Välkända restaurangen i konkurs efter nio år

2025 02 15

Kändiskocken Erik Videgårds tidigare restaurang går i konkurs.

Erik Videgård har gjort sig ett namn som krögare och författare - och grundade för nio år sedan restaurangen Rebel Kitchen i Vällingby i Stockholm.

Den asiatiska Bowl-restaurangen har dock nu fått det tufft - och går i konkurs.

Det rapporterar Mitt i och Breakit.

Går i konkurs

Rebel Kitchen grundades år 2016.

Nio år senare står det klart att restaurangen går i graven.

– Vi är i konkurs och stängde i dag, ägaren kom med beskedet, säger platschefen Amanda Bozek till Mitt i.

Videgård - som öppnade restaurangen men lämnade verksamheten år 2022 - har inte uttalat sig om konkursen.

Flera faktorer

Rebel Kitchen är en av många restauranger som har fått det tufft under de senaste åren.

Amanda Bozek förklarar att det finns flera skäl till nedstängningen.

– Vi som jobbar har bara fått uppfattningen att det handlar om vår rätt höga hyra, råvarukostnaderna och annat.

Tackar kunderna

Rebel Kitchen meddelar konkursbeskedet via sin hemsida där de tackar kunderna.

– Trots våra försök att fortsätta hålla öppet de senaste åren med skenande inköpskostnader,  lågkonjunktur, oro i världen och ett kraftigt förändrat köpbeteende präglat av återhållsamhet, blev vi till slut tvungna att inse fakta och därför kasta in handduken, skriver restaurangen.

– Vi kunde helt enkelt inte längre se något ljus i tunneln.

Är ett problem

De senaste årens ekonomiska stålbad har lett till att många verksamheter i Sverige har tvingats slå igen.

Svenskarnas svaga köpkraft kombinerat med höga kostnader för många företag har lett till att det har blivit svårt att gå runt för bolag i många olika branscher runt om i landet.

– Vi vill ta detta tillfälle i akt och tacka er alla - våra trogna och kärleksfulla gäster, samarbetspartners och grymma personal för alla dessa åren, men nu säger vi tack och hej då, fortsätter Rebel Kitchen.

Svensk konjunktur är fortsatt svag och ett av de stora problemen för företagen har att göra med att hyreskostnader är höga i många städer.

Branschorganisationen Svensk Handel har informerat om att hyresläget i städer som Stockholm och Göteborg gör det för svårt för företagen att överleva.

Foto: T. Mossholder

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

JUST NU: Trump ger besked om Tomahawk-robotar

2025 10 17

Trump ger besked om Tomahawk-robotar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har träffat president Trump i Washington på fredagen.

Zelenskyj kom till USA med förhoppningen om att USA ska förse Ukraina med Tomahawk-robotar.

Nu har han fått ett besked av Trump.

Trump ger besked

En av Zelenskyjs största förhoppningar med besöket i Washington var att Trump skulle säga ja till att förse Ukraina med de amerikanska kryssningsrobotarna.

Men Ukrainas president har inte lyckats övertala Trump, rapporterar Axios.

Donald Trump säger istället att han vill få slut på kriget i Ukraina utan att behöva skicka Tomahawk-missiler, enligt tidningen.

Han är alltså inte redo att säga ja nu och hoppas att det inte ska bli nödvändigt i framtiden heller.

Efter torsdagens telefonsamtal med Vladimir Putin, hoppas Trump istället på att kunna förhandla fram ett fredsavtal med Ryssland.

Trots många misslyckade försök tror Trump att båda sidor vill ha fred.

– Jag tror att president Zelenskyj vill att det ska göras och jag tror att president Putin vill att det ska göras. Nu behöver de bara komma överens lite, säger Donald Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

”Farliga vapen”

Donald Trump erkänner emellertid att det finns en risk att Putin bara ”spelar ett spel” för att vinna tid.

– Folk har ”spelat” med mig i hela mitt liv och jag har klarat mig riktigt bra, säger Trump.

Ukraina har erbjudit ett utbyte där USA får ukrainska drönare mot att Ukraina får Tomahawks.

Förslaget intresserar Trump, men den amerikanska presidenten säger samtidigt att USA behöver sina Tomahawks för sin egen säkerhet.

Han är också orolig för att orsaka en eskalering av kriget i Ukraina om han förser landet med Tomahawks, säger han.

– De är mycket farliga vapen. Det kan innebära en eskalering. Tomahawks är en stor sak, säger Donald Trump, enligt tidningen.

Zelenskyj har med andra ord inte fått det positiva besked om Tomahawks som han hade hoppats på.

Trumps besked är istället att han hoppas på att kriget får ett snabbt slut.

Donald Trump ska även träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern. Datum för mötet har ännu inte fastställts.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

Risk för Åkesson – stor vändning i opinionen

2025 10 17

En vändning i opinionen medför en risk för Jimmie Åkesson (SD).

Med knappt ett år kvar till valet har den politiska debatten i Sverige börjat hetta till.

En som hoppas på att upprepa tidigare valsuccéer är SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Men på senare tid har det skett en vändning i opinionen som kan orsaka problem för partiet.

Kärnfrågan minskar i betydelse

Invandringen har varit Sverigedemokraternas kärnfråga sedan partiet grundades.

Partiet har också vuxit rekordsnabbt i takt med att invandringsfrågan har blivit allt viktigare i svensk politik.

Men nu har det skett en vändning, rapporterar DN.

En ny mätning från DN/Ipsos visar att invandringsfrågan, där SD rankas som ”bästa parti” av väljarna, har minskat i betydelse för väljarna på senare tid.

Efter flyktingkrisen 2015 toppade frågan rankingen över de viktigaste politiska frågorna i flera år.

Nu har frågan dock sjunkit ned till plats fyra.

Starka i andra frågor

För Jimmie Åkesson kan det med andra ord bli en utmaning att partiets starkaste fråga inte längre rankas som lika viktig som den var tidigare.

En förklaring till förändringen kan vara att invandringen har minskat och flyktingpolitiken stramats åt.

Det saknas dock inte andra frågor där SD har ett högt förtroende bland väljarna.

Den näst viktigaste frågan, enligt DN/Ipsos mätning, är brottslighet/lag och ordning. Där rankas SD som det bästa partiet, precis som i invandringsfrågan, medan S rankas som näst bäst.

Den viktigaste frågan för väljarna är dock sjukvården, enligt mätningen. Där finns SD inte med bland de tre högst rankade partierna. Istället domineras frågan av S, KD och V.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Starkt opinionsläge

SD har emellertid ett fortsatt starkt opinionsläge. I senaste mätningen från SVT/Verian får partiet 20,1 procent, och är därmed klart större än Moderaterna, som landar på 17,9 procent.

Den rödgröna oppositionen leder dock över Tidöpartierna med 52,8 procent mot 44,8 procent, enligt mätningen.

Jimmie Åkesson och SD har krävt att få plats i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val. Liberalerna motsätter sig dock det – ett beslut som sågas av SD-ledaren.

– Antingen får man ändra sig eller släppa fram Magdalena Andersson. Eller så blir det nyval, men det vill väl ingen ha, säger Åkesson om Liberalernas besked, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga - för tre miljoner kronor

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen