Vädret vänder igen – blir 25 grader

2024 07 22

Efter regnet kan stabilare väder åter vara på ingång.

Det har varit en skakig sommar vädermässigt.

Varma dagar här och där har varvats med mycket nederbörd och blåst på sina håll.

Efter en varm helg drar in nu regn in över landet.

Det meddelar SMHI.

Så blir måndagen

Sommarvädret har varit skakigt på hemmaplan samtidigt som höga temperaturer råder i Sydeuropa.

På måndagen rör sig ytterligare ett regnområde in från sydväst.

– Måndag morgon och förmiddag rör sig ett regnområde långsamt in över västra, och efter hand, södra Götaland samt västra Svealand, framhåller SMHI.

– Det fortsätter långsamt åt nordost och väntas på kvällen nå in över nordöstra Götaland och mellersta Svealand samt sydvästligaste Norrland. Lokalt kan kraftigare inslag förekomma och även åska.

Även på tisdag

Även på tisdagen kommer ostadigt väder vara att vänta, om än med något varmare temperaturer.

– Natt mot tisdag ska vårt regnområde ta sig vidare åt nordost in över östra Svealand och Norrland. 

– Och vidare in under tisdagen väntas det långsamt fortsätta norrut. Fortsatt kan kraftiga inslag och åska förekomma. Söder och norr om detta soligt eller växlande molnighet och lokala skurar som kan få åskinslag.

– Med regnområdet förs lite mindre varm luft in över landet men dagstemperaturerna väntas ändå hamna runt 18-23 grader i stort. också i mitten av veckan.

Varmare luft

Framåt helgen ser dock varmare luft ut att dra in över landet.

– Under fredagsdygnet finns indikationer på att lite varmare luft kan föras in över Sverige, förklarar SMHI.

Det är oklart hur länge värmen stannar och i vilken omfattning.

Uppemot 25 grader

Till helgen kan det bli så varmt som 25 grader, rapporterar TV4.

– Vi kommer få tillfälligt besök av stabilt väder, men hela landet får inte stabilt. Det ser inte ut som någon högsommarvärme men dryga 20 grader på sina håll. Det kan bli uppemot 25 grader, säger TV4:s meteorolog Johan Lundberg.

– Södra delarna av landet får mer stabilt sommarväder.

Foto: F. Weichelt

Text: Redaktionen


Oväntad nyhet från Ullared – Gekås gör precis tvärtom

2025 07 01

 Modebranschen backar kraftigt.

Under maj månad minskade klädhandeln totalt sett i Sverige med hela 8,3 procent jämfört med motsvarande månad ifjol.

Minskningen i skohandeln var ännu större och backade 9,3 procent.

Tvärtom: “Exceptionellt”

Men trenden märks inte alls på Gekås i Ullared. Istället tycks tvärtomvärlden råda.

Samtidigt som modebranschen backar når det folkkära varuhuset nämligen nya toppnoteringar.

– Under maj månad har vår försäljning ökat drygt 10 procent inom dam- och herrkläder och 5 procent inom skor, säger Patrik Levin, vd på Gekås, i en kommentar.

– Barnkläder har sålt exceptionellt bra och ökade med 20 procent mot förra året, vilket är en ökning på drygt 30 procent jämfört med branschen.

"Sålt för 770 miljoner"

Gekås högsäsong är nu.

Midsommar var startskottet på varuhusets mest hektiska period på året och under sommaren väntas uppemot 29 000 besökare – varje dag.

Det återstår att se om vårens toppnoteringar i klädförsäljningen då kan nås.

Hittills ser det bra ut.

– Vi har startat året med riktigt fin försäljning inom alla tre konfektonssegmenten, säger Patrik Levin.

– Damkläder är alltid störst, sett tolv månader bakåt har vi sålt för 770 miljoner bara på den avdelningen, men barn och herr är inte långt efter.

LÄS MER: Svenskt modebolag går i konkurs

"Stolt – ett kvitto"

Att Gekås kan gå mot strömmen i modebranschen på det sätt man gör är ingenting som passeras obemärkt förbi av varuhuset.

I Ullared betraktas det som ett riktigt styrkebesked.

Jag är stolt över att vi kan erbjuda vad folk verkligen behöver och vill unna sig, till priser som de flesta har råd med, säger Patrik Levin.

– Att vi fortsätter växa i tider när många har mindre att röra sig med är ett kvitto på att vi erbjuder en unik shoppingupplevelse.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “en flopp”

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos i turistområde – evakueras med helikopter

2025 07 01

Ett stort antal människor har evakuerats efter kaotiska scener i ett turistområde.

Kaotiska scener har utspelat sig i Österrike på tisdagen.

En by i den populära turistregionen Tyrolen har drabbats av ett allvarligt jordskred.

Black Hawk-helikoptrar har satts in för att evakuera människor från området.

Evakuerades med helikoptrar

Ett hundratal människor har evakuerats med Black Hawk-helikoptrar från den lilla alpbyn Gschnitz och från fjällstugor i Gschnitztal i Tyrolen i Österrike, rapporterar AP.

Hus och stugor i byn och dess omgivningar har hamnat under stora jordmassor efter jordskredet.

Österrikisk militär var tvungen att sätta in Black Hawk-helikoptrar för att kunna evakuera invånarna.

Jordskredet uppges har orsakats av kraftiga åskväder på måndagen. Detta har lett till att hus och stugor i området har täckts av jord, vatten och bråte, enligt nyhetsbyrån.

Bäcken Gschnitzbach har också svämmat över till följd av ovädret och jordskredet, vilket har försvårat situationen ytterligare.

Människor har tvingats lämna sina hem och vägar är inte längre användbara.

”Övervakar situationen”

Runt 100 människor har alltså evakuerats. Det verkar dock som att ingen människa har kommit till skada i samband med jordskredet, rapporterar nyhetsbyrån.

Det har däremot uppstått andra skador, bland annat ska ett friluftsmuseum ha ödelagts.

Medan människor väntade på evakuering ombads de att hålla sig inomhus och att undvika garage och källare.

– Vi övervakar situationen noga och är i ständig kontakt med räddningstjänsten, säger Elmar Rizzoli, chef för Tyrolens center för kris- och katastrofhantering, enligt nyhetsbyrån.

Gschnitz har 466 invånare och ligger 1230 meter över havet.

Naturkatastrofen i området påminner om en liknande händelse i maj, då cirka 300 personer evakuerades från alpbyn Blatten i Schweiz. Bara några dagar senare rasade sten och is ned från en glaciär, och hela byn täcktes av lera, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Acroterion, Wikimedia 

Text: Redaktionen