UTRIKES: Putin är tillbaka på världsscenen

2022 06 23

I dag inleds det virtuella BRICS-toppmötet i Peking.

Deltar gör Kinas president Xi Jinping,  Brasiliens president Jair Bolsonaro, Indiens premiärminister Narendra Modi, Sydafrikas president Cyril Ramaphosa och Rysslands Vladimir Putin.

Det är första gången som den ryska diktatorn deltar i ett forum med ledarna för några av världens största ekonomier sedan han startade sitt anfallskrig mot Ukraina.

Stor seger för Putin

För Moskvas ledare blir mötet en stor seger.

– Det är en signal som visar att Ryssland, som drabbats hårt av sanktioner från väst, inte står ensamt, rapporterar CNN.

Samtliga länder som ingår i BRICS-gruppen har vägrat att fördöma Rysslands krig i Ukraina, även om stödet till Moskvas anfallskrig har varierat.

Avviker från västvärlden

Gruppens beslut att involvera Putin mitt under pågående krig är en tydlig signal. 

Det tyder på att BRICS-ländernas syn på den rådande världsordningen distanserar sig ytterligare från västvärldens.

Inte minst gällande kriget i Ukraina. 

– Vi pratar om några mycket stora ekonomier vars ledare är villiga att synas med Putin, även om det bara är på en virtuell plattform, säger Sushant Singh, vid Center for Policy Research (CPR) i New Delhi, till CNN och tillägger:

– Det faktum att Putin är välkommen är ett stort plus för honom. Han betraktas inte som paria, han trycks inte ut – istället välkomnas han tillbaka till ett evenemang som har ägt rum i flera år.

Årets upplaga av BRICS-ländernas toppmöte är det fjortonde i rad sedan uppstarten 2009.

Kina har stor makt

Störst av alla är Kina.

Stormakten kommer troligtvis att hålla i taktpinnen.

– BRICS-länderna bör stärka det politiskt ömsesidiga förtroendet och säkerhetssamarbetet, samverka i stora internationella och regionala frågor, tillgodose varandras kärnintressen, och motsätta sig hegemonism och maktpolitik, sade Kinas president Xi Jinping i ett tal till gruppens utrikesministrar förra månaden.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


Stora flammor i Ryssland – luftförsvaret chanslöst

2026 08 02

Det brinner ordentligt i Ryssland just nu.

Ryssland är under attack.

En massiv drönarvåg har skickats från Ukraina och måltavlor på flera håll runt om i landet har träffats.

Bland annat har e-handelsjätten Wildberries – ofta kallad Rysslands Amazon – attackerats på nytt.

Wildberries har träffats

Tidigare har flera Wildberries-lager träffats, bland annat utanför Moskva, i St. Petersburg och i Krasnodar.

Nu har e-handelsjättens lager i Novosemeykino i Samara oblast, nära gränsen till Kazakstan, träffats.

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar en kraftig brand och massiva rökmoln som stiger mot himlen.

Flera träffar

Men det är inte bara Wildberries-lager som har fått besök av ukrainska drönare.

Ett oljeraffinaderi i Saratov oblast har träffats, och en flygbas i Engels.

– Tidiga rapporter tyder på att en brand bröt ut samtidigt på två platser på raffinaderiets område, rapporterar Ukrainska Pravda.

En video som publicerats av övervakande Telegram-kanaler visar ett starkt sken ovanför industriområdet. 

Det ryska luftförsvaret hävdar att de har skjutit ner 635 ukrainska drönare, men ger inga siffror på hur många som tog sig igenom, uppger ryska Izvestija.

Läs mer: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Vill flytta logistiken

De återkommande attackerna mot Wildberries-lager har lett till att e-handelsjätten vill flytta delar av sin logistik till Kazakstan, uppger Kyiv Post.

Företaget letar efter upp till 100 000 kvadratmeter lageryta, och en källa uppger att Wildberries är redo att hyra i princip all tillgänglig logistikkapacitet i Kazakstan. 

Kostar ordentligt

Attackerna bedöms ställa till det ordentligt för Wildberries rent ekonomiskt.

E-handelsjätten är en av de absolut största arbetsgivarna i Ryssland.

– Draget sägs vara ett försök att skydda en del av verksamheten från ytterligare ukrainska drönarattacker. 

Läs mer: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: Exilenova plus / Sociala medier

Text: Redaktionen