25 januari 2026

Vädjar till föräldrar: “Håll barnen hemma”

2023 10 26

Föräldrar utnyttjar systemet på svenska förskolor.

Det larmet kommer efter en större undersökning i Skåne, rapporterar Ystads Allehanda.

En anonym enkät avslöjar att mammor fixar naglar och pappor går och gymmar eller handlar innan de hämtar sina barn.

Men det som skapar mest förtvivlan är att många föräldrar lämnar sjuka barn med Alvedon på förskolorna och drar sig för att hämta dem när de uppmanas av personalen.

– Vårdnadshavare lämnar barnen fast de borde vara hemma, framhåller en pedagog enligt YA. 

Vädjar: Håll barnen hemma

Det sistnämnda har fått föräldrar att reagera kraftigt.

Malin Palmqvist är mamma till en treåring som fick läggas in på sjukhus i ett livshotande tillstånd efter att barnet blivit sjukt av en bakterie som återfinns i snoriga barnnäsor.

Treåringen åkte akut in med ambulans med misstänkt hjärnhinneinflammation och blev kvar på intensiven i flera dygn.

Mamman uppmanar nu med all sin kraft andra föräldrar att hålla barnen hemma när de är sjuka.

– Alla föräldrar borde kanske tänka efter en gång extra innan de lämnar sina krassliga barn på förskolan. Kanske är det deras egna barn som drabbas nästa gång? säger Malin Palmqvist till YA.

12 timmar på förskolan

Enligt den skånska tidningen finns det många skäl till oro bland förskolepersonalen.

Den enkät som genomförts visar också att pedagoger upplever att barn spenderar olämpligt många timmar på förskolan, ibland uppemot tolv timmar.

Flera menar att arbetsbelastningen blivit ohållbar och att detta går ut över barnen. De blir stressade, hyperaktiva och avtrubbade, framhåller pedagogerna enligt enkäten.

Kräver intyg

Många efterlyser nu att föräldrarna ska lämna in sina scheman till förskolorna för att minska “fusket”.

På andra orter, senast i raden Eslövs kommun, har förskolorna just börjat kräva in intyg från vårdnadshavare där arbetstiderna ska styrkas av arbetsgivaren.

– Det här är inte en åtgärd som vi har tagit till för att vi går och misstänker föräldrar, utan det handlar om att vi befinner oss i en ganska ekonomiskt pressad situation, sade förskoleverksamhetens chef i Eslövs kommun, Eva Mellberg, till P4 Malmöhus, i september.

Styrker placeringstiderna

Förskolechefen betonar att även förskolorna måste anpassa sig och använda resurserna som det förväntas av dem utifrån rådande lagstiftning.

Samma krav har sedan tidigare funnits i exempelvis Uddevalla kommun.

I det fallet var det barn- och utbildningsnämnden som fattade beslutet.

– Ett sysselsättningsintyg styrker att ett barns placeringstider stämmer överens med vårdnadshavares arbetstider eller studietider, sade Katarina Eklöf, tillförordnad enhetschef på Uddevalla kommuns förskolekontor, i ett pressmeddelande vid tillfället.

Foto: BBC Creative

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen