VAL 2022: Tv-kanal ber om ursäkt till Annie Lööf

2022 09 06

Under TV4:s partiledarutfrågning i går kväll berördes mordet i Almedalen.

Det skedde i samband med att Centerpartiets ledare Annie Lööf frågades ut om ämnet barn- och ungdomspsykiatrin. 

En av programledarna citerade Ing-Marie Wieselgren, psykiatrisamordnare på SKR och som föll offer för knivmördaren under Almedalsveckan.

– Jag blev lite ställd av att ni lyfte just det här i den här utfrågningen, det måste jag säga, sade Annie Lööf när hon därefter fick ordet.

Kritiseras av C

TV4 fick ta emot hård kritik från Centerpartiet efter att mordet togs upp i direktsändning.

– Otroligt konstigt och okänsligt av TV4, framhåller Frida Magnusson, internkommunikatör i partiet, på Twitter.

– Hur kan TV4 inleda utfrågningen av Annie Lööf med att nämna mordet i Almedalen och mannen som var ute efter att döda även henne? Ofattbart okänsligt, uttrycker Dan Edström, digital strateg i C, på samma plattform.

Ber om ursäkt

Nu ber TV4 om ursäkt för formuleringen, rapporterar Expressen.

Syftet hade enligt Mattias Hägerlund, projektledare för Val 2022 på kanalen, varit att betona vikten av ämnet psykisk ohälsa.

– Jag har själv pratat med Annie efteråt och bett om ursäkt för den formuleringen. Med facit i hand är vi ledsna för att vi hade med den och borde inte ha haft det helt enkelt, säger han.

Även utfrågningens redaktör Kajsa Stål betonar att det inte fanns någon avsikt att såra Annie Lööf, skriver tidningen.

Tilldelades målsägandebiträde

Det var för två veckor sedan som Gotlands tingsrätt meddelade att man tilldelade Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet i Almedalen.

Enligt kammaråklagare Henrik Olin var det ett besked som skulle tolkas som att partiledaren är att betrakta som brottsoffer.

När han intervjuades av Sveriges Radio fick han frågan om Lööf var en måltavla för mördaren.

– Brottsmisstanken är formulerad som att det är riktat mot henne, svarade Henrik Olin.

Bekräftade på Facebook

Annie Lööf kommenterade nyheten på sina sociala medier, men på grund av sekretess gick hon inte in på några detaljer.

– Ni har förmodligen sett uppgifterna i media om att jag är målsägande i den förundersökning som handlar om det som hände i Almedalen.  Jag kan bekräfta att så är fallet och att jag har blivit tilldelad ett målsägandebiträde, meddelade Annie Lööf därefter på sociala medier.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen