Vanligaste frågan vid jobbintervjuer ska förbjudas

2024 07 11

En fråga som ofta ställs vid anställningsintervjuer kommer snart att förbjudas.

Det finns frågor som väldigt ofta återkommer när man som arbetssökande går på anställningsintervjuer.

Rekryteraren ber ofta den sökande att berätta lite mer om sig själv, och frågar vad som har lockat personen att söka tjänsten.

Det är också vanligt att man får frågor om sina personliga egenskaper och vilka tidigare erfarenheter man har som är relevanta för den aktuella tjänsten.

En av de absolut vanligaste frågorna handlar dock om någonting helt annat, nämligen vilken lön man har i nuläget.

Men den frågan kommer snart att bli förbjuden, rapporterar SVT.

Ska ha bra förhandlingsläge

Skälet är ett nytt EU-direktiv som syftar till att minska lönegapet mellan män och kvinnor.

Enligt direktivet ska det bland annat bli förbjudet för arbetsgivare vad man har för nuvarande lön när man söker ett nytt jobb, enligt kanalen.

Samtidigt ska det också bli obligatoriskt för arbetsgivaren att informera om ingångslönen eller löneskalan inför en löneförhandling.

– Poängen är att man ska ha ett så jämnt och bra förhandlingsläge som möjligt genom att ha tillgång till mer information, säger Erik Adell Hellström, kansliråd på Arbetsmarknadsdepartementet, till kanalen.

Ska få rätt information

EU vill alltså skapa förutsättningar för större jämlikhet mellan könen, bland annat genom att se till att arbetssökande har tillgång till rätt information.

– En av nyheterna i lagen är att arbetstagaren får rätt till löneinformation genom arbetsgivaren oavsett om man är med i facket eller inte, säger Erik Adell Hellström.

Att fråga om nuvarande lön ska alltså bli olagligt, och förbudet måste införas i svensk lag inom två år.

Skillnader mellan kvinnor och män

Löneskillnaden mellan kvinnor och män uppgick till 10 procent år 2023, enligt Medlingsinstitutet.

Om man tar hänsyn till sådana faktorer som ålder, yrke och utbildning, återstår en löneskillnad på 4,8 procent.

Kvinnors genomsnittliga månadslön år 2023 var 37 800 kronor, medan männens låg på 42 000 kronor, enligt institutets statistik.

Foto: M Bjork

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen


Dystert besked för tre av fyra pensionärer

2025 12 19

– För tre av fyra svenskar lönar det sig inte alls eller knappt i pensionskuvertet att ha arbetat och slitit ett helt liv. Så ska det inte behöva vara.

Det säger Maria Larsson, förbundsordförande vid intresseorganisationen SPF Seniorerna, till tidningen Senioren.

Larsson hänvisar till en färsk sammanställning från SPF som visar att en medianpensionär med ett långt arbetsliv inte har högre inkomst än en person som aldrig har arbetat, men som får full garantipension och fullt bostadstillägg.

Här är SPF:s beräkningar:

- Person med full garantipension och maximalt bostadstillägg (7 290 kronor). Pensionen uppgår till 17 774 kronor efter skatt. (Bostadstillägget är skattefritt).

- Person född 1945 som arbetat i ett låglöneyrke med en slutlön på 27 100 kronor. Pensionen uppgår till 15 671 kronor.

- Person född 1950 som arbetat som sjuksköterska med en slutlön på 46 500 kronor. Pensionen uppgår till 22 418 kronor.

Enligt SPF:s beräkningar krävs en månadslön på omkring 50 000 kronor för att uppleva att det har lönat sig ekonomiskt att ha arbetat ett helt yrkesliv. 

Ska se över grundskyddet

I maj meddelade riksdagens pensionsgrupp att grundskyddet inom det allmänna pensionssystemet ska ses över. I dag består grundskyddet av garantipensionen och ytterligare fyra skattefinansierade förmåner som syftar till att komplettera en otillräcklig inkomstgrundad pension. Det handlar om bostadstillägg, särskilt bostadstillägg, äldreförsörjningsstöd och inkomstpensionstillägg.

LÄS MER: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Svaret: Krävs mer

SPF välkomnar översynen av grundskyddet, men vill se ytterligare åtgärder.

– Det är positivt att Pensionsgruppen tagit till sig av den kritik som kommit från bland annat SPF Seniorerna – politiska stödåtgärder har inneburit att grundskyddet har förlorat sitt syfte, numer har 7 av 10 pensionärer statliga bidrag utbetalda och det lönar sig inte att ha arbetat ihop sin pension. Därför behövs ett effektivt och överblickbart grundskydd med tydliga mål, säger förbundsordförande Eva Eriksson.

– Men en översyn av grundskyddet är inte tillräckligt. Tillkomsten av nya och höjda bidrag de senaste åren är en respons på att inkomstpensionen blir alldeles för låg för alldeles för många. Det är därför avgörande att politiken också fattar beslut om högre inkomstpension för dagens och framtidens pensionärer – det måste löna sig att ha arbetat. Vi menar också att en utredning av grundskyddet bör vara offentlig och inte hållas inom Pensionsgruppens väggar, tillägger hon.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – jupyntet var “stötande”

Foto: Geralt 

Text: Redaktionen