UTRIKES: Vulkanutbrott på Island

2022 08 03

Ett vulkanutbrott har brutit ut på Island. Nu varnar UD svenska resenärer. 

Magma väller ut från vulkanen Fagradalsfjall i dalområdet Geldingadalur på Reykjaneshalvön, rapporterar Iceland Monitor.

Einar Hjörleifsson, expert på IMO, bekräftar för nyhetssajten att magma  tränger igenom en omkring 100 meter lång spricka i vulkanområdet.

Vulkanen  ligger drygt fem mil utanför huvudstaden Reykjavik.

Det är det första vulkanutbrottet på Island sedan september förra året.

IMO, Islands motsvarighet till SMHI, har de senaste dagarna larmat om att vulkanen snart kan få ett utbrott.

Flera jordbävningar

I helgen registrerades över 10 000 jordbävningar på ön, uppger Aftonbladet med hänvisning till IMO. 

Under morgonen registrerades ett jordskalv som uppnådde en magnitud på 4,6, rapporterar IMO.

Den kraftigaste jordbävningen inträffade på söndagskvällen. Den uppmätte en magnitud på 5,4.

UD varnar svenska resenärer

Svenska utrikesdepartementet varnar svenska resenärer som befinner sig i området.

Enligt UD finns det en ökad risk för stenras.

– Resenärer i området bör uppmärksamma att det finns en ökad risk för stenfall och stenfall har rapporterats på flera ställen på Reykjaneshalvön. Människor uppmanas att vara försiktiga i branta sluttningar, nära branta havsklippor och undvika områden där stenar kan rasa, skriver UD i ett pressmeddelande.

Stort utbrott 2010

I april 2010 inträffade ett stort vulkanutbrott på Island, vid glaciären  Eyjafjallajökull.

Stora askmoln spred sig på himlen och satte stopp för den nordeuropeiska flygtrafiken.

Dagens utbrott beräknas inte få liknande konsekvenser.

– Det senaste vulkanutbrottet på Reykjaneshalvön i Geldingadalir 2021 orsakade inga problem för flygtrafiken varken här eller någon annanstans, säger Einar Hjörleifsson enligt SVT Nyheter.

Foto: P. Sberni

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk jättefabrik tvingas stänga – landets största

2025 11 17

En av Rysslands industrijättar tvingas att stänga sin fabrik.

Den ryska ekonomin slås tungt av situationen i landet och västvärldens sanktioner.

Flera industrijättar tvingas till minskningar av produktionen på grund av den bristande efterfrågan.

– Tidigare har minst tio ryska företag inom gruv-, transport- och verkstadssektorerna beslutat att förkorta arbetsveckan, uppger The Moscow Times.

– Detta för att minska kostnaderna i samband med de ekonomiska problemen, bristande inhemsk efterfrågan och fallande export.

Jättefabrik stänger

Idag kom beskedet att den gigantiska anläggningen Kremniy, som ligger i den ryska regionen Irkutsk, kommer att stoppa allt arbete från och med den 1 januari 2026.

– Företagets presstjänst gick ut och berättade att bristen på efterfrågan var orsaken, eftersom importerat kisel är mycket billigare än inhemskt kisel och leveranserna från utlandet ökar. Ryska produkter är inte heller efterfrågade på världsmarknaden, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Putinallierad halverar sitt stöd – tung smäll för Ryssland

Största i landet

Den stora fabriken är den största producenten av kisel i Ryssland och ägs av bolagsjätten Rusal.

Men Kremniv-anläggningen är inte den enda av företagets anläggningar som tvingas till åtgärder.

– En annan Rusal-anläggning, Silicon Ural, kommer att fortsätta att fungera med reducerad kapacitet, uppger företages presstjänst, enligt tidningen.

– Tidigare har företaget meddelat sina planer på att minska kiselproduktionen med 35 procent på grund av Kina. Förra året uppgick produktionen till drygt 53 tusen ton.

Rusals anläggningar är de enda tillverkarna av raffinerat kisel i Ryssland.

Oljan reas ut

De ryska kiselfabrikerna är inte ensamma om att ha det kämpigt med ekonomin.

Förra veckan kom rapporter om att landets oljeexport också stannat av kraftigt den senaste tiden, vilket har tvingat Ryssland till kraftigt rabatterade priser för att få oljan såld.

– Rabatterna på rysk olja har ökat kraftigt i samband med USA:s sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil, uppger The Moscow Times.

LÄS MER: Himlen lyser upp – Ryssland attackerat

Text: Redaktionen


17nov2025

”Sålde slut förra året” – Elgiganten avslöjar Black Friday-favoriten

2025 11 17

Black Friday står för dörren.

En av årets stora shoppingtillfällen är snart här och anses av många som startskottet på julhandeln.

På Elgiganten väntar man sig en kraftig anstormning av kunder.

– Vi väntar oss upp till tio gånger högre försäljning än under en vanlig helg, uppger företaget i ett uttalande.

Och elektronikkedjan hävdar att det finns en tydlig anledning bakom de ökande försäljningsvolymerna under Black Friday.

– Svenska konsumenter planerar sina inköp mer strategiskt och investerar i teknik som gör vardagen enklare och hemmet smartare.

Succé förra året

Förra året var det särskilt en produkt som stack ut och sålde slut, en trend som kan hålla i sig.

– Robotdammsugaren har blivit en självklar del av det smarta hemmet. Förra året sålde flera modeller slut redan innan veckan var över och den trenden ser ut att fortsätta, uppger Elgiganten.

LÄS MER: Svensk får 800 miljoner kronor – nytt jätteavtal

Letar inte efter det billigaste

Enligt Elgigantens prognos kommer också de stora skärmarna att dominera försäljningen under årets Black Friday.

– Kunderna letar inte längre efter de billigaste produkterna, utan efter det bästa priset på det de verkligen vill ha. Många väntar med sina större inköp till just Black Friday, säger kedjans vd Niclas Eriksson, i ett uttalande.

– En espressomaskin i premiummodell eller en stor tv till halva priset lockar mer än en mindre rabatt på en enklare modell. Samtidigt ser vi att intresset för smart teknik, som träningsklockor och AI-datorer, fortsätter att växa.

Elgigantens trendspaning

Elgiganten har 170 butiker i Sverige.

Elektronikkedjan är en del av en koncern som har butiker i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland och Färöarna.

Inför Black Friday 2025 tror företaget lite extra på följande produkter.

- Datorer med inbyggda AI-funktioner

- TV med skärmar är en av årets mest växande trender

- Smarta hemprodukter, exempelvis robotdammsugare

- AI-drivna kameramobiler

- Brusreducerande hörlurar

- Nintendo Switch 2 toppar många önskelistor

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen