Väderpresentatörer utsatta för grova trakasserier

2022 07 29

Personangrepp, lögner och hat drabbade väderpresentatörerna i TV i samband med att landet slog värmerekord.

När Storbritannien drabbades av de högsta temperaturerna som någonsin har uppmätts i landet var det hektiska tider för väderpresentatörerna och meteorologerna.

Men det handlade inte bara om att bevaka vädret – de utsattes samtidigt en för grov hat- och lögnkampanj.

Aldrig varit med om dess like

– BBC:s väderpresentatör Matt Taylor har aldrig varit med om något liknande under de 25 år han arbetat med väder, rapporterar BBC News.

När temperaturen nådde 40 plusgrader vräkte det in e-postmeddelande, twittermeddelande, kommentarer på Facebook, Instagram och andra sociala medier fyllda med hat, personangrepp och extrema konspirationsteorier.

Lögner och konspirationer

Det falska budskapet gick ut på att väderinstituten och meteorologerna ljuger, att statistiken är felaktig, att klimatförändringen är påhittad och att jordklotet inte alls blir varmare.

Brittiska Kungliga Meteorologiska Sällskapet fördömer trollangreppen.

– Det är en mer trakasserande ton än jag någonsin mottagit, säger BBC:s väderpresentatör.

En del av hatet mot väderpresentatörerna gick ut på extrema kommentarer om att meteorologerna försökte skrämma allmänheten – trots att tusentals personer bedöms ha avlidit i förtid på grund av extremhettan.

Värmeböljor 10 gånger vanligare

– Brittiska motsvarigheten till SMHI konstaterar att värmeböljor har blivit omkring 10 gånger så vanligt på grund av klimatförändringarna, uppger BBC.

Det beskedet är något som skapar stor aktivitet bland trollen på nätet enligt BBC News.

I samband med värmeböljan ökade brandrisken kraftigt i Storbritannien och 15 brittiska räddningstjänstområden utlyste en form av stabsläge på grund av alla bränder som bröt ut.

Inte bara äldre och riskgrupper led svårt i värmen utan hela samhället sattes under hård press.

Trots detta lade vissa personer sin tid åt att angripa meteorologer, media och politiker.

”Tony på YouTube”

Inte minst väderpresentatörerna drabbades hårt.

– Publika hån, anklagelser om att ljuga och påståenden om utpressning, radar Brittiska Kungliga Meteorologiska Sällskapets ordförande Liz Bentley upp som exempel på vad man drabbades av.

– Det är skrämmande, säger meteorologen Alex Deakin vid brittiska SMHI.

– Visa lite respekt och gör mer efterforskning än att lyssna på ”Tony på YouTube” eller ”Bob nere på puben”, säger han.

Många äldre avled

BBC lyfter fram flera av de kommentarer som man drabbats av.

– Snälla. Du var uppenbarligen inte med 1975/1976. Skärp dig. Detta kommer inte vara. Det blir snart kallt igen.

– Vilket skräp nanny-staten har återigen ett fejkat akuttillstånd så du gör som du blir tillsagd.

– När kommer du att be om ursäkt för sådan patetisk absurd skrämselpropaganda-nonsens. Eller du kanske borde avgå i skam?

BBC rapporterar att deras väderobservatörer drabbades av personliga påhopp och TV-kanalen anklagades för att sprida alarmism och hysteri.

Samtidigt avled många äldre i förtid av hettan runt om i Europa.

Anställda drabbade

Ett vanligt tema bland trollen var att hävda att meteorologerna avsiktligt överdrev värmeböljan.

– Det som frustrerar mig mest är när man anklagas för att förvränga sanningen, säger BBC:s meteorolog Tomasz Schafernaker.

– Som meteorolog rapporterar vi fakta. Det är inga konspirationer.

BBC:s Väderredaktion markerar mot hatet och lögnerna som drabbat deras anställda.

– Det är fullständigt oacceptabelt att någon av våra anställda mottar trakasserier i sociala medier för att bara göra sitt jobb.

Foto: BBC News

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen