Vanligt misstag pekas ut: gör inte så här med matlådan

2023 08 22

Många väljer att ta med sig matlåda till jobbet för att spara pengar.

Faktum är att det går att spara väldigt mycket på det sättet istället för att äta ute på lunchen.

Och det är många som passar på att fylla lådorna med rester från gårdagens storkok.

Men här begår en hel del ett vanligt misstag, enligt Marie-Louise Danielsson-Tham, professor i livsmedelshygien.

– Många har middagsrester i matlådan, men då tänker de inte på att det är viktigt att snabbt kyla ned dessa middagsrester, säger hon till Sveriges Radio.

Ställ maten i vatten

Det vanliga misstaget handlar om att man låter maten stå i tillagningsgrytan på spisen under ett par timmar innan den hamnar i matlådorna.

Så ska du dock inte göra, enligt professorn.

Istället ska maten läggas i matlåda direkt som därefter ska sättas i iskallt vatten och sedan in i kylskåpet.

Då är maten mycket säkrare att äta dagen efter.

Lägg kylklampar

Marie-Louise Danielsson-Tham har fler tips på hur du ska göra för att hålla din mat så fräsch som möjligt.

Ett är att lägga kylklampar runt matlådan om det är varmt eller man har långt till jobbet.

– Och sen när man kommer till jobbet, innan man går in på sitt rum eller sätter sig vid sin dator, gå via kylen i lunchrummet och stoppa in matlådan, säger professorn.

Måndag vanligaste dagen för matlåda

Enligt en undersökning från Kantar Sifo tar 36 procent av Sveriges befolkning med sig matlåda till jobbet varje dag. 

– Måndag är den dag matlåda är vanligast, därefter minskar andelen ju längre veckan går, framhålls i en rapport.

Siffrorna har emellertid inte uppdaterats sedan inflationen började stiga förra året och det är rimligt att tro att andelen som tar med sig matlåda idag är ännu högre än vid mätningen.

Lunch ute har blivit billigare

I våras ägde dock en markant skiftning rum när det gäller priset för matlåda kontra utelunch.

Det hemlagade alternativet är i regel det mest ekonomiska men har det senaste året stigit mer i pris i förhållande till en dagens lunch på restaurang, enligt Statistiska centralbyrån, SCB.

– En dagens lunch på restaurang har blivit billigare i förhållande till att handla mat i butik det senaste året, skriver myndigheten.

Enligt SCB har livsmedelspriserna procentuellt stigit mer än dubbelt så mycket som en dagens lunch på restaurang det senaste året.

Foto: Marlena

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


40 soldater eliminerade – kom genom gasledning

2026 01 05

40 soldater har dödats när de försökte attackera via en gasledning.

Ryssland fortsätter med sina intensiva försök att tränga in i den strategiskt viktiga staden Kupiansk.

På måndagen meddelar Ukraina att 40 ryska soldater har dödats när de försökte sig på en specialoperation.

Försökte använda gasledningen

De ryska soldaterna försökte inleda en ny attack i Kupiansk-området genom att använda Sojuz-gasledningen, uppger ukrainsk militär, enligt Kyiv Independent.

Ryssland försökte använda gasledningen som "en hemlig utväg" och till "ytterligare ansamling av styrkor" i Kupiansk-området, enligt de ukrainska uppgifterna.

Operationen ska ha ägt rum norr om byn Novoplatonivka, nära staden Borova, där man försökte röra sig i riktning mot Kupiansk.

Men operationen avvärjdes alltså och 40 ryska soldater dödades.

– Ockupanternas handlingar är under ständig kontroll av försvarsstyrkorna och stoppas, heter det i en kommentar från Ukrainas 7:e kår, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kreml hånar Donald Trump

Plågsam taktik – ”folk blev galna där”

Underjordiska gångar har använts i krigföring långt tillbaka i tiden.

Ryssland använder sig av avvecklade gasledning för att kunna ta sig fram mot målet och undvika hot från den moderna krigföringen, exempelvis drönare, enligt tidningen.

Taktiken beskrivs dock som fruktansvärd för de soldater som ska genomföra den.

Det har tidigare kommit vittnesmål från ryska soldater som har deltagit i den typen av operationer.

En rysk soldat från Sankt Petersburg har berättat om en liknande operation där ”dussintals soldater kvävdes, begick självmord eller dog i panik och delirium”, enligt tidningen, som hänvisar till en video från mediekanalen Astra.

– Folk blev galna där. En sköt sig själv. En riktade en kulspruta mot sig själv. Den andra slog in sitt eget huvud, säger soldaten i videon, enligt tidningen.

Men Ryssland väljer alltså att fortsätta använda sig av den uråldriga men plågsamma taktiken.

Ryska styrkor sätter just nu hård press mot Kupiansk, som beskrivs som en logistisk knutpunkt i Charkivregionen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner - Putins mardrömssiffra växer

Akrivfoto: Rysslands Försvarsministerium 

Text: Redaktionen