VÄRLDEN: Buss har störtat ner i ravin – minst 50 döda

2025 02 10

Minst 50 personer har förlorat livet i en tragisk bussolycka.

På måndagskvällen kommer uppgifter om att en allvarlig bussolycka har inträffat i Guatemala.

Initiala bedömningar tyder på att bussen tappade kontrollen och kraschade genom ett broräcke ner i en ravin norr om huvudstaden Guatemala City.

Minst 50 personer har förlorat livet, rapporterar flera medier.

Minst 50 döda

Bussen, som transporterade mer än 70 personer, svängde av en motorvägsbro ner i en ravin i Guatemala City.

Kropparna av 36 män och 15 kvinnor skickades till ett provinsiellt bårhus, säger Carlos Hernandez, en talesman för stadens brandkår.

Räddningsarbetare kunde dra 10 skadade människor från bussen, flera av dem fördes till sjukhuset, rapporterar tyska DW.

Föll 20 meter

Bussen störtade cirka 20 meter från bron Puente de Belice vid den norra infarten till Guatemalas huvudstad. 

Denna motorvägsbro korsar en väg och en bäck som är förorenad med avloppsvatten.

Enligt brandkåren tappade föraren av okänd anledning kontrollen över bussen och kolliderade med ett antal mindre fordon innan han körde ut över kanten på stupet.

– Bussen fortsatte att köra, bröt igenom ett metallräcke och föll ner i en ravin som var cirka 20 meter djup tills den nådde den avloppsförorenade floden, säger Carlos Hernandez.

Delvis nedsänkt

Bilder som delades av brandkåren på sociala medier visade bussen delvis nedsänkt i avloppsvatten omgiven av offrens kroppar.

Det uppger CTV News och Reuters.

Nationell sorgedag

Guatemalas president Bernardo Arevalo utlyste tre dagars landssorg och satte in landets armé och katastrofmyndighet för att bistå i räddningsarbetet.

– Jag står i solidaritet med offrens familjer som idag vaknade upp till hjärtskärande nyheter. Deras smärta är min smärta, framhåller Arevalo på sociala medier.

Anledningen till varför busschauffören förlorade kontrollen över bussen är ännu oklar och den tragiska olyckan kommer att utredas av landets myndigheter framöver.

Foto: C. Jimenez

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen