Vaknar du klockan 3 på natten? Här är lösningen

2024 11 04

Att vakna klockan 3 på natten och ha svårt att somna om kan vara frustrerande, men det finns vissa saker man kan göra för att få bättre sömn.

Att plötsligt vakna upp vid 3-tiden på natten är vanligt bland många människor.

Det är naturligt att vakna upp flera gånger under natten, vilket beror på våra naturliga sömncyler och vår så kallade sömnarkitektur, som består av olika sömnstadier.

Dessa uppvaknanden varar ofta bara i några sekunder eller minuter, men för den som har svårt att somna om igen så kan de vara desto mer frustrerande.

Experter säger dock att det finns saker som hjälper, rapporterar CNN.

Sömn i olika stadier

Vår sömnarkitektur består av fyra olika stadier av sömn och pågår i 90- till 120-minutersintervaller, enligt Dr. Brandon Peters-Mathews, neurolog vid Virginia Mason Franciscan Health i Seattle.

En sömncykel börjar med lätt sömn som sedan övergår i djupare sömn. Sedan infaller den djupaste sömnen i det tredje stadiet, som ofta kallas för ”slow wave sleep”, enligt Peters-Mathews.

Under det fjärde sömnstadiet, som kallas för REM-sömn, rör sig ögonen snabbt och hjärnans aktivitet når nästan samma nivå som när man är vaken.

Det är efter det stadiet som människor ofta vaknar upp naturligt. När man sedan somnar igen så börjar sömncykeln om från början. Men vissa har väldigt svårt att somna om.

Emotionell respons

Eftersom cyklerna ser ungefär likadana ut varje natt, och vi ofta går och lägger oss vid ungefär samma tid varje kväll, så kan det ofta hända att vi vaknar upp vid ungefär samma tid på natten när en sömncykel är avslutad.

Ofta somnar vi om igen så snabbt att vi knappt hinner märka att vi vaknar.

Men ibland vaknar vi upp lite längre och tittar på klockan.

Och enligt experten är den emotionella respons i samband med dessa uppvaknanden avgörande för vår sömn.

Om man reagerar negativt och med frustration när man ser vad klockan är, och känner oro över sömnstörningen, så kan det leda till stora svårigheter att somna om igen.

– Om någon vaknar på natten och det första de gör är att titta på sin väckarklocka och se vad klockan är, och det är något som får dem att känna sig frustrerade eller upprörda eller oroliga inför nästa dag – det är reaktionen som är problematisk, säger Brandon Peters-Mathews.

”Titta inte på väckarklockan”

En människas cirkadiska rytm, alltså dygnsrytm, påverkar också sömnen, och om den bryts så störs sömnen ytterligare.

Den som vill få bättre sömn råds att gå och lägga sig vid samma tid varje dag och även försöka vakna vid samma tid. Man bör även se till att få tillräckligt med dagsljus under dagen.

Dessutom kan det hjälpa att ta låga doser av melatonin.

Men expertens viktigaste råd är att man ska låta bli att titta på klockan när man vaknar på natten.

– Om alarmet inte har gått så är det inte dags att vakna. Det spelar ingen roll vad klockan är. Du får vända dig om, se till att bli bekväm och somna om igen, säger Brandon Peters-Mathews.

Om man inte somnar inom 15 minuter bör man stiga upp en stund så att sängen inte blir förknippad med sömnlöshet. Man kan då ägna sig åt en lugn aktivitet en stund, till exempel att meditera eller lyssna på lugn musik.

Foto: Kinga Howard

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen