VAL 2022: Nobbar SD:s asylförslag

2022 09 01

Sverigedemokraterna vill se skärpta asylregler i Sverige.

På en pressträff under onsdagen lade partiet fram 30 förslag som syftar till att strama åt invandringen rejält. SD:s mål är att Sverige ska ha Europas lägsta invandring.

– Det här skulle innebära nära noll asylinvandring, sa partiledaren Jimmie Åkesson (SD).

Enligt Åkesson motsvarar SD:s kravlista saker som partiet diskuterat med M, KD och L.

Ett av kraven är att det ska bli möjligt att vägra ge asyl till den som själv skapat sina asylskäl. Det kan till exempel handla om personer som konverterat eller uppgett sexuell läggning som anledning till flykt.

”Hårresande”

Förslaget fick Centerpartiets Annie Lööf att ryta ifrån.

– Det är hårresande att SD kräver att det ska bli svårare att få asyl för de som förföljs för att de är homosexuella eller av religiösa skäl. Det är både oansvarigt och oanständigt. Passerar de er medmänskliga gräns nu då, L och Kd? skrev hon på Twitter.              

Nu svarar Kristdemokraternas Ebba Busch.

Hon ställer sig inte bakom SD:s förslag.

– Personer som konverterat till en annan tro och/eller kommer ut som HBT+person och på grund av detta riskerar död eller tortyr i sitt hemland har självklart rätt att få asyl i Sverige, skriver hon i ett inlägg på Twitter.

M och L instämmer

Tidigare har även Ulf Kristersson (M) och Johan Pehrson (L) kommenterat SD:s utspel.

–  Det är en självklarhet för oss liberaler att Sverige ska kunna ge skydd åt hbtqi-personer och troende som hotas av förföljelse. Detta är inget vi kompromissar om, skriver Johan Pehrson på sina sociala medier.

Ulf Kristersson instämmer i Pehrsons resonemang.

– Jag och Moderaterna kompromissar aldrig om att hbtq-personer ska få asyl i Sverige om de förföljs i sitt hemland på grund av sin sexuella läggning. Dessutom är Moderaternas linje att hbtq-personer ska prioriteras i kvotflyktingsystemet, framhåller M-ledaren.

Han betonar dock att SD:s förslag ”handlar det om att motverka fusk i systemet”.

– Med det sagt har vi inte sagt ja till någon av de konkreta punkter SD presenterat idag, skriver Kristersson.

Samtliga SD-förslag

  • Sverige måste fullt ut införa en skyldighet för asylsökande att styrka sina asylskäl.
  • Det måste bli möjligt att vägra ge asyl till den som själv skapat sina asylskäl.
  • Skyddsstatus måste göras tidsbegränsat, så man kan vägra att förnya det.
  • Återkallelse av skyddsstatus måste göras tvingande i samtliga fall i EU-rätten.
  • Möjligheten att vägra alternativ skyddsstatus vid brottslighet måste införas.
  • Möjligheten att avvisa flyktingar vid brottslighet måste införas.
  • Rätten till familjeåterförening inom hushållsgemenskapen skall avskaffas.
  • PUT skall avskaffas.
  • Uppehållstillståndstiden för anhöriga skall ned till minimum: ett år.
  • Alternativt skyddsbehövandes rätt till socialt stöd skall begränsas.
  • Bestämmelser om implicit återtagande av asylansökan måste införas.
  • Bestämmelser om asylsökandes skyldigheter måste införas fullt ut.
  • Rätten till offentligt bekostat rättsligt ombud och bistånd skall begränsas.
  • Påskyndade, gräns- och transitförfarande skall införas i svensk rätt.
  • Bestämmelserna om första asylland och säkra tredjeländer skall införas fullt ut.
  • Bestämmelserna om europeiska säkra tredjeländer skall införas.
  • En kortare besvärstid skall införas i asylärenden.
  • Asylsökandes rörelse- och bosättningsfrihet skall begränsas.
  • Möjligheten att taga asylsökande i förvar skall förtydligas och skärpas.
  • Förvarstagnas rätt till kostnadsfritt rättsligt bistånd och biträde skall begränsas.
  • Villkoren för asylsökande att ta emot förmåner skall skärpas.
  • Asylsökande skall bli återbetalningsskyldiga om de ljugit om sina tillgångar.
  • Alla möjligheter att inskränka förmåner för asylsökande skall införas.
  • Rätten till rättsligt bistånd och biträde vid överklagan skall begränsas.
  • Alternativt skyddsbehövandes rätt till familjeåterförening skall avskaffas.
  • Definitionen av familjen skall begränsas till EU:s striktaste definition.
  • En 21-årsgräns skall införas fullt ut vid familjeåterförening.
  • Försörjningskraven skall skärpas: både inkomst och sjukförsäkring.
  • Krav på integrationsåtgärder för familjeåterförening skall införas i lag.
  • Möjligheten till familjeåterförening vid nyetablerade relationer skall avskaffas.
  • Källa: Sverigedemokraterna

Foto: Kristdemokraterna, Axel Adolfsson Moderaterna, Liberalerna, Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


Putin ställer massivt ultimatum – går emot USA

2025 08 22

Rysslands diktator Vladimir Putin ställer nya krav för att avsluta kriget i Ukraina.

Putin kräver fem saker för ett fredsavtal, rapporterar Reuters med hänvisning till tre högt uppsatta källor i Kreml.

Här är diktatorns kravlista:

-  Ukraina ska avstå hela östra Donbassregionen till Ryssland

- Ukraina ska lägga ned sina Natoambitioner 

- Ukraina ska förbli neutralt 

- Ukrainas armé ska reduceras

- Ukraina ska inte tillåta västerländska trupper i landet

Det sista kravet står i kontrast till amerikanska uppgifter om att Putin har gått med på omfattande säkerhetsgarantier till Ukraina som en del av ett fredsavtal.

– Han har gått med på robusta säkerhetsgarantier. Jag skulle beskriva det som banbrytande, sade USA:s särskilda sändebud i Ryssland, Steve Witkoff, till CNN efter toppmötet i Alaska.

Samtidigt uppgav flera europeiska länder att de är redo att skicka 50 000 soldater till Ukraina efter ett fredsavtal, enligt uppgifter till den finländska tidningen Iltalehti.

Men detta säger dock Putin blankt nej till.

– Putin kräver en begränsning av den ukrainska armén och en överenskommelse om att inga västerländska trupper ska placeras ut på ukrainskt territorium som en del av en fredsbevarande styrka, uppger källorna i Kreml enligt Reuters.

LÄS MER: ”Måste få attackera” – Trumps oväntade utspel om Ukrainakriget

Zelenskyj säger nej

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv under torsdagen.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

– Vi behöver klarhet i säkerhetsgarantierna inom sju till tio dagar. När vi har det siktar vi på ett möte, konstaterade Zelenskyj.

LÄS MER: ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Nytt bakslag för Coop

2025 08 22

Krisen fortsätter för Coop.

Coop befinner sig som bekant i en svår sits.

Mätningar visar att Coop är bland de kedjor med dyrast matkasse.

Samtidigt står kedjan inför betydande ekonomiska problem – och nu kommer ett nytt bakslag för Coop.

Tvingas stänga

Coop Väst tvingas nu stänga en butik i Markaryd.

Anledningen till stängningen är att butiken inte går runt ekonomiskt – och butikens verksamhet kommer att upphöra den 30 september, uppger Dagligvarunytt.

– Ja, det stämmer, säger Per Olov Magnusson, medlemskoordinator på Coop Väst, till Smålänningen.

Efter 40 år

I maj månad kom besked om att Stora Coop, en av Kalmars största livsmedelsbutiker, stänger efter 40 år.

– Det blir tråkigt för många. Den har ju alltid funnits där – och nu försvinner den, sade en kund till Barometern då.

Det råder stora frågetecken kring kedjans framtid i och med den rådande ekonomiska situationen.

Läs mer: Biltema-utmanare expanderar kraftigt – fyra nya varuhus

Större än någonsin

Under fjolåret blev förlusterna större än någonsin. Coop gjorde en samlad förlust på 2,7 miljarder kronor.

Ulf Johansson, professor i marknadsföring och föreståndare för Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet, har gått ut med en skarp varning.

Enligt experten står Coop vid ruinens brant.

– Jag har varit alarmistisk förr när det gäller Coop, men nu verkar det vara värre än någonsin, säger Johansson till SvD.

Riskerar konkurs

Värst är situationen för Coop Syd, som har över 90 butiker.

Trots omfattande sparåtgärder tampas koncernen med stora ekonomiska problem.

Situationen är så svår att Coop Syd riskerar att gå i konkurs, rapporterar DN med hänvisning till kedjans årsredovisning.

I ett dokument som tidningen tagit del av står det att det finns en ”stor risk att föreningen och koncernen inte kan fortsätta bedriva sin verksamhet”.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen