KÄRNKRAFT: Stor vändning i EU-land – går emot egen minister

2022 10 17

Tyskland förlänger livstiden på de tre kärnkraftsanläggningar som fortfarande är i drift efter energikrisen. 

I en global energirörelse som söker klimatsmarta alternativ har Tyskland utmärkt sig genom att fasa ut kärnkraften. 

Nu kommer uppgifter om att landet förlänger livstiden på sina tre kvarvarande aktiva kärnkraftverk till 15 april.

Detta innebär att förbundskansler Olaf Scholz går emot sin egen energiminister.

Skulle läggas ner 

De tre kärnkraftsanläggningarna Isar 2, Neckarwestheim 2 och Emsland var planerade att stängas ner i slutet av året. 

En tysk energikris har dock skapat stor debatt kring huruvida kärnkraftverken bör vara aktiva eller inte efter att Ryssland begränsat energitillförseln till landet, rapporterar Deutsche Welle. 

Förbundskanslern uttalar sig

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz har bett sina ministrar att etablera laglig grund för att verken ska hållas öppna.

– Den lagliga grunden för att låta driften av våra kärnkraftverk leva bortom 31 december 2022, till 15 april 2023, har skapats, säger Scholz enligt DW. 

Går emot sin egen minister

Den regerande koalitionen i Tyskland har debatterat ämnet utan att komma överens.

Scholz uttalande går emot sin energiminister Robert Habeck vars parti De gröna röstade mot förlängningen i helgen.

Scholz beslut kan betraktas som en kompromiss mellan de olika åsikterna hos koalitionen, uppger Politico. 

Långsiktig utfasning

Tyskland har redan sedan år 2000 fasat ut kärnkraften då en rödgrön koalition stängde ner ett antal kärnkraftverk. 

Många år senare bestämde sig även Angela Merkel för att stänga ner fler verk efter katastrofen i Fukushima, Japan år 2011. 

Kris inför vintern

Tyskland har behövt omstrukturera sin energipolitik efter en kollaps i tillförseln av energi från Ryssland.

Ökande energipriser i landet har ställt Europas största ekonomi inför problem, och landet står inför en energibrist den kommande vintern.

Anklagar Putin

Scholz stod i händelsernas centrum tidigare i år då han anklagade Vladimir Putin för att ha gjort vapen av energifrågan.

– Han använder energin som ett vapen, jag har alltid varit säker på att han skulle göra det, sa han enligt Politico. 

Foto: Kilian Karger

Text: Redaktionen 


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen