Vädjar till västvärlden: Ni måste stoppa en invasion

2023 12 15

Rädslan för en allt aggressivare stormakt sprider sig i Sydostasien.

– Se inte åt andra hållet.

Det är den skarpa uppmaningen till USA och Europa från den taiwanesiska toppdiplomaten Alexander Tah-ray Yui, rapporterar Politico.

Han varnar för en västlig passivitet vid händelse av att Kina gör verklighet av de senaste årens hot och invaderar den självstyrande ön.

– Det bästa försvaret, den bästa hjälpen som ni kan ge Taiwan, är att aktivt och öppet uttrycka er oro och inte acceptera kinesisk aggression mot Taiwan, säger Yui till den amerikanska tidningen.

"Förbereder sig seriöst"

Enligt diplomaten har krigshetsen från Kina, som betraktar Taiwan som en del av sitt territorium, bara ökat.

Taiwan gör sig nu redo att bekämpa en invasion.

– Kina förbereder sig mycket seriöst för att ha förmågan att invadera Taiwan, säger Alexander Tah-ray Yui.

Det är också anledningen till att Taiwan ökar sin egen försvarsförmåga.

– För att konfrontera eventuella aggressioner i framtiden, säger Yui.

Jämför med Ryssland och Ukraina

Den taiwanesiska diplomaten, som är verksam i USA, jämför spänningarna med situationen inför Rysslands invasion av Ukraina.

Även då kom hotet från ett mycket större land – vilket fick Ukraina att stärka sitt försvar betydligt.

– Så hoten finns där, och vi vill bevara vårt sätt att leva. Vi vill bevara friheterna och vi kommer att försvara dem, säger han Yui.

Försöker påverka valet

I januari sker någonting mycket viktigt i Taiwan då befolkningen ska välja en ny president på ön. 

Taiwanesiska tjänstemän har återkommande varnat för att Kina kan komma att försöka påverka valresultatet.

– De kommer att försöka utföra maximala påtryckningar så att den nya presidenten kommer att ge efter för de kinesiska kraven, så att han i sitt tal den 20 maj kommer att inkludera försonande innehåll gentemot Kinas krav, säger Yui.

Nuvarande president i Taiwan är Tsai Ing-wen. Hennes besök i USA det senaste året och de stärkta relationerna med Vita huset har inte varit populära i Kina.

Tsai Ing-wen får dock inte ställa upp igen efter att redan ha suttit två mandatperioder.

Foto: C. Pundej

Text: Redaktionen


5dec2025

FÖRSLAGET: Höj föräldrapenningen till 120 procent av SGI

2025 12 05

Ett forskarteam presenterar flera nya förslag till en ny riktning för den svenska politiken.

Bakom förslagen står visionen om ett mer jämställt Sverige.

Nu släpps vitboken "Därför blir män rikare än kvinnor" som visar varför vi står och stampar, och vad som krävs för att vända utvecklingen, uppger den ideella organisationen Fredrika Bremer-förbundet, i ett uttalande.

– Vitbokens forskarteam lyfter 20 skarpa åtgärder för att minska den ekonomiska ojämställdheten.

Bakom förslagen står forskarna Anne Boschini, Jesper Roine, Åsa Gunnarsson, Ann-Zofie Duvander och Åsa Lundqvist.

Vill jämna ut klyftorna

De föreslagna åtgärderna syftar till att jämna ut inkomstklyftorna mellan män och kvinnor i Sverige.

– Inkomstgapet mellan kvinnor och män har varit oförändrat i tre decennier. Kvinnor har fortfarande bara cirka 80 procent av mäns disponibla inkomster, uppger organisationen.

Från Fredrik Bremer-förbundet kommer nu krav på åtgärder för att vända utvecklingen.

– Sverige har haft ett uttalat mål om ekonomisk jämställdhet i 20 år, men inkomstgapet ligger kvar på samma nivå. Den här vitboken gör politiken svaret skyldig, säger förbundets ordförande Camilla Wagner, i ett uttalande.

– Om vi vet varför gapet består, då vet vi också vad som krävs för att halvera det till 2030.

”Systemfel”

Enligt forskarna är det fel på dagens system som gör att inkomstgapet mellan kvinnor och män består, bland annat på grund av föräldraledigheter som tas ut i större utsträckning av kvinnor.

– Det här är inte ett familjeproblem. Det är ett systemfel, säger Camilla Wagner.

– När staten använder samma hushåll som exempel i sin budget måste vi också våga visa vad siffrorna innebär i verkligheten. I dag subventionerar vi ojämställdhet.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Några av förslagen

Några av de politiska förslagen från forskarna är:

- Höj ersättningen i föräldraförsäkringen till 120 procent av SGI

- Avskaffa lägstanivådagar 

- Riktade insatser för kvinnors företagande

- Stärkt Diskrimineringsombudsman uppdrag med tydliga sanktionsmöjligheter

- Återupprätta könsuppdelad statistik över ägande, tillgångar och kapitalinkomster

- Systematisk jämställdhetsanalys i all skattepolitik

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ioann-Mark Kuznietsov

Text: Redaktionen


5dec2025

JUST NU: Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen