UTRIKES: Putin backar – viker sig för krav från väst

2022 08 20

Den franska presidenten Emmanuel Macron har övertalat den ryska diktatorn till ett välkomnande besked.

Situationen vid det ryskockuperade kärnkraftverket Zaporizhzhia i Ukraina har oroat hela världen.

Många fruktar en fullständig katastrof för stora delar av Europa om kärnkraftverket skadas i samband med de tunga striderna i området.

Omvärlden har uppmanat Rysslands ledare Vladimir Putin att låta kärnkraftverket inspekteras av Internationella atomenergiorganet, IAEA.

– Vi måste säga som det är, eventuell skada på Zaporizhzhia är självmord, sade FN:s generalsekreterare António Guterres igår enligt AFP.

Putin har backat

Nu har också Putin gått med på att ett team oberoende inspektörer från IAEA ska få lov att resa till kärnkraftverket, rapporterar The Guardian. 

Bakom övertalningen står Frankrikes president Emmanuel Macron.

“Omprövat kravet”

Tidigare hade Putin krävt att inspektörerna skulle resa via Ryssland till Zaporizhzhia, vilket försvårat möjligheterna att säkerställa säkerheten i kärnkraftverket.

Det franska presidentkansliet bekräftar nu att diktatorn har “omprövat kravet”.

Putin kommer att tillåta IAEA-teamet att anlända via Ukraina istället. 

Macron kommer nu att fortsätta prata med Putin de närmsta dagarna för att organisera inspektionen “så snart som möjligt”, skriver CNN.

Kreml uttalar sig

Även Kreml har kommenterat överenskommelsen mellan presidenterna, men lägger återigen skulden på Ukraina för den situation som uppstått.

– Särskilt Vladimir Putin betonade att den systematiska beskjutningen av den ukrainska militären på Zaporizhzhias kärnkraftverks territorium skapar fara för en storskalig katastrof som kan leda till strålningskontamination över stora områden, framhäver Putinregimen i ett uttalande.

“Tickande atombomb”

Situationen i Zaporizhzhia blir allt allvarligare.

Ryssland och Ukraina har båda beskyllt varandra för att iscensätta attacker på kärnkraftverket.

Experten Joseph Cirincione kallade omständigheterna för en “tickande atombomb”.

Ryska militärfordon i turbinhallen

Nu cirkulerar även bilder på ryska militärfordon inne i en turbinhall vid kärnkraftverket, skriver CNN.

Minst fem fordon befinner sig 130 meter från reaktorn enligt samma bilder..

Undersökte Tjernobyl

IAEA grundades 1957 som ett autonomt FN-organ. 

Från början ämnade organisationen att främja atomenergi, men har med tiden gått över till att sträva efter att säkerställa kärnsäkerhet, skriver BBC.

Det var till exempel IAEA som undersökte och rapporterade om effekterna av kärnkraftskatastrofen i Tjernobyl 1986 och Fukushima 2011.

Flera länder, däribland Irak, Iran, Syrien och Nordkorea, har vägrat att ta emot besök av IAEA.

LÄS MER: Skarpaste kärnkraftsvarningen hittills

LÄS MER: Uppgifter om Putins nya plan

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen