VAL 2022: Ex-minister kritiserar sin efterträdare

2022 06 01

I veckan kommer 100 regeringschefer och klimatministrar till Stockholm.

Sverige står som värd för miljökonferensen Stockholm 50+.

Svarade sent

Statsminister Magdalena Andersson (S) kommer välkomna gästerna. Men beslutet dröjde.

På tisdagen, samma vecka, meddelade statsministern att hon kommer att medverka på konferensen.

Kritiserar regeringen

Ett dröjsmål som före detta miljöminister Per Bolund (MP) kritiserar.  

– Det pekar väl på den lite tveksamma inställningen som Socialdemokraterna har haft till den här konferensen och det är ju inte den inställningen vi behöver. Vi behöver en regering som tar den här möjligheten fullt ut, säger han till Expressen.

Kritiserar ministern

I en intervjun med tidningen riktar Per Bolund även kritik mot Sveriges klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S).  

När Bolund får chansen att utvärdera Strandhälls arbete svarar han:

– Tyvärr har hon kännetecknats av att man nu inte driver fram de beslut som behövs. Tempot i miljöarbetet har avstannat väldigt avsevärt. Det tycker jag är sorgligt att se.

MP:s språkrör framhäver att regeringen inte gör tillräckligt för att klara av 1,5-gradersmålet som ska uppnås om senast åtta år.

Minskat klimatbistånd

Efter Miljöpartiets uttåg ur regeringen har Sverige minskat klimatbiståndet. Regeringen har valt att göra en omfördelning och finansiera ett stort flyktingmottagande från Ukraina med biståndspengar, rapporterar SVT Nyheter.

På ett klimattoppmötet i Glasgow i höstas, uppmanade Sveriges dåvarande statsminister Stefan Löfven alla länder att öka insatserna för klimatbistånd. 

Löfven konstaterade att det är ”skamligt” att världens rikaste länder inte uppfyllde löftet om 100 miljarder dollar i bistånd till 2020.

”Ett exceptionellt läge”

Annika Strandhäll tycker inte att Sveriges minskade klimatbistånd kan betraktas som ”skamligt”.

– Nej jag tycker inte det. Det är ett exceptionellt läge, med Rysslands krig mot Ukraina, säger hon till SVT och tillägger:

–  Vi är fortfarande ett av de länder i världen som ger mest per capita i klimatbistånd.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Nicole Dreher Sköld Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen