Vädjar till västvärlden: Ni måste stoppa en invasion

2023 12 15

Rädslan för en allt aggressivare stormakt sprider sig i Sydostasien.

– Se inte åt andra hållet.

Det är den skarpa uppmaningen till USA och Europa från den taiwanesiska toppdiplomaten Alexander Tah-ray Yui, rapporterar Politico.

Han varnar för en västlig passivitet vid händelse av att Kina gör verklighet av de senaste årens hot och invaderar den självstyrande ön.

– Det bästa försvaret, den bästa hjälpen som ni kan ge Taiwan, är att aktivt och öppet uttrycka er oro och inte acceptera kinesisk aggression mot Taiwan, säger Yui till den amerikanska tidningen.

"Förbereder sig seriöst"

Enligt diplomaten har krigshetsen från Kina, som betraktar Taiwan som en del av sitt territorium, bara ökat.

Taiwan gör sig nu redo att bekämpa en invasion.

– Kina förbereder sig mycket seriöst för att ha förmågan att invadera Taiwan, säger Alexander Tah-ray Yui.

Det är också anledningen till att Taiwan ökar sin egen försvarsförmåga.

– För att konfrontera eventuella aggressioner i framtiden, säger Yui.

Jämför med Ryssland och Ukraina

Den taiwanesiska diplomaten, som är verksam i USA, jämför spänningarna med situationen inför Rysslands invasion av Ukraina.

Även då kom hotet från ett mycket större land – vilket fick Ukraina att stärka sitt försvar betydligt.

– Så hoten finns där, och vi vill bevara vårt sätt att leva. Vi vill bevara friheterna och vi kommer att försvara dem, säger han Yui.

Försöker påverka valet

I januari sker någonting mycket viktigt i Taiwan då befolkningen ska välja en ny president på ön. 

Taiwanesiska tjänstemän har återkommande varnat för att Kina kan komma att försöka påverka valresultatet.

– De kommer att försöka utföra maximala påtryckningar så att den nya presidenten kommer att ge efter för de kinesiska kraven, så att han i sitt tal den 20 maj kommer att inkludera försonande innehåll gentemot Kinas krav, säger Yui.

Nuvarande president i Taiwan är Tsai Ing-wen. Hennes besök i USA det senaste året och de stärkta relationerna med Vita huset har inte varit populära i Kina.

Tsai Ing-wen får dock inte ställa upp igen efter att redan ha suttit två mandatperioder.

Foto: C. Pundej

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen