VAL 2022: Tv-kanal ber om ursäkt till Annie Lööf

2022 09 06

Under TV4:s partiledarutfrågning i går kväll berördes mordet i Almedalen.

Det skedde i samband med att Centerpartiets ledare Annie Lööf frågades ut om ämnet barn- och ungdomspsykiatrin. 

En av programledarna citerade Ing-Marie Wieselgren, psykiatrisamordnare på SKR och som föll offer för knivmördaren under Almedalsveckan.

– Jag blev lite ställd av att ni lyfte just det här i den här utfrågningen, det måste jag säga, sade Annie Lööf när hon därefter fick ordet.

Kritiseras av C

TV4 fick ta emot hård kritik från Centerpartiet efter att mordet togs upp i direktsändning.

– Otroligt konstigt och okänsligt av TV4, framhåller Frida Magnusson, internkommunikatör i partiet, på Twitter.

– Hur kan TV4 inleda utfrågningen av Annie Lööf med att nämna mordet i Almedalen och mannen som var ute efter att döda även henne? Ofattbart okänsligt, uttrycker Dan Edström, digital strateg i C, på samma plattform.

Ber om ursäkt

Nu ber TV4 om ursäkt för formuleringen, rapporterar Expressen.

Syftet hade enligt Mattias Hägerlund, projektledare för Val 2022 på kanalen, varit att betona vikten av ämnet psykisk ohälsa.

– Jag har själv pratat med Annie efteråt och bett om ursäkt för den formuleringen. Med facit i hand är vi ledsna för att vi hade med den och borde inte ha haft det helt enkelt, säger han.

Även utfrågningens redaktör Kajsa Stål betonar att det inte fanns någon avsikt att såra Annie Lööf, skriver tidningen.

Tilldelades målsägandebiträde

Det var för två veckor sedan som Gotlands tingsrätt meddelade att man tilldelade Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet i Almedalen.

Enligt kammaråklagare Henrik Olin var det ett besked som skulle tolkas som att partiledaren är att betrakta som brottsoffer.

När han intervjuades av Sveriges Radio fick han frågan om Lööf var en måltavla för mördaren.

– Brottsmisstanken är formulerad som att det är riktat mot henne, svarade Henrik Olin.

Bekräftade på Facebook

Annie Lööf kommenterade nyheten på sina sociala medier, men på grund av sekretess gick hon inte in på några detaljer.

– Ni har förmodligen sett uppgifterna i media om att jag är målsägande i den förundersökning som handlar om det som hände i Almedalen.  Jag kan bekräfta att så är fallet och att jag har blivit tilldelad ett målsägandebiträde, meddelade Annie Lööf därefter på sociala medier.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


13 augusti 2026

Skatt för bilister höjs igen på måndag – detta gäller

2026 08 14

På måndag höjs trängselskatten igen.

Skatten berör som bekant fordon som kör in och ut ur Stockholms innerstad samt på Essingeleden.

Den så kallade lågsäsongen är nu över, och högsäsongen är igång.

Det innebär att trängselskatten nu höjs.

Skatt höjs igen

Under lågsäsongen har trängselskatten legat på max 105 kronor om dagen.

Men från och med måndag så höjs den till max 135 kronor – alltså en 29-procentig ökning.

– Den 19 juni började trängselskattens lågsäsong. Högsäsongen börjar igen den 15 augusti, meddelar Transportstyrelsen.

Fram till november

Trängselskatten används för att minska trängseln och förbättra framkomligheten i trafiken. 

Eftersom att skatt inte tas ut på helgdagar så kommer den nya nivån att börja gälla på måndag.

– Högsäsong är perioden 1 mars–dagen före midsommarafton och 15 augusti–30 november. Lågsäsong är övrig tid, förklarar myndigheten.

Läs mer: Arbetslösheten minskar

Detta gäller

Här är tiderna och beloppet som tas ut för trängselskatt i innerstaden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

30 kr

25 kr

07:00–08:29

45 kr

35 kr

08:30–08:59

30 kr

25 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

30 kr

25 kr

16:00–17:29

45 kr

35 kr

17:30–17:59

30 kr

25 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

 

För Essingeleden

Och detta gäller på Essingeleden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

27 kr

22 kr

07:00–08:29

40 kr

30 kr

08:30–08:59

27 kr

22 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

27 kr

22 kr

16:00–17:29

40 kr

30 kr

17:30–17:59

27 kr

22 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

Skatt tas enligt Transportstyrelsen inte ut helgdag, vissa dagar före helgdag eller under juli månad, förutom de första fem vardagarna. 

Läs mer: Så mycket kostar det att äga en stuga – varje år

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen