VAL 2022: Liberalerna tvärvänder om vinster i friskolor

2022 05 31

Partiet ändrar sig i frågan och vill nu se en reform som kan stoppa vinstuttag.

Under hösten 2021 var Liberalernas besked att partiet inte ser ett problem med vinstuttag i friskolor. 

– Vi värnar familjernas valfrihet och anser inte att det är vinstuttagen i skolan som är problemet, utan kvaliteten i skolan, meddelade Fredrik Malm, partiets skolpolitiska talesperson, enligt Expressen som hänvisar till ett uttalande i facktidningen Skolvärlden.

Tvärvänder inför valet

Nu tvärvänder partiet från det tidigare beskedet.

Med drygt tre och en halv månad kvar till valet låter Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson meddela att man efterfrågar en friskolereform som gör det möjligt att helt och hållet ta bort möjligheten för vinstuttag.

“Orimligt”

– Det är orimligt att man kan ta ut vinster, om det ens blir något överskott, om man inte har en bra kvalitet, meddelar Johan Pehrson i en intervju med SVT:s Aktuellt.

Öppnade dörren på glänt

Redan förra månaden öppnade Johan Pehrson dörren på glänt för kunna begränsa vinstuttag i friskolor och att se över hela skolpengen, skriver Expressen.

När partiet sedan höll valkickoff i Norrköping under helgen var partiledaren öppen med att han vill se en ny friskolereform som gör det möjligt att slopa vinsterna helt.

Liberalernas krav

I intervjun med SVT tog han upp exempel på skolor som Skolinspektionen stängt på grund av att de inte höll måttet enligt myndigheten.

För att garantera kvalitén i skolorna vill Persson bland annat ställa krav på lärartäthet och antal klassrum, men Liberalerna har än så länge inte kommunicerat några exakta villkor.

Inget generellt förbud

Liberalernas partiledare är dock noga med att poängtera att reformen han efterfrågar inte ska innebära ett generellt vinstförbud, utan enbart där kvalitén brister.

– Friskolor är här för att stanna. Men det behövs en ny friskolereform för att det ska fungera bättre, sade han på partiets valkickoff i lördags enligt Sveriges Radio.

Foto: Liberalerna

Text: Redaktionen


Unga från grannland vallfärdar till Sverige – ”20 om dagen”

2026 01 04

Allt fler unga från ett grannland flyttar till Sverige.

Sverige lockar till sig allt fler unga finländare som tar steget till en permanent flytt.

Många söker sig över gränsen på grund av jobb och bättre möjligheter på arbetsmarknaden, rapporterar Svenska Yle.

Söker karriär i Sverige

Flyttlasset från Finland till Sverige ökar – särskilt bland unga vuxna som söker stabila jobb och tryggare arbetsvillkor.

Enligt statistik från Statistikcentralen flyttar i genomsnitt ungefär 20 finländare utomlands varje dag, och många av dem väljer Sverige som destination.

Projektledaren Magnus Enlund vid Migrationsinstitutet beskriver trenden som tydlig.

– Ungefär 20 finländare flyttar utomlands per dag, varav fyra är svenskspråkiga. Ungefär fjorton av dem kommer tillbaka, varav två är svenskspråkiga. Det betyder att Finland förlorar ungefär sex personer varje dag, säger han till Svenska Yle.

LÄS MER: 36 000 kronors skillnad – viktigt besked för hushållen

Jobbmöjligheter lockar

För många unga finländare har Sverige visat sig vara ett attraktivt alternativ när arbetsmarknaden hemma är osäker.

22‑åriga Anna Snellman studerade till sjukskötare i Finland, men fick snabbt svar från arbetsgivare i Norrbotten.

– Jag tyckte att det var helt otroligt att jag fick jobb så snabbt.

Anna berättar att det var just säkerheten i anställningen och möjligheten till fast jobb som fick henne att ta steget att flytta över gränsen.

– När jag började studera sa alla att det skulle finnas jobb överallt. Sedan blir man färdig och sitter hemma arbetslös. Hur kan det vara så stor skillnad mellan Sverige och Finland?, säger hon.

Trend med konsekvenser

Trendanalytiker menar att den här typen av flyttmönster kan få långsiktiga konsekvenser för Finland, särskilt i åldersgruppen 25–34 år där utflyttningen är som störst.

Magnus Enlund vid Migrationsinstitutet säger att det inte bara är arbetslösheten som påverkar.

– Det behövs strategier på längre sikt för att få folk att trivas lokalt.

Enlund säger att i synnerhet svenskspråkiga orter är sårbara om fler flyttar bort.

Att så många unga söker sig bort kan leda till kompetensbrist i viktiga sektorer om inte arbetsmarknaden i Finland utvecklas i takt med ungas ambitioner.

LÄS MER: Plötslig vändning för Thailand – inte hänt på ett decennium

Foto: C Schwarz

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen