UTRIKES: Två personer har dött i flygplanskollision

2023 07 28

Två mindre flygplan har kolliderat i luften.

Kollisionen skedde norr om Brisbane i Australien på fredagsförmiddagen.

Det rör sig om en man och en kvinna, båda i 60-årsåldern, som förlorat livet då två mindre flygplan kolliderat med varandra.

Kollisionen ska ha skett när den ena planet var på väg att lyfta och det andra var på väg att landa.

Det rapporterar ABC News.

Klarade sig

Piloten som satt i det andra planet klarade sig helt utan skador.

Personer som bevittnat olyckan uppmanas nu att höra av sig till Australiens transportmyndighet för att dela med sig av det de har sett.

– Det är i andra änden av landningsbanan, som ligger längre från Bruce Highway, men det kommer att finnas människor som kan ha sett åtminstone något av flygplanen och sedan rörelser före kollisionen, framhåller polischef Paul Ready.

Inleder utredning

Chefen för Australiens nationella transportmyndighet Angus Mitchell förklarar att en utredning om händelsen kommer att inledas.

– Utredarna kommer att börja samla bevis genom att kartlägga olycksplatsen, undersöka flygplansvraken, intervjua den överlevande piloten och vittnen och samla in relevant inspelad information som CCTV och flygspårningsdata, säger han.

Beklagar händelsen

Flygplansklubben Caboolture, där olyckan ägde rum, beklagar händelsen och menar att klubbens medlemmar är djupt berörda.

– Vi uttrycker våra djupaste sympatier och kondoleanser till deras familj och de vänner som drabbats av denna tragiska händelse.

Olycka i USA

Även i USA har en olycka skett där ett mindre flygplan varit involverat, rapporterar AP.

Det handlar om ett enmotorigt Cessna-plan som av okänd anledning kraschat i delstaten Illinois.

Två män skadades i olyckan och fördes till sjukhus direkt efter olyckan, det är okänt hur allvarliga deras skador är.

Även i Sverige har liknande olyckor skett, tidigare i juli kraschade ett mindre flygplan med fem personer ombord i Vårgårda.

Samtliga ombord överlevde händelsen utan några allvarliga skador.

Arkivfoto: T. Vu

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen