Våldsamt upplopp i Turkiet – Erdogan vädjar till folket

2024 07 02

Våldsamma upplopp har uppstått i Turkiet.

Flera bilar har satts i brand och landets president Recep Tayyip Erdogan har gått ut och manat sin befolkning till lugn.

Det som har fått situationen att urarta är uppgifter om ett sexuellt övergrepp mot ett barn av en syrisk man i staden Kayseri, rapporterar CNN.

Rapporter om det påstådda övergreppet fick spridning på sociala medier och upprörda invånare satte eld på bilar och syriska företag i staden.

– Dussintals människor greps, säger den turkiska inrikesministern Ali Yerlikaya.

Talat till folket

Den lokala guvernören i Kayseri har gått ut och uppmanat människor att “agera lugnt, med måtta och sunt förnuft”.

Även Erdogan, som själv intagit en hård linje för att få drygt 3,6 miljoner syrier i Turkiet att återvända till sitt hemland, har talat till folket.

– Främlingsfientlighet och hat mot flyktingar i vårt land bör inte tändas eftersom detta inte får några positiva följder, säger presidenten.

Bränt den turkiska flaggan

Upploppen i Kayseri väckte även motreaktioner i Syrien.

Bland annat sprids filmer på hur folk i Atareb, en stad som kontrolleras av turkiska trupper, kastar saker mot ett turkiskt pansarfordon och skanderar mot armén. En annan video visar kaotiska scener med rökplymer och skottljud.

På andra platser i Syrien har den turkiska flaggan bränts, uppger CNN som hänvisar till bilder på sociala medier.

"Gynnar terrorister"

Den syriska oppositionen har släppt ett uttalande som uppmanat båda sidor om gränsen att “behärska  sig”.

– De enda som drar nytta av detta kaos är regimen och terroristorganisationer, framhåller den politiska paraplygruppen.

Händelserna i Turkiet och Syrien kommer bara några dagar efter att Erdogan öppnat för att träffa den syriska diktatorn Bashar al-Assad för att reparera ländernas relation. Den senare har förkastat möjligheterna till ett möte så länge turkiska trupper finns kvar i Syrien.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort strul för Telia – anmälningar rasslar in

2025 10 14

Teleoperatören Telia har drabbats av större störningar.

Problemen har pågått under hela natten till tisdagen och fortsätter att störa kunder även under morgonen.

På sajten Downdetector har det vällt in hundratals anmälningar från folk som har problem med att använda telejättens internettjänster.

I synnerhet är det mobilnätet som är drabbat, men en femtedel av anmälningarna uppger att “allt ligger nere”.

"Kan inte surfa"

Telias presstjänst har ännu inte hunnit öppna. Företaget har därför inte kommenterat problemen.

Däremot har flera medier uppmärksammat dem.

Enligt Aftonbladet har folk från flera platser i landet rapporterat in problemen.

– Läsare i olika delar av Sverige har sedan midnatt kontaktat Aftonbladet och påtalat att de inte kan surfa med mobilen, skriver tidningen.

Andra medier rapporterar samma sak och att de jagar Telias presstjänst för att få en förklaring på vad som har hänt och när problemen kan vara åtgärdade.

– Flera läsare har hört av sig till Expressen och menat att deras surf inte fungerar, skriver Expressen i natt.

Hade nyligen stora problem

Nattens strul är andra gången på relativt kort tid som Teliakunder rapporterar om omfattande störningar som påverkar hela landet.

I mitten av september drabbades telekomjätten av liknande problem. Även sms och samtal påverkades av den driftstörningen.

– Det är oklart vad som ligger bakom problemet, sade företagets presschef William Fröding till Expressen då.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

FAKTA Telia

- Grundades 1853.

- Aktien är noterad på börserna Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsinki.

- Cirka 470 000 aktieägare.

- Finns i följande länder: Danmark , Estland , Finland , Lettland , Litauen , Norge , Sverige.

- Ingår i en av världens kändaste hållbarhetsindex, FTSE4Good , samt oekomPrime.

- 20 000 anställda.

- 18,1 miljoner mobila abonnemang 

- 1,0 miljoner fasta abonnemang 

- 2,9 miljoner bredbandsabonnemang 

- 3,4 miljoner tv-kunder

Källa: Telia 

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ungern svänger – dundersmäll på väg mot Ryssland

2025 10 14

Ungern och Viktor Orbán viker sig.

Tillsammans med Slovakien är Ungern det land som importerar mest ryskt fossilt bränsle i hela unionen.

Beroendet är bakgrunden till att den ungerske premiärministern Viktor Orbán konsekvent sagt nej till EU:s förslag om ett omfattande förbud mot flytande naturgas från Ryssland.

Men nu svänger Ungern. Landet slutar motsätta sig förslaget, rapporterar Newsweek.

Det innebär att EU:s 19:e sanktionspaket är ett steg närmare att kunna införlivas.

Flera smällar för Ryssland

Det föreslagna sanktionspaketet är av kraftig karaktär. Syftet är att begränsa Rysslands intäkter från Europa som finansierar den ryska krigsmaskinen.

Om sanktionerna införs skulle det innebära följande:

- Stänga kryphålet för rysk LNG (flytande naturgas)

- Sänkt oljepristak på rysk råolja till 47,60 dollar

- Ytterligare 100 fartyg i Rysslands "skuggflotta" sanktioneras

- Fullständigt förbud mot affärer med ryska energijättar som Gazprom och Rosneft

EU: "Dags att stänga kranen"

Under hösten har USA och president Donald Trump satt massiv press på Ungern och Slovakien att sluta handla med Ryssland.

Han har då främst talat om oljeimporten, som inte ska förväxlas med naturgas.

Men även om oljan är en större kassako för Ryssland skulle det 19:e sanktionspaketet innebära en kraftig smäll för Putinregimen, menar Ursula von der Leyen, ordförande för EU-kommissionen.

– Rysslands krigsekonomi upprätthålls av intäkter från fossila bränslen. Vi vill minska dessa intäkter. Därför förbjuder vi import av rysk flytande naturgas till europeiska marknader. Det är dags att stänga av kranen. Vi är förberedda på detta, sade hon förra månaden, enligt Newsweek.

LÄS MER: Förslaget: ska gå långsammare att tanka bilen

Ny leverantör

För att få igenom sanktionerna måste alla 27 medlemmar i EU säga ja. Tidigare har även Slovakien satt sig på tvären med argumentet att deras ekonomi skulle äventyras av ett för snabbt leverantörsbyte.

Ungern undertecknade tidigare i oktober sitt längsta LNG-kontrakt någonsin då man tecknade avtal med fransk Engie som ska leverera 400 miljoner kubikmeter gas per år mellan 2028 och 2038, rapporterar Newsweek med hänvisning till ungersk media.

LÄS MER: Värsta läget sedan 90-talet – rysk bransch i fritt fall

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen