Utspel mot Natoland i rysk tv – “Kan upphöra att existera”

2024 09 30

Natoländer hotas på nytt i rysk stats-tv.

Flera gånger sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina inleddes har utspel riktade mot Nato skett i rysk stats-tv.

Hot har riktats mot flera olika länder.

I dagarna har Andrej Sidorov, hög företrädare för Moskvas universitet, bjudits in för att diskutera saker.

Det rapporterar Newsweek.

“Kan upphöra att existera”

I samband med framträdandet menade Sidorov att Polen, ett Natoland, kan upphöra att existera.

– Vi bör tydligt låta kamraterna från Polen veta att vi betraktar Belarus som vår egen säkerhet. Om de gör något, då, ursäkta oss, kan Polen upphöra att existera, sade han enligt Newsweek.

Spänd situation

Situationen vid gränsen mellan Polen och Belarus har varit spänd under en längre tid.

Belarus har återkommande skickat migranter för att försöka destabilisera gränsen.

“Blir tredje världskriget”

Belarus president Lukasjenko har höjt tonläget på sistone och bland annat varnat för att en attack mot Belarus skulle innebära tredje världskriget.

– Som jag sade vid det patriotiska forumet som hölls den 17 september kommer en attack mot Belarus att utlösa tredje världskriget, säger Lukasjenko enligt den belarusiska nyhetsbyrån Belta.

– Nyligen har Vladimir Putin bekräftat detta genom att ändra kärnvapendoktrinen. En attack mot Ryssland och Belarus kommer att utlösa ett nukleärt svar.

Känslig situation

Situationen vid gränsen mellan Polen och Belarus är fortsatt problematisk.

Ryssland och Belarus har undertecknat ett antal militära avtal under de senaste åren. 

Landet tillät ryska trupper att invadera Ukraina från andra sidan gränsen, och tillåter Ryssland att placera taktiska kärnvapenmissiler på sin mark.

Förra året skickade Polen tusentals extra soldater till gränsen mot Belarus efter ett påstått intrång av belarusiska militärhelikoptrar enligt BBC.

Det ryska och belarusiska samarbetet fortsätter att intensifieras och Belarus spelar en viktig roll för Ryssland som den enda allierade i regionen.

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

UPPGIFTER: Centerpartiet sätter spiken i kistan

2026 10 07

Det återstår fem dagar innan Magdalena Andersson (S) ska slutrapportera det sonderingsuppdrag hon fick av talmannen Andreas Norlén i fredags.

Knuten som S-ledaren måste lösa är den mellan Vänsterpartiet och Centerpartiet. V kräver ministerposter och C kräver att V inte ska ingå i regeringen.

En omöjlig ekvation som behöver formuleras om, enligt Andersson.

– Ska vi få ihop en ny regering som kan ta Sverige framåt (...) då behöver de partier som dragit upp röda linjer göra någon form av förflyttning, sade hon till SR igår.

Sätter spiken i kistan

Parallellt med Anderssons sondering kommer uppgifter om att Centern för samtal med flera av Tidöpartierna. C sonderar möjligheterna till framtida samarbeten till höger genom kontakter med representanter för M, KD och L, uppgav Expressen igår.

Men nu sätts Centerpartiet spiken i kistan för att gå högerut, erfar SVT Nyheter.

Dörren är nämligen helt stängd för att samverka med Sverigedemokraterna, vars mandat krävs för ett samarbete. Att ge SD politiskt inflytande beskrivs som uteslutet, till skillnad från inställningen till V där C är villiga att samarbeta utanför regeringen.

Inom Centerpartiet uppges man därför döma ut chansen för Ulf Kristersson (M) att bilda regering.

– Den skarpaste gränsen är den mot SD, säger en källa inom C till tv-kanalen.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Taktiskt drag

På onsdagen rapporteras det också att Centerpartiets samtal med Tidöpartierna i själva verket handlar om att sätta press på Vänsterpartiet. Draget syftar till att få V att ge upp kravet om ministerposter, säger källor inom S och V till Aftonbladet.

– Det är ett högt spel men som är till för att V ska backa från ministerposter, säger en S-källa till tidningen.

Från Tidösidan bekräftar uppgiftslämnare att samtal genomförts med C, utan att det resulterat i något konkret.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Axadem/Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Text: Redaktionen