Forskare varnar om hörlurar – ”Kan förändra våra hjärnor”
Forskare varnar för att våra hjärnor kan förändras fysiologiskt om vi lyssnar på fel sätt.
Många människor har nästan aldrig tyst omkring sig.
Istället sitter de ständigt med hörlurar i öronen och lyssnar på musik, videor, poddar eller andra ljudmedier.
Men nu varnar forskare för att våra hjärnor kan ta skada.
Kan leda till ”störd funktion”
När vi hela tiden omges av ljud kan det påverka oss på flera sätt, rapporterar SR.
Vi kan drabbas av koncentrationssvårigheten eller problem med inlärningen, varnar forskaren i audiologi Maria Hoff, enligt radiokanalen.
Men framför allt varnare hon för de starka ljuden.
De kan förändra våra hjärnor – rent fysiologiskt, och medföra skador, menar hon.
– När man har volymen alldeles för starkt, om man lyssnar i sina lurar eller om man är på konsert eller sådär, säger hon.
– Det är ju de [ljuden] som är direkt farliga och kan förändra våra hjärnor fysiologiskt och leda till störd funktion så att till exempel hörseln inte fungerar exakt som den ska och nervcellerna inte kommunicerar som de ska och bearbetar ljud, säger Maria Hoff.
Risk för hjärnan – och öronen
Om vi omger oss med ljud hela tiden, och dessutom förhåller oss oförsiktigt till starka ljud, kan det alltså få långtgående konsekvenser inte bara för hörseln, utan även för hjärnan, enligt forskaren.
Att använda hörlurar är idag väldigt vanligt och medför många fördelar, men också risker.
Förutom att hjärnan kan påverkas negativt, kan man också drabbas av hörselskador. Man kan dock skydda sig mot detta genom att helt enkelt se till att hålla volymen på en rimlig nivå.
Risken att man har för hög volym är extra stor om man har hörlurar på sig utomhus, då man vill stänga ute andra ljud.
– Om du lyssnar på någonting med hörlurar under din promenad och fortfarande kan höra vad du lyssnar på då en stor lastbil kör förbi, då är volymen i hörlurarna alldeles för hög, har lektorn i audiologi Jonas Brännström tidigare sagt till Svenska Yle.
Polisen uppmanade
Ytterligare en säkerhetsfara med hörlurar består i att man helt enkelt inte uppfattar vad som händer i omgivningen, vilket kan vara riskabelt om man är ute på stan eller i trafiken.
2023, i samband med ett försämrat säkerhetsläge och risk för terrordåd, gick den svenska polisen till och med ut och uppmanade folk att ta ut hörlurarna av säkerhetsskäl.
– Ta ut hörlurarna, annars hör du inte vad som händer runt omkring dig, sade polisens Thomas Fuxborg till SVT då.
Foto: Rasheed Kemy
Text: Redaktionen