Vansinnesutspel i rysk tv: “Kan bomba Moskva”

2022 10 03

Märkliga utspel avlöste varandra under en debatt i statlig rysk tv.

Efter att Vladimir Putin officiellt förklarat att de fyra regionerna Luhansk, Donetsk, Cherson och Zaporizjzja i Ukraina annekterats av Ryssland utspelade sig en debatt i rysk tv med flera så kallade experter som diskuterade “specialoperationen”.

Det har uppmärksammats av brittiska tv-kanalen Sky News. 

I debatten uppstår en diskussion om hur Ukraina kommer att svara på annekteringen. 

Andrei Fedorov, paneldeltagare tillika Rysslands tidigare vice utrikesminister, påstår att landet kan komma att bomba Rysslands huvudstad.

– Ukraina planerar att förklara krig mot Ryssland för att frigöra dessa områden. Inte en specialoperation, utan ett krig, säger han.  

"Attacker på stor skala" 

Den förre ministern får frågan från programledaren om han tror att det skulle innebära att Ukraina skulle attackera städer på rysk mark. 

– De kommer att attackera dem på stor skala, inte bara Belgorod, Kursk och Bryansk som ligger i närheten, utan Moskva, fortsätter Fedorov i programmet som sändes i statlig television.

Försade sig 

Vid ett tillfälle tycks en annan paneldeltagare försäga sig. 

Det var den utrikespolitiska analytikern Maxim Yusin som råkade avslöja att de inte ska prata om staden Lyman –  som den ukrainska militären återerövrat under helgen. 

– Jag ser dynamiken i den militära aktionen på fronten. Vi pratar inte om vad som händer nära Lyman, säger han.

Programledaren försöker då rädda upp situationen och förnekar uttalandet.

– Vem förbjöd dig att prata om det? säger han.

"Rensat" från Putins trupper 

Ryska trupper drevs ut ur Lyman på grund av risken att bli omringade av ukrainsk militär. 

Enligt ett uttalande från Ukrainas president Zelensky är staden nu “helt rensad” från Putins trupper.

Även från ryskt håll har motgångarna i den ukrainska staden bekräftats. 

– Om det finns någon chans att försvara eller återta staden så är den otroligt liten, uppger en rysk krigskommentator enligt BBC. 

Flydde med "tomma blickar" 

Enligt den ryska tidningen Komsomolskaja Pravda flydde de ryska soldaterna med “tomma blickar”, vilket har återgetts i vad New York Times beskriver som en “ovanligt uppriktig artikel”.

– Risken för att omringas eller att skamligt fängslas blev för stor, och det ryska kommandot fattade ett beslut om att dra sig tillbaka, framhåller en av den ryska tidningens korrespondenter som befunnit sig på plats med soldaterna.

LÄS MER: Stort jubel i Ukraina – värsta förlusten hittills för Putin

Foto: Russian Media Monitor

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kvinna har försökt mörda bebis

2025 11 07

Skakande uppgifter kommer från Halmstad på fredagen.

Uppgifterna kommer på fredagen men händelsen ska ha ägt rum under onsdagskvällen.

Polisen larmades då till en adress i Halmstad.

Detta efter att en kvinna misstänks ha försökt mörda sin egen bebis, enligt uppgifter till TV4.

Försökte mörda

Misstankar har upprättats om försök till barnadråp.

Uppgifterna pekar på att kvinnan ska ha försökt döda sitt eget spädbarn genom strypning.

Åklagaren bekräftar att barnet har utsatts för yttre våld – men går inte in på några detaljer.

– Det har varit en polisinsats där personen greps. Ambulansen har tagit med sig barnet till sjukhus, säger åklagare Paula Bredehorst Carlsson till kanalen.

Oklart skadeläge

Det är oklart hur allvarligt skadat barnet är – och det framgår inte varför kvinnan började strypa sitt barn.

Mamman har gripits av polis misstänkt för försök till barnadråp – och har senare anhållits.

På fredagen släpptes hon fri – men misstankarna kvarstår.

– Utifrån vad jag förstått ska det inte vara en olyckshändelse utan misstanken kvarstår om att det är ett uppsåtligt brott, fortsätter Bredehorst Carlsson.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Attack i Stockholm

I andra blåljusnyheter har en kvinna attackerats i Stockholm på fredagen.

Strax innan klockan sju på morgonen inkom larm om att en kvinna i Hässelby blivit skadad med ett vasst föremål. 

Kvinnan anträffades utomhus och är förd med ambulans till sjukhus.

Ingen gripen

Kvinnan var vaken och talbar innan avfärd, i övrigt är skadeläget i nuläget oklart. 

– Polis är på plats för att samla in information om händelsen, bland annat lokalisera brottsplatsen och prata med potentiella vittnen, meddelar polisen om händelsen.

– Ingen är i nuläget gripen för händelsen som rubriceras som försök till mord.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Rysk region vädjar akut till Moskva

2025 11 07

Östra Ryssland lider av en akut brist.

Den sibiriska regionen Zabaykalsky Krai står inför en akut bränslekris.

Distriktet vädjar nu till Moskva om omedelbar hjälp för att rädda transport och samhällsfunktioner, rapporterar Kyiv Post.

Kritisk bensinbrist

Zabaykalsky Krai, ett område ungefär lika stort som Sverige, har slutat sälja 92-oktanig bensin till privatpersoner.

Endast statliga fordon, som polis och räddningstjänst, kan köra på reservlager.

I ett brev till premiärminister Mikhail Mishustin och energidepartementet beskriver guvernör Aleksandr Osipov situationen som “en svår bensinbrist”.

– Det här är inte bara ett lokalt problem, utan något som nu påverkar nästan hela Ryssland, även regioner med egna raffinaderier, säger Osipov enligt Kyiv Post, med hänvisning till Chita.Ru.

Bristen har gjort att det bildas långa köer vid bensinstationerna, och dyrare bensin och diesel säljs i begränsad mängd, samtidigt som lokala myndigheter jobbar för att försöka fylla på bränslet.

LÄS MER: Massabotage inne i Ryssland

Panik på marknaden

Trots officiella försäkringar om att situationen stabiliserats, har priserna på bensin och diesel skjutit i höjden.

I Belgorod har priserna ökat med 15 procent sedan slutet av oktober, medan 92-oktanig bensin i Murmansk når 86 rubel per liter, cirka 10 svenska kronor, vilket är nästan 40 procent högre än under sommaren.

– Vi förstår att 86 rubel per liter låter som ett skämt, men tyvärr är detta verkligheten 2025, säger Andrei Nikulin, statsvetare, baserad vid Murmansk och Arktiska kretsen.

Akut vädjan

Myndigheterna skyller bristen på säsongsvariationer, underhåll och konsumentpanik, men undviker att nämna de omfattande ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur som har slagit ut upp till 40 procent av raffinaderikapaciteten.

Regionen har nu vänt sig direkt till Moskva i hopp om att få hjälp med transport av bränsle och påfyllning av bensinstationer.

Enligt lokala rapporter har ett tåg med bränsle redan nått staden Chita och väntas distribueras till stationerna under de närmaste dagarna.

– Allt hanteras på nationell nivå, men vi på regional nivå gör också vårt bästa, säger Denis Osipov, chef för konsumentmarknadsenheten på ekonomidepartementet.

LÄS MER: Trippelattack mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen