UTRIKES: Video på övergrepp av iransk polis

2022 10 15

Oroligheterna i Iran fortsätter. Det kommer ständigt nya rapporter om demonstranter som dödas, hot och våld.

Och nu har en ny videosekvens fått spridning.

Den visar en iransk polisman som begår ett sexuellt övergrepp på en kvinnlig demonstrant.

Det är BBC som skriver om händelsen och BBC Persia har bekräftat dess sanningshalt.

Lägger handen på hennes rumpa

Enligt klippet är det en av de så kallade religiösa moralpoliserna som greppar kvinnan runt hennes nacke för att sedan putta in henne bland en grupp av polismän. Där görs tydligt att en annan polis lägger sin hand på hennes rumpa.

Under den filmade händelsen hörs röster:

– De drar henne i håret.

Och, senare:

– Kolla på honom, han skrattar.

Kvinnan lyckas senare fly från polisen.

Trots att internet är blockerat och sociala medier begränsade i Iran kommer fler och fler rapporter och sekvenser om moralpolisens brutalitet från protesterna och demonstrationerna ut till omvärlden.

Bröt ut i september

Det var i september som oroligheterna bröt ut i det strikt religiösa Iran. Ilskan och frustrationen tog fart när den 22-årige kurdiska iranska kvinnan Mahsa Amini avled.

Enligt dem som försvarar demonstrationerna och kvinnans familj dog hon efter att den religiösa polisen slagit ihjäl henne.

Polisen, å sin sida, hävdar att Amini dog på grund av sitt dåliga hälsotillstånd.

Den senaste bekräftade videon, som visade det sexuella övergreppet, filmades på en offentlig plats. Det har fått företrädare för människorättsaktivister att undra vad som pågår bakomstängda dörrar och i fängelserna.

Toppen av ett isberg

Aktivisterna understryker, enligt Sky News, att det som görs synligt för västliga medier bara är toppen på ett isberg.

Och framtiden är oviss:

– Vi går in i en känslig fas av demonstrationerna och konfrontationerna, poängterar Taimor Aliassi. FN:s representant för Association of Human Rights i Kurdistan i Iran, enligt samma kanal.

– Regimen använder mer och mer kraft för att förtrycka protesterna. Och det har vi sett i Sanandaj, Kurdistan men också i små städer i regionen.

Foto: S Drakhshan

Text: Redaktionen


08mars26

Motståndsgrupp till attack i Ryssland

2026 03 08

Den ukrainska partisangruppen Atesh har gått till angrepp.

En viktig järnvägsknutpunkt i Brjansk i västra Ryssland har attackerats.

Partisanerna har själv publicerat en video på attacken, som uppges ha slagit ut minst ett tåg.  

– Gruppen hävdar att de framgångsrikt har förstört ytterligare ett elektriskt lokomotiv, rapporterar Ukrainska Pravda.

Tåget ska enligt uppgift ha använts av den ryska militären för att transportera vapen och utrustning till fronten i Ukraina.

Stärkt säkerheten

Atesh attackerade samma järnvägsknutpunkt i november 2025. Efter incidenten höjde den ryska säkerhetstjänsten FSB beredskapen. Fler vakter placerades ut vid platsen och nya övervakningskameror monterades upp.

Men den stärkta bevakningen hjälpte föga. De ukrainska partisanerna lyckades återigen genomföra en framgångsrik sabotageoperation.

– Efter vårt första besök uppgav ockupanterna att de ”stärkt säkerhetsåtgärderna”.  De satte in fler vakter, installerade nya kameror och skärpte tillträdesreglerna. Men som ni kan se i videon hjälpte inte detta dem, framhåller gruppen i ett uttalande.

– Medan FSB skriver rapporter om påstådd "förstärkning", går vårt folk lugnt in i skyddade anläggningar och förstör metodiskt den utrustning som används för att transportera ammunition till fronten. Det finns inga säkra platser kvar för dem, fortsätter uttalandet.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Hävdar: Infiltrerat ryska militären

Atesh har tidigare hävdat att man lyckats infiltrera den ryska militären.

Flera Atesh-agenter har vittnat om att rörelsen har utvecklats till ett rikstäckande nätverk som inte bara är verksamt på Krym och i östra Ukraina, utan även långt inne i Ryssland.

– Om ockupanterna tidigare kände sig hotade på Krym eller i närheten av Donetsk, ryggar de i dag tillbaka vid varje ljud i Moskvaregionen eller Volgograd, sade en av gruppens medlemmar till Kyiv Post i slutet av december.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen