VAL 2022: Nooshi Dadgostar om Stalinliknelsen

2022 09 08

En av Vänsterpartiets valaffischer har jämförts med en bild på Sovjetunionens tidigare diktator Josef Stalin.

Valaffischen på partiledaren Nooshi Dadgostar har väckt stor uppmärksamhet på sociala medier, men även i traditionell media. 

Konstkritikern Dennis Dahlqvist har kallat bilden för "nästan som stalinism”.

– Det måste vara en av de största haverierna i valaffischernas historia. Vad hon gör och hur hon framställs är väldigt socialrealistisk. Nästan som stalinism, sa han i en intervju med SR.

"Konspiration på hög nivå"

Vänsterledaren avfärdar kritiken.

Nooshi Dadgostar kallar det hela för en ”konspiration på hög nivå”.

– Det är en konspiration som är så bisarr att jag inte har hört talas om det. Det är det dummaste jag har hört, säger hon till Aftonbladet och tillägger:

– Det är sorgligt att se att det är så många politiker som inte vill prata om det som upprör svenska folket nu. Alltså människor betalar högre elpriser än deras egna inkomster. Det är därför man nu försöker att prata om andra frågor, för att man inte vill prata om det som jag står och pratar om här nu, om sjukvårdspersonal som har sagt upp sig. Nu måste vi rikta frågorna till de politiska ansvariga.

Får beröm

På sociala medier får V-ledaren beröm efter sitt svar.

– Det är bra Nooshi. Slå tillbaka bara den där jämförelsen liknar mera sandlådenivån. Stå på dig stödjer dig till 110%, skriver en användare på Twitter.

– Det är sorgligt att se att det är så många politiker som inte vill prata om det som upprör svenska folket nu. Alltså människor betalar högre elpriser än deras egna inkomster. Det är därför man nu försöker att prata om andra frågor, skriver en annan.

Återupprepar krav på regeringsplats

I intervjun med Aftonbladet fastslår Dadgostar återigen att Vänsterpartiet kräver att ta plats i en regering om den rödgröna sidan vinner valet.

– Annars får vi samma situation som vi har haft den här mandatperioden, säger hon till tidningen. 

Foto: Vänsterpartiet resp M. Blan

Text: Redaktionen


13nov2025

JUST NU: Finnair storsatsar i Sverige – sätter in flyg till tre weekend-favoriter

2025 11 13

Finnair etablerar sig på en ny svensk flygplats och utökar också sina flyglinjer från Arlanda.

Inför våren 2026 satsar det finska flygbolaget på tre nya flyglinjer från Sverige.

Från Umeå Airport etablerar Finnair två nya avgångar.

Från och med den 29 mars 2026 kommer flygbolaget att införa dagliga avgångar till de finska städerna Vasa och Helsingfors, uppger Swedavia, i ett uttalande.

Ökad efterfrågan

Det finns en ökande efterfrågan efter flyglinjer till och från norra Sverige, och de nya linjerna stärker tillgängligheten i regionen, framhåller flygplatskoncernen.

– Att Finnair lägger till nya direktlinjer från Umeå Airport är ett tydligt tecken på den starka efterfrågan som finns på resor till och från regionen. Möjligheten att kunna flyga till flera spännande resmål, direkt från Umeå Airport, är såklart något som de boende här sätter stort värde på, men öppnar också nya möjligheter för näringslivet, säger Umeå Airports flygplatschef Sofia Johansson, i ett uttalande.

Flyglinjen från Umeå Airport kommer trafikeras genom en triangelflygning till Helsingfors, via Vasa, vilket också gör det möjligt för resenärer att resa mellan de två finska städerna.

LÄS OCKSÅ: Nya direktresor från Sverige – till två länder

Ny linje från Arlanda

Finnair utökar också sina redan befintliga linjer från Arlanda, med ytterligare en flyglinje.

Från och med den 29 mars 2026 kommer bolaget erbjuda dagliga avgångar till norska Stavanger.

– Att Finnair lägger till nya direktlinjer från både Stockholm Arlanda Airport och Umeå Airport är ett tydligt tecken på den starka efterfrågan som finns på resor till och från Sverige. Tillskotten till flygplatsernas destinationsutbud som de nya linjerna utgör, stärker tillgängligheten i flera regioner, vilket gör denna utveckling särskilt betydelsefull, säger Swedavias marknad- och försäljningsdirektör Charlotte Ljunggren, i ett uttalande. 

– Finnair spelar en viktig roll i att uppnå Swedavias mål om att möjliggöra för människor att mötas – oavsett om det gäller affärsresor, semester eller besök hos familj och vänner.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: T. van der Kuip

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort besked från Nordens länder – Natochefen imponerad

2025 11 13

De nordiska länderna går samman med de baltiska länderna.

Det handlar om ett omfattande nytt stöd till Ukraina.

De ukrainska soldaterna fortsätter att strida mot ryska styrkor – som just nu trycker på ordentligt kring Pokrovsk i de östra delarna av landet.

På torsdagen går de nordiska länderna samman med de baltiska länderna för ett nytt stort stödpaket till Ukraina, rapporterar Euronews.

Stort stödpaket

Sverige, Finland, Norge, Danmark, Island, Estland, Lettland och Litauen har gått samman för att skicka ett nytt stödpaket med militärt materiel till Ukraina.

Stödpaketet är värt omkring 500 miljoner dollar – knappt fem miljarder svenska kronor – och utgår från det så kallade PURL-initiativet där Ukrainas allierade finansierar amerikanska vapen som skickas till det krigshärjade landet.

Natochefen imponerad

Natochefen Mark Rutte tycks vara imponerad av de nordiska och baltiska länderna.

– Våra nordiska och baltiska allierade intensifierar sina insatser för att finansiera ytterligare ett paket med kritisk militär utrustning till Ukraina, säger han enligt Euronews.

– Denna utrustning är oerhört viktig när Ukraina går in i vintermånaderna och leveranser genom PURL flödar in i Ukraina.

Läs mer: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Så mycket från Sverige

Sverige bidrar med cirka 600 miljoner kronor.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har Sverige bidragit med cirka 90 miljarder kronor i militärt stöd till Ukraina. 

“Kommer fortsätta”

Försvarsminister Pål Jonson (M) kommenterar dagens besked.

– Bidraget stärker Ukrainas luftförsvarsförmåga och försvar mot Ryssland, säger han.

– Ryssland utgör ett hot mot Europa och Sverige kommer fortsatt agera med andra via finansiella, militära och humanitära medel för att stödja Ukraina och skydda Europa.

Läs mer: Macron säker: Här kommer nästa krig starta

Foto: Magnus Liljegren regeringskansliet

Text: Redaktionen