VAL 2022: Centern kan svänga

2021 08 17

Med ett år till valet ökar sannolikheten för oväntade skiften i politiken och Centern kan komma att överraska många väljare.

Såväl regeringsalternativen som partiernas sakpolitiska riktning kan tyckas bergfasta för många väljare och inte minst efter regeringskrisen när fyra partier gick samman och röstade nej till Löfven strax före sommaruppehållet. Löfven omvaldes dock med knapp marginal:

🔸 JA/AVSTÅ-sidan: S, MP, C, V

🔸 NEJ-sidan: M, KD, SD, L

Men jag erfar att Centerpartiet kommer att förvåna en hel del väljare.

ANALYS

Flera händelser har indikerat att en rörelse är på gång i Centern:

◾1, I samband med turerna vid regeringskrisen meddelade plötsligt Centern att man lämnar Januarisamarbetet och går i vad partiet betecknar som konstruktiv opposition.

◾2, Partiet avser att lägga egen budget i höst.

Punkt tre viktigast

Framförallt kan punkt 3 få större påverkan än många anar:

◾3, Centern har om och om igen betonat att partiet ligger i mitten i svensk politik och är öppet för samarbete med både S-MP-sidan och M-KD-L-sidan. Detta avfärdas ofta av olika aktörer vilket talar för att Centern lär agera än tydligare i den frågan.

Irritation inom C

Inom Centern finns en irritation över att partiet ofta sorteras in med S-MP-V-sidan när de olika regeringsalternativen staplas upp med procent och mandat i opinionsmätningarna. Det är inte uteslutet att uppdelningen av partierna i olika regeringsalternativ kan uppdateras i höst – Centerns positionering är inte självklar och mediebolagen har gjort olika.

Men det finns något annat som i praktiken lär bli ännu mer tydligt i höst och det är Centerns profilering av sakpolitiken – den lär svänga till höger i flera frågor.

Ny profilering

En närmare förklaring är att S-MP-C-L-samarbetet gjort att S svängt lite till höger under mandatperioden och C-L lite till vänster. I alla fall när det gäller mediebilden. I praktiken är sakpolitiken till stora delar likvärdig med tiden före 2018 men man har inte kunnat profilera alla delar lika tydligt. På den punkten blir det nu skillnad.

Samverkan med M-KD-L

Centern lär profilera sig självständigare i höst och ökat samarbete med M-KD-L kan väntas inom flera politikområden:

✅ Brottsligheten

✅ Utrikespolitiken

✅ Försvaret

✅ Landsbygden

✅ Jakt & Fiske

✅ Arbetsmarknad

✅ Företagande

✅ Vård & Omsorg

C nära SD i flera frågor

Ökat samarbete med M-KD-L och i viss mån även med SD, på så sätt att C-SD kan rösta lika, är i själva verket ingen svängning då de fyra gamla allianspartierna i årtionden haft liknande politik. Och även SD ligger i en rad sakfrågor – inte minst de som nämns ovan – mycket närmare Centern än många kanske tror.

Centern lär utvärdera noga vilka sakfrågor man väljer att samarbeta med M-KD-L om då partiet inte vill tappa nytillkomna väljare.

Vågmästare

Det som främst talar för en Centersvängning – som rent sakpolitiskt som sagt inte är någon sväng men däremot mediebildsmässigt och partistrategiskt, vilket ofta uppmärksamma allra mest av väljarna – är att partiet då kan distansera sig från Socialdemokraterna med ambitionen att utkristallisera sig som ett möjligt vågmästarparti.

Foto: Sveriges Riksdag resp. Centern

[yop_poll id="496"]

27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen