13 april 26

Var tredje bilist bryter mot samma lag – ”man riskerar körkortet”

2025 10 15

Ett vanligt beteende i trafiken kan ge höga böter och i värsta fall kan körkortet ryka.

Att inte hålla tillräckligt avstånd i trafiken är ett brott.

Ändå är det vanligt förekommande och sker varje dag tusentals gånger längs de svenska vägarna.

Omkring var tredje person som kör bil uppges hålla för kort avstånd till framförvarande bil.

– Det här händer hela tiden, många verkar inte tänka på konsekvenserna. Man ska alltid hålla ett avstånd så att det går att bromsa om någon tvärnitar, där är tresekundersregeln bra att tänka på, säger trafikpolis David Askeröd, till Carup.

Körkortet kan ryka

Det vanligaste straffet när en bilist ertappas för att ligga för nära fordonet framför är böter.

Dessutom leder det ofta till en körkortsprovning av Tansportstyrelsen, och körkortet kan ryka.

– Det beror det lite på vilket avstånd man har hållit. En halv sekund brukar var en gräns, om man understiger den så blir risken för körkortsåterkallelse väldigt stor, säger David Askeröd.

Om man kör in i bilen framför som ett resultat av att man har legat för nära så brukar det oftast leda till att körkortet återkallas.

Läs också: Tungt krav om bensinbilar – EU under press

Fler blir av med körkortet

Under de första sex månaderna av 2025 ökade antalet återkallade körkort med 6,9 procent i Sverige.

Totalt återkallades 20 915 körkort, vilket är den högst siffra på fyra år.

– Vi arbetar med flera glasögon på oss samtidigt och använder trafiken som en ingång för att hitta annan brottslighet, exempelvis gängkriminella, säger polisens trafiksamordnare för region mitt, Conny Sahlstedt, till SR.

Bland de som får sitt körkort återkallat är män överrepresenterade.

– Idag är fyra av fem fall av återkallelse en man. En tolkning är väl att män har en tendens att vara mer riskbenägna i trafiken och att kvinnor inte utsätter sig för risk på samma sätt, säger Transportstyrelsens presschef Mikael Andersson, till radiokanalen.

Läs också: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 26

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen