Vädret vänder igen – blir 25 grader

2024 07 22

Efter regnet kan stabilare väder åter vara på ingång.

Det har varit en skakig sommar vädermässigt.

Varma dagar här och där har varvats med mycket nederbörd och blåst på sina håll.

Efter en varm helg drar in nu regn in över landet.

Det meddelar SMHI.

Så blir måndagen

Sommarvädret har varit skakigt på hemmaplan samtidigt som höga temperaturer råder i Sydeuropa.

På måndagen rör sig ytterligare ett regnområde in från sydväst.

– Måndag morgon och förmiddag rör sig ett regnområde långsamt in över västra, och efter hand, södra Götaland samt västra Svealand, framhåller SMHI.

– Det fortsätter långsamt åt nordost och väntas på kvällen nå in över nordöstra Götaland och mellersta Svealand samt sydvästligaste Norrland. Lokalt kan kraftigare inslag förekomma och även åska.

Även på tisdag

Även på tisdagen kommer ostadigt väder vara att vänta, om än med något varmare temperaturer.

– Natt mot tisdag ska vårt regnområde ta sig vidare åt nordost in över östra Svealand och Norrland. 

– Och vidare in under tisdagen väntas det långsamt fortsätta norrut. Fortsatt kan kraftiga inslag och åska förekomma. Söder och norr om detta soligt eller växlande molnighet och lokala skurar som kan få åskinslag.

– Med regnområdet förs lite mindre varm luft in över landet men dagstemperaturerna väntas ändå hamna runt 18-23 grader i stort. också i mitten av veckan.

Varmare luft

Framåt helgen ser dock varmare luft ut att dra in över landet.

– Under fredagsdygnet finns indikationer på att lite varmare luft kan föras in över Sverige, förklarar SMHI.

Det är oklart hur länge värmen stannar och i vilken omfattning.

Uppemot 25 grader

Till helgen kan det bli så varmt som 25 grader, rapporterar TV4.

– Vi kommer få tillfälligt besök av stabilt väder, men hela landet får inte stabilt. Det ser inte ut som någon högsommarvärme men dryga 20 grader på sina håll. Det kan bli uppemot 25 grader, säger TV4:s meteorolog Johan Lundberg.

– Södra delarna av landet får mer stabilt sommarväder.

Foto: F. Weichelt

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen