27okt2025

Utskälld av SJ-tågvärd när sonen låg i respirator

2024 01 18

SJ får nu kritik för en händelse som har inträffat på tåget mellan Göteborg och Örebro.

Den drabbade tågresenären är 35-åriga Ida Selemo.

Hennes lille son vårdas på Drottning Silvias Barnsjukhus som är en del av Sahlgrenska Sjukhuset i Göteborg.

Det har lett till att hon måste göra långa resor från bostaden i Ludvika ner till sjukhuset i Göteborg.

Samtidigt har hennes 4-åriga dotter spenderat mycket tid hos sin mormor och morfar.

– Det är en otroligt tuff tid, säger Ida till GP.

SJ ställde in

Hon hade bokat ett tåg från Göteborg norrut för att kunna träffa sin dotter och även ett tåg för att kunna åka tillbaka till Göteborg igen.

Men båda tågen ställdes in till Idas förtvivlan.

Hon lyckades dock hitta en ny biljett från Göteborg norrut och betalade fullt pris.

Men när hon skulle resa tillbaka till sjukhuset i Göteborg och ta med sig dottern så fanns det bara dyra biljetter kvar.

Otroligt otrevlig

Då hon redan hade betalat för en annan biljett för det tillbakatåg som ställts in hoppade hon på ett annat tåg tillbaka till Göteborg och förklarade för tågpersonalen.

Men tågvärden visade ingen förståelse.

– Hon var otroligt otrevlig. Jag var helt öppen med situationen, att min son ligger i respirator och att jag var tvungen att och hämta min dotter, säger Ida till tidningen.

Hur Ida än försökte förklara för tågvärden så gick det inte.

– Jag försökte förklara att det är ni som avbokat, och jag åker samma sträcka en annan tid och borde kunna betala samma pris, säger Ida Selemo till Expressen.

Ställer till med en scen

Men istället för att hjälpa Ida blev tågvärden upprörd och skällde ut Ida på tåget.

– Konduktören sa också ”nu ställer du till med en scen här för ditt barn” och att jag ska skärpa mig.

Ida började gråta på tåget och samtidigt utdelade tågvärden en böteslapp till henne under tågfärden.

SJ:s kundtjänst uppger att man inte kan särbehandla enskilda resenärer.

Får stöd

På Idas Facebooksida får hon emellertid stöd av folk som tycker att SJ betett sig illa.

– Buuh okänsliga SJ, skriver Dick.

– Bra gjort av dig att stå på dig Ida och att du sa till, anser Ulrika.

Flera personer tycker att det är bra att Ida försökte förklara för SJ.

– Du är så grym! Starkaste kvinnan jag vet, tycker Kerstin.

– Och en varm kram för som du kämpar.

Foto: SJ AB

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen