UTRIKES: Uppmanar invånare att inte röra utlänningar

2022 09 19

Ett sociala medie-inlägg från Kinas statsepidemiolog  Wu Zunyous har fått stor uppmärksamhet.

I inlägget på plattformen Weibo avrådde statsepidemiologen den inhemska befolkningen från ”hud-mot-hud-kontakt med utlänningar" efter att Kina registrerat sitt första fall av apkoppor.

– För att förhindra eventuell appoxinfektion och som en del av vår hälsosamma livsstil, rekommenderas att 1) ​​du inte har direkt hud-mot-hud-kontakt med utlänningar, framhöll Wu Zunyous.

Anklagas för rasism

Inlägget fick stor spridning och väckte starka reaktioner, rapporterar BBC.

Flera användare anser att statsepidemiologen utryckt sig rasistiskt.

– Detta är väldigt olämpligt. I början av pandemin försvarade några ”utlänningar” oss genom att säga att kineser inte är detsamma som covid-19, svarade en användare.

– Hur rasistiskt är detta? Hur är det med såna som jag som har bott i Kina i nästan tio år? skrev en kinesisk medborgare med utländsk påbrå.

Fakta apkoppor globalt

  • Fall av apkoppor har rapporterats från många delar av världen där smittan normalt sett inte förekommer.
  • Enligt WHO har drygt 23000 fall rapporterats i Europa.
  • Globalt sett har antal fall av apkoppor som rapporterats minskat den senaste veckan.
  • Källa: Folkhälsomyndigheten

Fakta apkoppor Sverige

  • I Sverige har antalet fall av apkoppor som rapporterats in per vecka minskat.
  • Hittills har 179 fall av apkoppor bekräftats i Sverige. Fallen har framförallt rapporterats från storstadsregionerna Stockholm (124 fall), Skåne (27 fall) och Västra Götaland (12 fall).
  • Från övriga regioner har enstaka fall rapporterats (färre än fyra fall).
  • Fallen som rapporterats i Sverige är huvudsakligen män i åldersgruppen 20-59 år (medel 38 år).
  • Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: J. Stenuit

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen