VAL 2022: Kritiserar hela valrörelsen

2022 09 10

Efter gårdagskvällens partiledardebatt i SVT kritiserar statsminister Magdalena Andersson (S) hela valrörelsen.

I en intervju med SVT sammanfattar statsministern de senaste veckorna.

Hon tycker att det har varit ”ett skrämmande högt tonläge” under en period där Sverige står inför stora problem.

– Skrämmande högt tonläge. Särskilt eftersom vi är i ett allvarligt läge med Ukraina, ett energikrig som Ryssland driver mot Europa och alla skjutningar vi har sett, säger hon till tv-kanalen.  

”Skyller ifrån sig”

Det hettade till under gårdagens partiledardebatt när Ulf Kristersson (M) påstod att regeringen gjort alldeles för lite för att motverka kriminaliteten.

– Det är patetiskt från Ulf Kristersson, svarade Magdalena Andersson och tillade:

– Vi har gett polisen i uppdrag att prioritera två saker: dels gängkriminaliteten, dels mäns våld mot kvinnor. Så vi har varit väldigt tydliga i styrningen gentemot polisen för att de ska se till att fler av de förövare ska hamna bakom lås och bom.

Åkessons nya attack

Statsministerns svar fick SD:s Jimmie Åkesson att ilskna till.

 På lördagsmorgonen går han till hårt angrepp på Twitter.  

– Magdalena Andersson visar än en gång att hon är en klassisk översittarsosse. Skrattretande härskartekniker och idogt duckande av allt ansvar, skriver Åkesson.

I en intervju med SvD utvecklar SD-ledaren sin anklagelse.

– Nu skyller hon i från sig på polisen och säger att de minsann har uppdragit åt polisen att prioritera det här. Jag tolkar det som att hon skyller på polisen för att det som måste göras inte blir gjort. Det är helt fel, säger Åkesson till tidningen.  

”Häpnadsväckande”

Magdalena Andersson kallar Jimmie Åkessons anklagelse för ”häpnadsväckande”. Hon ger honom inte rätt på en enda punkt.

–  Det var ett helt häpnadsväckande påstående när jag bara berättade om hur regeringens styrning mot polisen går till. Det var väldigt märkligt. Men det är möjligt att han inte känner till hur en regering styr sina myndigheter, säger hon enligt SvD.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Sverigedemokraterna respektive Moderaterna Axel Adolfsson

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen