6 nov 2025

VAL 2022: Skandalrisken extra stor för Magdalena Andersson (S)

2022 01 09

Den efterlysta städerskan är ingen skandal för S-ledaren utan för någon annan – se nedan vem – men incidenten påminner om Magdalena Anderssons (S) stora skandalrisk. Och om en naivitet avseende rikets säkerhet.

Det var strax före jul som polisen larmades till statsminister Magdalena Anderssons (S) villa utanför Stockholm, enligt Expressen.

Efterlyst

En städfirma hade utlöst statsministerfamiljens inbrottslarm av misstag och när polisen kom fram uppdagades en 25-årig kvinnlig städerska utan uppehållstillstånd som vistades olagligt i Sverige då hon var avvisad och efterlyst.

Inget kollektivavtal

Själva efterlysning beror just på att hon avvisats och måste lämna landet. Hon finns nu i Migrationsverkets förvar enligt DN och enligt Expressen saknade städföretaget dessutom kollektivavtal.

Oseriös aktör

Statsminister Magdalena Andersson  (S) med stab har meddelat följande till media:

◾Magdalena Andersson (S) har avslutat alla kontakter med städfirman.

◾Städföretaget har vid flera tillfällen svarat ja på att de har kollektivavtal.

◾Statsministern förutsätter att ansvariga myndigheter går till botten med händelsen och klarlägger vad som skett.

◾Magdalena Andersson är noga med att det ska vara ordning och redan men även de som vill göra rätt för sig kan råka ut för oseriösa aktörer vilket visar att ännu fler politiska åtgärder för att motverka fusk behövs, uppger staben.

Har inte brutit mot regler

Skatteverket uppger för DN att S-ledaren inte brutit mot några regler. Och inte heller städföretaget behöver ha gjort det om de har anlitat städare från ett annat företag med F-skattesedel som anlitat svart arbetskraft, enligt Expressen.

ANALYS

Händelsen har fått stor uppmärksamhet och framförallt tre saker kan konstateras.

1 – Ingen direkt skandal för Magdalena Andersson (S)

Statsministern måste – precis som medelsvensson – borde kunna utgå ifrån att ett företag som man anlitar för köp av varor eller tjänster följer lagar och regler och har godkända anställda.

Det åligger inte konsumenten att granska detta utan den uppgiften ligger på myndigheterna och den som har begått brott i dylika fall är företaget – inte köparen.

Just i detta specifika fall kan det dock vara så att även företaget gjort rätt och att brottet ligger hos till exempel underleverantörer.

Däremot borde man som statsminister och finansminister vara på det säkra med att man anlitar företag som har kollektivavtal. På den punkten har hon inte lyckats.

2 – Extra stor skandalrisk för S-ledaren

Lagom till valåret har inletts så har Socialdemokraterna gått upp som en raket i opinionen. Lyftet är enormt – i senaste Ipsosmätningen slog S till med högsta resultatet på 1,5 år och lyfte med hela 3,5 procentenheter.

Och i Sifo har Socialdemokraterna lyft med hela 7,0 procentenheter sedan i augusti – från 24,1 till 31,1 i decembermätningen.

Det som är extra värdefullt för S i Sifomätningarna är att man även tagit väljare från Moderaterna enligt Sifos opinionschef.

Handlar om ny partiledare

Socialdemokraterna har dock inte lagt om sin politik utan det handlar om en ny partiledare och det ger i regel alltid ett lyft som emellertid ofta kan avta efter en tid. Men det kan inte uteslutas att hela eller åtminstone dela av lyftet består.

Hennes popularitet har lyft partiet

Magdalena Andersson har en tuffare retorik än den beskedlige företrädaren Stefan Löfven och hennes besked om stramare tag avseende brottsligheten och fler utvisningar lär bidra till partiets ökade popularitet.

Att S lyft till stor del kan kopplas till den nya partiledaren gör också att partiet är extra beroende av just partiledaren, hennes popularitet och rykte. Det är främst partiets partiledare som ökat i popularitet och partiets popularitet har ökat som en följdeffekt.

Tillsammans med KD

Om hon skulle drabbas av en skandal så riskerar partiet att tappa rejält i opinionen vilket i förlängningen kan leda till att M-KD-SD-L-sidan vinner valet istället.

Väldigt mycket står alltså på spel. Som jag redovisade i ett TV-inslag i TV 4 före jul är partiledarnas skandalrisk – det vill säga den risknivå ett parti löper om just deras partledare hamnar i en skandal – extra stor för just S, tillsammans med KD.

3 – Naivt och olämpligt

Den slutsats man kan dra rent allmänt av händelsen med den efterlysta städerskan är potentiellt mycket allvarlig. Det handlar om säkerhetsrisker för Sveriges statsminister och Sverige som land.

En statsminister och en utrikesminister har redan mördats och det behöver självklart göras noggranna kontroller av okända personer som tillåts röra sig i statsministerns bostad.

Att händelsen är potentiellt allvarlig beror på att statsministern redan hade flyttat från villan när händelsen inträffade. Och det är inte klarlagt om städfirman även var anlitad innan flytten.

Hade redan flyttat

På den punkten är det potentiellt naivt hanterat och det är bekymrande att Säpo och Regeringskansliet inte kan ge en gemensam bild av vem som bär ansvaret för. Men det ligger inte hos statsministern. Att de har olika bild indikerar att även om städningen skedde efter flytten så finns det ingen tydlig ansvarsrutin för granskning av inhyrd städpersonal i statsministerns bostad.

Brister hos statsministerns stab

Dock kan man konstatera att statsministerns stab brast när det gällde förhandskontrollen av ministrarna. Av de tre ministerhändelserna – påstått heilande, felaktig anklagelse om sexuellt ofredande samt obetalda fakturor som gått till Kronofogden – så pekar en av dem på en klar brist hos Magdalena Anderssons (S) stab.

Och det är kronofogdefrågan. Att en minister inte har räkningar hos Kronofogden borde ingå i den standardmall som granskas av statsministerkandidatens, och därefter den nyvalda statsministerns, stab.

Naivt rörande Sveriges säkerhet

Där brast man. Oavsett om bristen denna gång ligger hos statsministerns stab, Säpo eller någon annan myndighet, så karaktäriseras den allvarliga händelsen med den efterlysta städerskan av naivitet när det gäller rikets säkerhet.

Som Moderaterna har lyft så finns det alltid en risk att främmande makt använder sig av exempelvis efterlysta personer för att pressa dem att genomföra farliga handlingar. Och vi lever tyvärr i en värld med betydande risker.

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet


14nov2025

JUST NU: Kris i Ryssland – kallar in 12 000 nordkoreaner

2025 11 14

Ryssland har kallat in ett stort antal nordkoreaner för att stötta kriget mot Ukraina.

Den ryska krigsmakten kämpar med att bemanna sitt krig mot Ukraina.

Det gäller på stridsfältet, men också i de stora anläggningarna som förser trupperna med materiel.

– Ryssland håller på att få slut på arbetare för att bygga sina djupattackdrönare, rapporterar Kyiv Independent, med hänvisning till ett uttalande från Ukrainas militära underrättelsetjänst.

– Ukraina uppger att Ryssland nu har bett Nordkorea om hjälp. Ryssland planerar att importera 12 000 nordkoreanska arbetare för att tillverka sina drönare i slutet av året.

Ska till Tatarstan

De nordkoreanska arbetarna uppges vara på väg till Rysslands drönarfabrik i Tatarstan.

Där tillverkas huvuddelen av den ryska versionen av Shaheddrönarna, som ursprungligen kommer från Iran.

– En ukrainsk general har uppgett att 20 000 nordkoreaner arbetade i ryska vapenfabriker i början av oktober, uppger tidningen.

Nordkorea har också skickat soldater som slåss på den ryska sidan av kriget i Ukraina.

– I gengäld får Nordkorea tillgång till kunskap för att kunna modernisera sin vapenindustri.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ställer tungt krav på Zelenskyj

Rekryterat från Afrika och Asien

Ryssland har rekryterat både soldater och annan arbetskraft från flera länder sedan krigets start i februari 2022.

Bland annat från flera fattiga länder i Afrika och Asien.

– Ryssland har aktivt rekryterat och kidnappat arbetare till sin krigsmaskin från många utvecklingsländer, särskilt Afrika och Centralasien, uppger Kyiv Independent.

Många från Nordkorea

Ryssland har starka band till regimen i Nordkorea, och drar nytta av landets totalitarism och fattigdom.

– En rapport från USA:s utrikesdepartement från 2017 noterade "slavliknande förhållandena" för nordkoreanska arbetare som bodde i arbetsläger, särskilt inom skogsavverkning. Då uppskattade de att 20 000 nordkoreaner importerades till Ryssland varje år, upp tidningen.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14nov2025

Volvos flopp – kunder kompenseras med 16 000 kronor

2025 11 14

Volvo backar nu från en omtalad satsning på två av sina modeller.

Det handlar om modellerna Volvo EX90 och ES90, där utrustningen nu ändras för de nyproducerade bilarna.

Biltillverkaren har tidigare meddelat att modellerna ska utrustas med en lidarsensor.

En satsning som Volvo själva hyllat.

– Lidar är en fantastisk sensor och nästa steg i utvecklingen. Vi tror att lidar behövs för att kunna göra autonom körning på ett säkert sätt, sa Volvo Cars säkerhetsansvarige Martin Magnusson, till Vi Bilägare i samband med att Volvo EX90 lanserades.

Nu tas den bort

Men nu vänder biltillverkaren i frågan, och sensorn tas nu bort från modellerna.

Och anledning ska vara att Volvo inte får tag på komponenter i tillräckligt stor utsträckning.

– På grund av en oväntad komponentbrist kommer din bil att levereras utan denna teknik. Detta innebär också att bilen kommer att få en uppdaterad design med en mer slank och aerodynamisk taklinje, skriver Volvo Cars i ett brev till de kunder som har en liggande beställning, uppger tidningen Auto Motor & Sport.

Kunderna får kompensation

De kunder som väntar på en leverans av någon av de två modellerna kommer kompenseras med ett prisavdrag på 16 000 kronor.

Volvo kommer att ta kontakt och meddela berörda kunder, uppger biltillverkaren.

Den svenska biltillverkaren har dock redan levererat många bilar med lidarsensorn, men de kunderna berörs inte av det nya beskedet.

– Vi planerar att fortsätta rulla ut mjukvaruuppdateringar för förbättring och nya funktioner för alla våra EX90 och ES90, inklusive de som är utrustade med en lidar, säger Volvo Cars presschef Magnus Holst, till Vi Bilägare.

LÄS OCKSÅ: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

Volvo stäms

Lidarsensorerna har levererats till Volvo av det amerikanska företaget Luminar.

Företaget har tidigare haft stora ekonomiska bekymmer.

Efter Volvos besked har Luminar lämnat in en stämningsansökan för avtalsbrott mot den svenska biltillverkaren.

Leveranserna har pausats i väntan på en lösning i konflikten.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: Volvo

Text: Redaktionen