UTRIKES: Svenska turister drabbade av maskerad rånare

2022 12 26

Två svenska turister har utsatts för ett obehagligt rån i New York i USA.

Rånet ägde rum i en av landets allra populäraste städer bland turister – New York City.

Väntade på tunnelbanan

De två svenskarna befann sig i New Yorks tunnelbanesystem när de drabbades.

– De utsatta är en 30-årig kvinna och en 31-årig man, rapporterar New York  Post.

De befann sig i stadsdelen Brooklyn, som är New Yorks folkrikaste stadsdel och som ligger söder om Manhattan.

Klockan var omkring halvtio på morgonen när rånaren kom fram till dem.

Mer exakt stod de vid 25:e gatan; 25th Street vid Sunset Park vid R-plattformen för tunnelbanetågen som går söderut.

Såg ut som eldhandvapen

– En manlig gangster närmade sig och höll i vad som såg ut som ett eldhandvapen, uppger New York Police Department.

Brottslingen genomfördes sedan sitt rån med hjälp av det uppfattade vapenhotet.

– Han krävde att det svenska paret lämnade över sin värdesaker, rapporterar New Yorks Poliskår.

Svenskarna tvingades ge upp följande artiklar som de hade med sig:

- Båda personernas mobiltelefoner

- Plånböckerna

- Kontanter

- En väska

En svart ansiktsmask

Efter att det svenska paret givit ifrån sig sina saker gav sig rånaren ifrån platsen.

– Rånare bar en svart ansiktsmask, berättar New York Police Department.

Svenskarna har kunnat lämna ett tydligt signalement på rånarens klädsel.

– Den misstänkte hade på sig orangea träningsskor, en grå kappa och blå jeans, klargör polisen.

Dessutom hade han med sig en ryggsäck av märket Adidas.

Rånet utfördes på självaste julaftonsmorgonen.

Två pojkar

Några timmar tidigare på morgonen genomfördes ett annat rån på Upper West Side i Manhattan, enligt polisen.

– I det fallet blev en man från stadsdelen Queens bestulen på sin mobiltelefon av märket iPhone, berättar polisen.

Det står klart att det inte rör sig om samma gärningsman.

Manhattanrånet utfördes nämligen av två 16-åriga pojkar.

Likhet med svensk-rånet

Det finns emellertid en slående likhet mellan rånet som drabbade det svenska paret och rånet som drabbade mannen från Queens.

I båda fallen var offren stillastående och befann sig på en tunnelbanplattform för att invänta ett kommande tåg.

– Offret väntade på ett södergående tåg vid West 72nd Street och Broadway, uppger polismyndigheten.

Pojkarna greps av polisen och nu väntar åtal.

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen