VAL 2022: Tv-kanal ber om ursäkt till Annie Lööf

2022 09 06

Under TV4:s partiledarutfrågning i går kväll berördes mordet i Almedalen.

Det skedde i samband med att Centerpartiets ledare Annie Lööf frågades ut om ämnet barn- och ungdomspsykiatrin. 

En av programledarna citerade Ing-Marie Wieselgren, psykiatrisamordnare på SKR och som föll offer för knivmördaren under Almedalsveckan.

– Jag blev lite ställd av att ni lyfte just det här i den här utfrågningen, det måste jag säga, sade Annie Lööf när hon därefter fick ordet.

Kritiseras av C

TV4 fick ta emot hård kritik från Centerpartiet efter att mordet togs upp i direktsändning.

– Otroligt konstigt och okänsligt av TV4, framhåller Frida Magnusson, internkommunikatör i partiet, på Twitter.

– Hur kan TV4 inleda utfrågningen av Annie Lööf med att nämna mordet i Almedalen och mannen som var ute efter att döda även henne? Ofattbart okänsligt, uttrycker Dan Edström, digital strateg i C, på samma plattform.

Ber om ursäkt

Nu ber TV4 om ursäkt för formuleringen, rapporterar Expressen.

Syftet hade enligt Mattias Hägerlund, projektledare för Val 2022 på kanalen, varit att betona vikten av ämnet psykisk ohälsa.

– Jag har själv pratat med Annie efteråt och bett om ursäkt för den formuleringen. Med facit i hand är vi ledsna för att vi hade med den och borde inte ha haft det helt enkelt, säger han.

Även utfrågningens redaktör Kajsa Stål betonar att det inte fanns någon avsikt att såra Annie Lööf, skriver tidningen.

Tilldelades målsägandebiträde

Det var för två veckor sedan som Gotlands tingsrätt meddelade att man tilldelade Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet i Almedalen.

Enligt kammaråklagare Henrik Olin var det ett besked som skulle tolkas som att partiledaren är att betrakta som brottsoffer.

När han intervjuades av Sveriges Radio fick han frågan om Lööf var en måltavla för mördaren.

– Brottsmisstanken är formulerad som att det är riktat mot henne, svarade Henrik Olin.

Bekräftade på Facebook

Annie Lööf kommenterade nyheten på sina sociala medier, men på grund av sekretess gick hon inte in på några detaljer.

– Ni har förmodligen sett uppgifterna i media om att jag är målsägande i den förundersökning som handlar om det som hände i Almedalen.  Jag kan bekräfta att så är fallet och att jag har blivit tilldelad ett målsägandebiträde, meddelade Annie Lööf därefter på sociala medier.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen