Vansinnesdåd mot ung tonårsflicka – “blodig och blåslagen”

2024 05 14

En ung tonårsflicka lurades till att träffa en 16-årig flicka i Landskrona.

Tidigare under dagen hade de två unga kvinnorna bråkat och nu planerade 16-åringen hämnd.

Utöver 16-åringen möttes offret även av två okända personer. Hon misshandlades med slag mot huvudet och fick sin mobil sönderslagen.

De tre personerna hotade även att skära av flickan hennes fingrar, armar, hals och tunga, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

Filmade misshandeln

Förövarna tvingade även av tonårstjejen hennes kläder och stod på hennes händer medan hon låg på marken. Kläderna slängdes sedan iväg och angriparna försvann från brottsplatsen.

Den misshandlade tjejen lyckades ta sig hem “ledsen, blodig och blåslagen”, skriver HD och hennes chockade mamma ringde polis och ambulans.

Angriparna har identifierats.

Utöver 16-åringen, som filmade händelseförloppet med sin mobil, handlar det om en 19-årig kvinna och en 17-årig flicka som nu har fyllt 18.

En döms till fängelse

Misshandeln, som ägde rum i februari, har nu lett till fällande dom för alla tre förövare.

Filmen som spelades in av en av tjejerna blev avgörande bevismaterial.

19-åringen döms till fängelse i två år och sex månader för grov misshandel, grovt olaga hot och skadegörelse. 17-åringen döms för grovt olaga hot och misshandel men har dömts till ungdomsövervakning i ett år istället för fängelse, med hänsyn till hennes ålder.

Den yngsta av dem får det lindrigaste straffet. Hon döms till ungdomsvård för medhjälp.

Kammaråklagare Nina Bengtsson hade velat se kraftigare påföljder för alla tre.

– Med hänsyn till alla försvårande omständigheter som fanns, att flickan blev förnedrad och slagen, bedömde jag straffvärdet till en bit över tre år, säger hon till HD.

Ett skadestånd värt totalt 106 000 kronor ska också betalas till målsägande.

Ovanligt med fängelse

Att ungdomar under 21 år döms till fängelse är ovanligt. 

Det finns särskilda bestämmelser för unga lagöverträdare. 

– När det gäller ungdomar ska domstolarna i så stor utsträckning som möjligt undvika att döma till fängelse. För ungdomar finns också särskilda påföljder, skriver exempelvis Brottsförebyggande rådet på sin hemsida.

Sedan 1999 är till exempel sluten ungdomsvård ett alternativ till fängelse för ungdomar.

År 2020 utgjorde sluten ungdomsvård huvudpåföljd i 65 domslut rörande ungdomar i åldern 15-20 år.

Foto: Mia Spange och Patrik Eriksson, Sveriges Domstolar

Text: Redaktionen


“Inte berättat förut” – S-ledaren med avslöjande om Joe Biden

2025 11 14

Socialdemokraternas partiledare tillika Sveriges förre statsminister Magdalena Andersson har släppt en ny bok.

I boken med titeln “Helhjärtat” berättar Andersson om detaljer kring spelet bakom Sveriges ansökan till Nato som tidigare inte framgått.

Bland annat uppger S-ledaren att USA:s förre president Joe Biden ville bromsa och tona ned diskussionen om att Sverige och Finland skulle gå med i försvarsalliansen, rapporterar SVT.

– Det har jag inte berättat om förut, säger Magdalena Andersson till kanalen.

"Hold your horses"

Enligt Andersson gick det hela till enligt följande.

Efter att Ryssland invaderat Ukraina anordnades ett möte mellan Joe Biden och Finlands dåvarande president Sauli Niinistö. 

Därefter åkte Magdalena Andersson till Helsingfors för att få en uppdatering. Då framgick det att Biden ska ha uppmanat Sverige och Finland att “hold your horses”, ungefär “ta det lugnt och ha tålamod”.

Partiledaren menar att Biden ville “bromsa diskussionerna” på grund av att det var svårt att få en överblick över situationen, vilket även fick Andersson att vara försiktig med att ge besked utåt.

Det var ju en tydlig signal från USA att ligga lite lågt i de här diskussionerna nu, i alla fall utåt. De tyckte det var väldigt svårt att överblicka läget just då.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

"Stark ledare"

I maj 2022 reste Magdalena Andersson och Sauli Niinistö till Vita huset för ett möte med  Biden personligen. Enligt Andersson fick man då “viktiga säkerhetsförsäkringar”.

Idag är det ett år sen jag och Finlands president besökte Joe Biden i Vita huset. Där fick vi tydliga säkerhetsförsäkringar, vilket har upprepats senare. Viktigt för vårt lands säkerhet i dessa tider, framhöll Andersson på Facebook vid årsdagen 2023.

Hon har även tagit sig tillfälle att hylla den forne USA-ledaren.

– Jag känner Joe Biden som en stark och trygg demokratisk ledare, vars insatser har varit avgörande för Sverige och Europa. Joe Biden är och har varit en bra president vars arbete jag hoppas förs vidare, skrev Andersson på X efter att Demokraten meddelat att han hoppade av presidentvalet.

LÄS MER: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz

Text: Redaktionen


Militärfartyg utanför Hawaii – USA skickar ut flygplan

2025 11 14

USA:s kustbevakning har upptäckt ett utländskt militärfartyg utanför den hawaiianska kusten.

Upptäckten har gjorts omkring 24 kilometer söder om Oahu, rapporterar bland annat Honolulu Star Advertiser.

Det handlar om ett ryskt spionfartyg som bedöms ha befunnit sig i området i minst två veckor. Fartyget är av Vishnyaklassen, ett stort underrättelsefartyg som byggdes för den sovjetiska flottan redan på 1980-talet.

Under natten till fredagen svensk tid rapporteras det att USA:s kustbevakning skickat ut flygplan för att övervaka fartyget, rapporterar Fox News och Reuters.

Även en kutter har aktiverats för att följa situationen. Åtgärderna har vidtagits för att stödja USA:s insatser för att försvara landet.

– I enlighet med internationell rätt övervakar kustbevakningens personal det ryska fartygets aktiviteter nära amerikanskt territorialvatten för att tillhandahålla sjösäkerhet för amerikanska fartyg som opererar i området och för att stödja amerikanska insatser för inrikes försvar, framhåller kustbevakningen i ett uttalande.

Är beväpnade 

Det finns fortfarande sju fartyg av Vishnyatypen som fortfarande är i tjänst i den ryska flottan, enligt Fox News.

Fartygen beskrivs som stora och specialbyggda för att samla in signalinformation via en “omfattande uppsättning sensorer”.

Datan kan sedan överföras till land via satellitlänksantenner.

– Även om fartygen är utformade för underrättelseinhämtning är de beväpnade med två AK-630-närförsvarssystem och SA-N-8-luftvärnsrobotsystem för självförsvar som en sista utväg, skriver Fox med hänvisning till armén.

LÄS MER: UPPGIFTER: Rysk drönarbas sprängd

Ryssland tysta

Den ryska ambassaden i Washington har inte kommenterat uppgifterna om fartyget utanför Hawaii.

Enligt internationell sedvanerätt har utländska militära fartyg rätt att färdas och operera utanför andra nationers territorialhav om de befinner sig minst 12 sjömil, motsvarande 22 kilometer, från kusten.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: United States Coast Guard

Text: Redaktionen