VAL 2022: Tv-kanal ber om ursäkt till Annie Lööf

2022 09 06

Under TV4:s partiledarutfrågning i går kväll berördes mordet i Almedalen.

Det skedde i samband med att Centerpartiets ledare Annie Lööf frågades ut om ämnet barn- och ungdomspsykiatrin. 

En av programledarna citerade Ing-Marie Wieselgren, psykiatrisamordnare på SKR och som föll offer för knivmördaren under Almedalsveckan.

– Jag blev lite ställd av att ni lyfte just det här i den här utfrågningen, det måste jag säga, sade Annie Lööf när hon därefter fick ordet.

Kritiseras av C

TV4 fick ta emot hård kritik från Centerpartiet efter att mordet togs upp i direktsändning.

– Otroligt konstigt och okänsligt av TV4, framhåller Frida Magnusson, internkommunikatör i partiet, på Twitter.

– Hur kan TV4 inleda utfrågningen av Annie Lööf med att nämna mordet i Almedalen och mannen som var ute efter att döda även henne? Ofattbart okänsligt, uttrycker Dan Edström, digital strateg i C, på samma plattform.

Ber om ursäkt

Nu ber TV4 om ursäkt för formuleringen, rapporterar Expressen.

Syftet hade enligt Mattias Hägerlund, projektledare för Val 2022 på kanalen, varit att betona vikten av ämnet psykisk ohälsa.

– Jag har själv pratat med Annie efteråt och bett om ursäkt för den formuleringen. Med facit i hand är vi ledsna för att vi hade med den och borde inte ha haft det helt enkelt, säger han.

Även utfrågningens redaktör Kajsa Stål betonar att det inte fanns någon avsikt att såra Annie Lööf, skriver tidningen.

Tilldelades målsägandebiträde

Det var för två veckor sedan som Gotlands tingsrätt meddelade att man tilldelade Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet i Almedalen.

Enligt kammaråklagare Henrik Olin var det ett besked som skulle tolkas som att partiledaren är att betrakta som brottsoffer.

När han intervjuades av Sveriges Radio fick han frågan om Lööf var en måltavla för mördaren.

– Brottsmisstanken är formulerad som att det är riktat mot henne, svarade Henrik Olin.

Bekräftade på Facebook

Annie Lööf kommenterade nyheten på sina sociala medier, men på grund av sekretess gick hon inte in på några detaljer.

– Ni har förmodligen sett uppgifterna i media om att jag är målsägande i den förundersökning som handlar om det som hände i Almedalen.  Jag kan bekräfta att så är fallet och att jag har blivit tilldelad ett målsägandebiträde, meddelade Annie Lööf därefter på sociala medier.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen