27okt2025

Utskälld av SJ-tågvärd när sonen låg i respirator

2024 01 18

SJ får nu kritik för en händelse som har inträffat på tåget mellan Göteborg och Örebro.

Den drabbade tågresenären är 35-åriga Ida Selemo.

Hennes lille son vårdas på Drottning Silvias Barnsjukhus som är en del av Sahlgrenska Sjukhuset i Göteborg.

Det har lett till att hon måste göra långa resor från bostaden i Ludvika ner till sjukhuset i Göteborg.

Samtidigt har hennes 4-åriga dotter spenderat mycket tid hos sin mormor och morfar.

– Det är en otroligt tuff tid, säger Ida till GP.

SJ ställde in

Hon hade bokat ett tåg från Göteborg norrut för att kunna träffa sin dotter och även ett tåg för att kunna åka tillbaka till Göteborg igen.

Men båda tågen ställdes in till Idas förtvivlan.

Hon lyckades dock hitta en ny biljett från Göteborg norrut och betalade fullt pris.

Men när hon skulle resa tillbaka till sjukhuset i Göteborg och ta med sig dottern så fanns det bara dyra biljetter kvar.

Otroligt otrevlig

Då hon redan hade betalat för en annan biljett för det tillbakatåg som ställts in hoppade hon på ett annat tåg tillbaka till Göteborg och förklarade för tågpersonalen.

Men tågvärden visade ingen förståelse.

– Hon var otroligt otrevlig. Jag var helt öppen med situationen, att min son ligger i respirator och att jag var tvungen att och hämta min dotter, säger Ida till tidningen.

Hur Ida än försökte förklara för tågvärden så gick det inte.

– Jag försökte förklara att det är ni som avbokat, och jag åker samma sträcka en annan tid och borde kunna betala samma pris, säger Ida Selemo till Expressen.

Ställer till med en scen

Men istället för att hjälpa Ida blev tågvärden upprörd och skällde ut Ida på tåget.

– Konduktören sa också ”nu ställer du till med en scen här för ditt barn” och att jag ska skärpa mig.

Ida började gråta på tåget och samtidigt utdelade tågvärden en böteslapp till henne under tågfärden.

SJ:s kundtjänst uppger att man inte kan särbehandla enskilda resenärer.

Får stöd

På Idas Facebooksida får hon emellertid stöd av folk som tycker att SJ betett sig illa.

– Buuh okänsliga SJ, skriver Dick.

– Bra gjort av dig att stå på dig Ida och att du sa till, anser Ulrika.

Flera personer tycker att det är bra att Ida försökte förklara för SJ.

– Du är så grym! Starkaste kvinnan jag vet, tycker Kerstin.

– Och en varm kram för som du kämpar.

Foto: SJ AB

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen