5 sep 2026

”Vad är det som händer” – stor väderförvirring i södra Sverige

2025 12 22

Julen står för dörren och väderprognoserna för den kommande högtiden tar form.

Många hoppas på en vit jul, men det ser inte ut att bli verklighet i stora delar av landet.

– Den snö som finns nu över landet är den snö man får räkna med. Det är lite mindre utbrett snötäcke än vanligt, säger SMHI:s meteorolog Linnéa Rehn Wittskog, till DN.

Skifte i temperaturen

I de svenska fjällen kan det komma att snöa, men i övrigt kommer ingen ny snö till jul.

Däremot kan temperaturen skifta om i landets olika delar.

– En liten skillnad jämfört med tidigare är att det redan på julafton börjar dra in lite mildare luft i landets norra delar. Där kan det nästan på några platser bli lite högre temperaturer än i de södra delarna av Sverige, säger Linnéa Rehn Wittskog.

Vädret skapar förvirring

Vinterns ovanligt varma väder har skapat stor förvirring i de södra delarna av landet.

Det är i djurriket, närmare bestämt hos fåglarna, som förvirringen uppstått.

Flera fågelsorter, bland annat rödhaken, borde ha flyttat till varmare breddgrader för länge sedan.

Men nu kan flyttfåglarna höras kvittra som om det vore vår.

– För dem känns det som att det är vår, säger den Helsingborgsbaserade ornitologen Lars Forsén, till SR.

LÄS OCKSÅ: Räntehöjningar på bred front – banken drämmer till

”Vad är det som händer”

Fenomenet, där flyttfåglarna stannar kvar i Sverige, är oroväckande, enligt ornitologen.

Det skiljer sig kraftigt från vad som kan anses normalt.

– Det är klart man är orolig, det är ju inte normalt. Vad är det som händer med miljön, säger Lars Forsén.

Svenska flyttfåglar

- Med flyttfåglar menas arter som under en del av året lämnar sitt häckningsområde och söker sig till ett helt annat geografiskt område.

- Det är i första hand tillgången till föda som medfört att vissa arter blivit flyttfåglar.

- Tack vare ringmärkning och återfynd av ringmärkta fåglar har man kunnat klarlägga flyttningsvägarna för många arter.

- Cirka 85 procent av de svenska fågelindividerna är flyttfåglar.

LÄS OCKSÅ: Börsrekord

Källa: Naturhistoriska riksmuseet

Foto: Marcusoscarsson.se
Text: Redaktionen

Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen