JUST NU: Annie Lööf rasar mot tidigare M-ledare

2022 06 22

Centerpartiets ordförande reagerar kraftfullt på den tidigare partiledaren Ulf Adelsohns uttalande om att hon skulle vara omogen.

I en intervju med SVT går Ulf Adelsohn, Moderaternas partiledare mellan 1981 – 1986, till hård attack mot riksdagspartiernas yngre partiledare. 

Enligt den förre partiledaren, som själv är 80 år gammal, är politikernas låga ålder en högst bidragande faktor till de senaste veckornas turbulens i svensk inrikespolitik, med bråk om pensioner, budget och en justitieminister som var på vippen att röstas bort från regeringen.

Vill se “mognare” politiker

– Vi har ju väldigt många partiledare idag som är oerhört unga och som knappt har någon annan yrkeserfarenhet. Jag tror det är väldigt klokt om våra partiledare är lite äldre, lite mognare och har lite mer erfarenhet. Då får vi också en annan ton i debatten, säger han i SVT:s Politikbyrån.

Pekar ut Annie Lööf

Ulf Adelsohn pekar ut en partiledare i synnerhet – nämligen Centerpartiets ledare Annie Lööf.

– Det är klart att det är en rätt hätsk inställning till Annie Lööf nu för hon har ju gjort en sådan förflyttning, säger han.

Rasar: “Gubbig härskarteknik”

Annie Lööf har varit partiledare för Centerpartiet sedan 28 års ålder, och hon uppskattar inte uttalandet som anspelar på att hon skulle sakna erfarenhet.

– Vilken gubbig härskarteknik från Ulf Adelsohn. Jag kan konstatera att jag nu varit partiledare mer än dubbelt så länge som Ulf Adelsohn och jag är inne på min tredje moderatledare under min partiledartid, säger hon till SVT.

“Rent strunt”

Centerledaren tillägger:

– Kvinnor blir ofta anklagade av män för att “hetsa upp sig” när de är starkt engagerade och tar debatten. Det är en typisk härskarteknik och rent strunt.

Ger upp försök till samarbete

Häromdagen meddelade den nuvarande M-ledaren, Ulf Kristersson, att han ger upp försöken att samarbeta med Annie Lööf. Enligt Kristersson fungerar nu Centern som stödparti för Socialdemokraterna.

– De visar gång på gång att de föredrar socialdemokratiska ministrar och nu visar de också att de föredrar en socialdemokratisk budget, säger Ulf Kristersson till Göteborgs-Posten.

Slår tillbaka

Även mot den anklagelsen, att Centerpartiet skulle ha gjort en “förflyttning”, slår Annie Lööf tillbaka mot. Hon har snarare uppfattningen att det är Kristersson som övergett henne genom att samarbeta med Sverigedemokraterna.

– Kristersson har ju  tydligt valt SD före Centerpartiet, det är bara att beklaga att man väljer ett nationalistiskt främlingsfientligt parti framför ett borgerligt liberalt, säger hon till GP samtidigt som öppnar för framtida samarbeten med M.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen