VAL 2022: Vill förbjuda fossilbilar i Stockholms innerstad

2022 06 10

Miljöpartiet vill förbjuda fossilbilar och inrätta en elbilzon i centrala Stockholm.

Partiet presenterar sitt nya förslag i ett pressmeddelande.

– Världen befinner sig i ett klimatnödläge och klimatmålen måste vässas. Genom att fasa ut bensin- och dieselbilarna kan vi halvera klimatutsläppen i Stockholm. På köpet får vi en stad med friskare luft, som är härligare att bo och växa upp i, säger Gabrielle Gjerswold (MP), kandidat till Stockholms kommunfullmäktige.

Efter valet

Om förslaget blir verklighet betyder det att fossilbilarna kan portas – redan nästa mandatperiod.

 Miljöpartiet vill att elbilszonen ska finnas på plats senast år 2026.

– Vi vill bygga en stad som domineras av folkliv, istället för motorbuller och parkeringar. En elbilszon i city och Gamla stan är ett första steg på vägen dit. Det är ett viktigt förslag för att skydda våra barns lungor och för att sänka koldioxidutsläppen, säger Lars Strömgren (MP), kandidat till Stockholms kommunfullmäktige.

Från norr till söder

MP föreslår att elbilszonen ramas in av Tegnergatan i norr, Birger Jarlsgatan i öst, Slussen i syd och Klara sjö i väst.

– En elbilszon i city och Gamla stan skulle påverka en stor del av trafiken i innerstan. På sikt är vi förstås beredda att gå ännu längre, och utvidga elbilszonen till fler stadsdelar, säger Gabrielle Gjerswold.

Riskerar böter

Partiet framhäver att elbilszonen ska fungera på samma sätt som de miljözoner som finns i dag. Den som kör in med en otillåten bil i elbilszonen kommer att riskera böter.

– Alla som vill fortsätta köra bil i city och Gamla stan kommer att behöva ställa om till el. Samtidigt vill vi förstås att så få som möjligt i Stockholm ska känna ett behov av att äga en egen bil. Därför vill vi göra det ännu enklare att promenera, cykla, åka buss eller gå med i en bilpool, säger Lars Strömgren.

Foto: E. Garrido

Text: Redaktionen


Branschen slår larm – “Behöver 150 000 nya medarbetare”

2025 06 26

En ny rapport pekar på ett stort behov av nya arbetare i en bransch.

Arbetslösheten i Sverige är alltjämt hög.

Den ekonomiska återhämtningen går trögt – och det är många som för närvarande står utanför arbetsmarknaden.

Samtidigt finns det vissa yrken som är i behov av ny personal – däribland transportbranschen.

Slår larm

En ny rapport från Transportföretagen visar att Sverige behöver 150 000 nya medarbetare i transportnäringen fram till 2040.

Av rapporten framgår även att bristen på utbildad personal riskerar att bli ett allvarligt hinder för Sveriges tillväxt, klimatomställning, samhällsservice och beredskapsförmåga.

Det framhåller Transportföretagen i ett pressmeddelande.

“En nutidsfråga”

Trycket kommer från att pensionsavgångarna väntas öka dramatiskt de kommande 15 åren och att teknikskiften skapar nya roller, kompetenskrav och utbildningsbehov.

– Det här är ingen framtidsfråga utan en nutidsfråga. Redan i dag vittnar våra medlemsföretag om att de tvingas tacka nej till uppdrag, på grund av personalbrist, säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen.

– Om inte politikerna agerar och bättre anpassar utbildningssystemet, så riskerar Sverige att stå utan den kompetens som krävs för att hålla samhället i gång – både i vardag och i kris.

Läs mer: Oväntat besked från arbetsmarknaden – “Oroväckande”

Flera utmaningar

Transportföretagen pekar ut flera utmaningar framöver, däribland den åldrande arbetsstyrkan.

2040 väntas var tredje medarbetare inom transportnäringen vara över 55 år.

– Samtidigt minskar inflödet av unga i de mest kritiska åldersgrupperna.

Bara 18 procent

Endast 18 procent av landets unga ser transportsektorn som en framtidsbransch – trots att utbildningarna erbjuder snabb väg till arbete och trygg anställning.

– För att möta den växande kompetensbristen efterfrågar Transportföretagen ett reformpaket, menas det.

– Bland förslagen finns ett fullt finansierat CSN-lån för C- och D-körkort, fler utbildningsplatser inom gymnasiet och vuxenutbildningen riktade till transportsektorn, samt ökat inflytande från branschen över yrkesutbildningarnas innehåll.

Foto: M. Rad

Text: Redaktionen


Erdogans besked om Trump – “Han vill vara med”

2025 06 26

Trump är redo att delta vid ett toppmöte om Ukrainakriget.

Det säger Turkiets president Recep Tayyip Erdogan på torsdagen.

Arbete pågår just nu för att arrangera ett toppmöte i Turkiet – där man hoppas att Vladimir Putin och Volodymy Zelenskyj ska vara på plats för att diskutera Ukrainakriget.

Då kan även USA:s president vara på plats, rapporterar Reuters.

Planerar möte

President Erdogan uppger att hans amerikanske kollega Donald Trump sagt till honom att han vill delta i potentiella fredssamtal mellan ledarna för Ukraina och Ryssland i Turkiet, om Vladimir Putin också går med på att delta. 

På sitt flyg tillbaka från Nato-toppmötet säger Erdogan att han berättade för den amerikanska presidenten att Ankara strävar efter att föra de ryska och ukrainska ledarna tillsammans i Turkiet för fredssamtal.

“Vill vara med”

Så här säger Erdogan om saken:

– Trump sade: ”Om Rysslands president Vladimir Putin kommer till Istanbul eller Ankara för en lösning, då kommer jag också att komma”, förklarar den turkiske presidenten.

– Vi kommer att hålla de nödvändiga kontakterna och om Gud vill genomföra detta möte så snart som möjligt.

Ser ut att bli Istanbul

Trump-administrationen har under en tid försökt få till stånd ett fredsavtal för att få slut på stridigheterna i Ukraina.

Nästa steg i den processen kan alltså vara ett toppmöte i Turkiet.

– Vi tror att Istanbul förblir platsen, säger ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova till den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– När det gäller tidpunkten för nästa omgång av direkta rysk-ukrainska förhandlingar ska den bestämmas av delegationscheferna.

I maj

Putin har hävdat att han är villig att träffas, men deltog inte i tidigare samtal som föreslogs i Istanbul, utan valde istället att skicka delegater på lägre nivå till fredsdiskussionerna som hölls den 16 maj.

Det återstår att se om Zelenskyj, Putin och Trump alla kommer att delta vid nya samtal i Turkiet inom en nära framtid.

Läs mer: Chockbesked för Trump i viktiga frågan

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen