VAL 2022: Storbråk under gårdagens partiledardebatt

2022 08 18

Det hettade till gånger två under gårdagens partiledardebatt i Aftonbladet.

Programledare Robert Aschberg gick hårt åt Jimmie Åkesson (SD) och Ebba Busch (KD).

”Skitsnack”

Efter SD-ledarens inledande anförande i debatten blev det Robert Aschbergs tur att ställa frågor.

Programledaren plockade fram en debattartikel, undertecknad av Jimmie Åkesson, och frågade:

 – 2010 skrev du en debattartikel i Aftonbladet, att ökningen av muslimer är det största utländska hotet sedan andra världskriget. Vidhåller du den åsikten?

– För det första var det 2009. För det andra så skrev jag inte så, svarade SD-ledaren och bad Aschberg att omformulera frågan.

Programledaren påpekade att han läst artikeln väldigt noga.

– Då får du läsa den en gång till, betonade Jimmie Åkesson.

Ett svar som Robert Aschberg kallade för ”skitsnack”.

Kritik efter debatten

Efter debatten riktade Jimmie Åkesson kritik mot programledarens agerande.

– Han valde att citera mig på ett felaktigt sätt, jag påpekade det och då hävdade han att han hade rätt. Han påstod att jag hade sagt något om muslimer, det har jag inte. Däremot har jag sagt att det svenska samhällets anpassning till muslimska värderingar är ett stort problem. Och det hävdar jag fortfarande, säger han till Expressen.

Robert Aschberg står fast vid sitt uttalande.

– Jag har lusläst den gång på gång för att kunna ställa frågan på det sätt jag gjorde, det är inget tvivel om det om man tittar på de sista utgångarna, men det kan folk läsa själva, säger han till Expressen.

Debattartikeln

I debattartikeln från 2009 “Åkesson: Muslimerna är vårt största utländska hot”, skrev Jimmie Åkesson följande:

”Allt detta är i dag en del av den svenska verkligheten. Frågan är hur det ser det ut om ytterligare några decennier, när den muslimska befolkningen, om nuvarande takt håller i sig, har flerdubblats i storlek och många av Europas större städer, inklusive Malmö, med största sannolikhet har en muslimsk majoritet.

Den mångkulturella samhällseliten ser kanske denna framtid som en färgglad intressant förändring av ett Sverige och Europa som man allt som oftast förnekar ens någonsin har varit ”svenskt” eller ”europeiskt”.

Som sverigedemokrat ser jag detta som vårt största utländska hot sedan andra världskriget och jag lovar att göra allt som står i min makt för att vända trenden när vi går till val nästa år.”

”Bjäbba inte”

I debattens slutskede var det dags igen.

Då utbröt en konflikt mellan Ebba Busch (KD) och Robert Aschberg.

KD-ledaren reagerade på att Märta Stenevi (MP) hävdade att Nooshi Dadgostar (V) fått fler repliker än henne.

Ebba Busch ryckte in, vände sig till programledaren och frågade om det stämde.

– Jag tycker det är rimligt att alla partier behandlas rättvist i en valdebatt, betonade KD-ledaren.

Det fick Robert Aschberg att ryta ifrån.

– Nu ska jag ställa frågor till Annie Lööf, bjäbba inte, svarade Aschberg.

Upprörda känslor

Programledarens svar kritiseras.

– Aschberg skulle aldrig någonsin säga till en manlig partiledare att "inte bjäbba", skriver en användare på Twitter.

– Vad är det för fel på Robert Aschberg? Skriker flera gånger åt en kvinnlig partiledare att "sluta bjäbba”. Ovärdigt Aftonbladet, skriver en annan.

Foto: J. Gomez

Text: Redaktionen


Oväntad Jysk-vara slutsåld på en vecka – i hela Norden

2025 03 07

Kunderna strömmar till möbelvaruhuset Jysk.

Men det är inte soffor, trädgårdsmöbler, fåtöljer eller några andra klassiska Jyskvaror som lockar folk till butikerna.

Istället är det en, sett till årstiden, väldigt oväntad sådan.

På blott en vecka har nämligen fågelbadet “Turteldue” sålt slut – i hela Norden.

– Vår inköpsavdelning jobbar ihärdigt med att få in fler fågelbad, men på grund av leveranstiden kan det dröja månader innan de kommer tillbaka till butik och online, säger Fatima Elkadi, kommunikationschef för Jysk Norge, till Dagbladet.

"Är det inte sjukt?"

Exakt varför fågelbadet, som kostar 185 kronor i Sverige, gjort sådan braksuccé är oklart.

Särskilt eftersom varan lanserades 2 februari och sålde slut mitt i vintern – med stora delar av landet täckt av snö och is.

Många tycks dock använda produkten till helt andra ändamål än fåglar, exempelvis som fruktskål.

– Supernöjd. Använder som fat istället för fågelbad, framhåller en konsument.

Tone Kroken Horten, stylist, inredningsarkitekt och designer, är dock inte lika imponerad av fenomen som dessa.

– Är det inte sjukt? Jag är så chockad över sådana saker som plötsligt finns överallt. Plötsligt har alla ett behov av något de inte nödvändigtvis behöver alls, sade hon till Dagbladet när en fläkt plötsligt blev viral i julas och började sälja som smör.

LÄS MER: Rusning till Dollarstore – alla vill köpa samma vara: “Helt slutsåld”

Finns bara två i hela Sverige

Över en månad efter lanseringen är det fortfarande svårt att få tag på fågelbadet i Sverige. 

Just nu finns det bara två stycken på lager i hela landet, enligt Jysks hemsida. En av dem i Gällivare och den andra i Nyköping.

Med andra ord gäller det att agera snabbt eller ha tålamod för den som vill lägga vantarna på den eftertraktade varan.

Klicka här för att se en bild på fågelbadet på Jysks hemsida.

Blir virala

Att specifika varor drar åt sig mängder av uppmärksamhet är ofta kopplat till att produkten blivit viral på sociala medier.

Exempelvis jobbar butikskedjan Normal aktivt med den typen av metoder.

Om influencers till exempel och de varor som visas upp. När något börjar trenda, då gör vi allt vi kan för att få tag i just de varorna, sade Normals vd Jan Nyberg till Aftonbladet förra året.

LÄS MER: Biltema startar nytt priskrig – ”Upp till 67 procent billigare”

Foto: Jysk

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Musk slår till mot Ukraina – jättesmäll närmar sig

2025 03 07

Amerikanska satellitföretag stryper förbindelsen till Ukraina.

Först ut är företaget Maxar Technologies.

Under fredagen har Maxar blockerat Ukrainas tillgång till företagets satellitbilder.  

Oliver Alexander, analytiker vid underrättelseverksamheten Osint, bedömer att Trumpadministrationen ligger bakom beslutet.

– Maxar har stängt av tillgången till satellitbilder för Ukraina, utan tvekan på grund av påtryckningar från den amerikanska regeringen, skriver han i ett inlägg på X.

Övertygad: Elon Musk följer efter

Ukraina har använt sig av Maxar Technologies satellitbilder för att övervaka ryska trupprörelser och militära aktiviteter. Landets vice premiärminister Mychajlo Fedorov har framhållit att satellitbilderna spelar stor roll för Ukrainas försvarsförmåga. I synnerhet eftersom den ukrainska militären har kunnat ta del av ryska trupprörelser under natten.

Ett annat satellitföretag som Ukraina förlitar sig på är Elon Musks Starlink.

Techmiljardärens satellitnätverk har varit en central del av Ukrainas försvar sedan krigets första dagar. Via satellitsystemet har den ukrainska militären säkrat tillgången till internet.

Ett extremt viktigt verktyg i kriget.

Nu befarar Oliver Alexander att även Starlink kommer klippa banden till Ukraina.

–Jag är helt övertygad om att Starlink står näst på tur, skriver han på X.

”Blir helt blinda”

En nedstängning av Starlink vore förödande för Ukrainas militär. 

– Då blir ukrainarna i princip blinda, har försvarsexperten Joakim Paasikivi sagt till Sveriges Radio.

– Det som har varit framgångsrikt för Ukraina har varit att slå på djupet mot ryska underhållslinjer och logistik som gör att det blir svårt för de ryska trupperna. Starlink är hela ledningssystemet för Ukraina där de ser var fienden är och leder sina egna förband.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

I en intervju med DN säger han att en nedstängning av Starlink skulle innebära att Ukrainas tillgång till internet blir beroende av den markbaserade driften, vilket den ryska armén kan utnyttja.

–  Man kan skjuta sönder master eller växlingsstationer. Det går inte att göra med ett satellitsystem som finns i rymden, säger Liwång och konstaterar att Ukraina konstant kommer tvingas laga det ryssarna skjuter sönder.

– Det hade inneburit en resursdränering. Ukrainska försvarsmakten kommer inte att sluta fungera, men man kommer behöva lägga resurser på att upprätthålla alternativ.

Foto:

Text: Redaktionen