KÄRNKRAFT: Stor vändning i EU-land – går emot egen minister

2022 10 17

Tyskland förlänger livstiden på de tre kärnkraftsanläggningar som fortfarande är i drift efter energikrisen. 

I en global energirörelse som söker klimatsmarta alternativ har Tyskland utmärkt sig genom att fasa ut kärnkraften. 

Nu kommer uppgifter om att landet förlänger livstiden på sina tre kvarvarande aktiva kärnkraftverk till 15 april.

Detta innebär att förbundskansler Olaf Scholz går emot sin egen energiminister.

Skulle läggas ner 

De tre kärnkraftsanläggningarna Isar 2, Neckarwestheim 2 och Emsland var planerade att stängas ner i slutet av året. 

En tysk energikris har dock skapat stor debatt kring huruvida kärnkraftverken bör vara aktiva eller inte efter att Ryssland begränsat energitillförseln till landet, rapporterar Deutsche Welle. 

Förbundskanslern uttalar sig

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz har bett sina ministrar att etablera laglig grund för att verken ska hållas öppna.

– Den lagliga grunden för att låta driften av våra kärnkraftverk leva bortom 31 december 2022, till 15 april 2023, har skapats, säger Scholz enligt DW. 

Går emot sin egen minister

Den regerande koalitionen i Tyskland har debatterat ämnet utan att komma överens.

Scholz uttalande går emot sin energiminister Robert Habeck vars parti De gröna röstade mot förlängningen i helgen.

Scholz beslut kan betraktas som en kompromiss mellan de olika åsikterna hos koalitionen, uppger Politico. 

Långsiktig utfasning

Tyskland har redan sedan år 2000 fasat ut kärnkraften då en rödgrön koalition stängde ner ett antal kärnkraftverk. 

Många år senare bestämde sig även Angela Merkel för att stänga ner fler verk efter katastrofen i Fukushima, Japan år 2011. 

Kris inför vintern

Tyskland har behövt omstrukturera sin energipolitik efter en kollaps i tillförseln av energi från Ryssland.

Ökande energipriser i landet har ställt Europas största ekonomi inför problem, och landet står inför en energibrist den kommande vintern.

Anklagar Putin

Scholz stod i händelsernas centrum tidigare i år då han anklagade Vladimir Putin för att ha gjort vapen av energifrågan.

– Han använder energin som ett vapen, jag har alltid varit säker på att han skulle göra det, sa han enligt Politico. 

Foto: Kilian Karger

Text: Redaktionen 


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen