5 april 2026

UTRIKES: President uppmanar folk att sluta jobba

2023 07 22

En sydamerikansk president går ut med en ovanlig uppmaning.

Snart spelar Brasilien sin första match i årets fotbolls-VM.

Det är Panama som står för motståndet, och den brasilianska presidenten Lula da Silva har gått ut med en mycket ovanlig uppmaning inför premiäromgången.

Han har officiellt meddelat att alla som arbetar inom den offentliga sektorn har fått lov att gå till jobbet två timmar efter matchens slut.

Det innebär en välkommen ledighet för många arbetare.

Det rapporterar AP.

Uppmanar privata sektorn

Presidenten riktar även en uppmaning till den privata sektorn om att ge anställda ledigt när det är matchdags.

En som menar att det är ett tydligt steg i rätt riktning är landslagsspelaren Antonia.

– Det är ett viktigt steg för damfotbollen. Jag hoppas det fortsätter på detta sätt, att folk vaknar och börjar följa damfotboll nu, säger hon.

– Jag hoppas verkligen att folk tittar ordentligt på matcherna och inte använder det för att slippa jobba.

Ansökt om värdskap

Det är inte första gången som president da Silva slår ett slag för damfotbollen.

I mars så framförde han tillsammans med Brasiliens idrottsminister Ana Moses och ordföranden för landets fotbollsförbund en ansökan om att vara värd för VM 2027.

– Det kommer att motivera byggandet av ett politiskt samvete hos det brasilianska folket så att de förstår kvinnors effektiva deltagande på alla områden de kan och vill ta del av, sade Lula då.

Pågår en månad

Mästerskapet pågår i ungefär en månad fram till den 20 augusti.

Värdar för årets upplaga är Australien och Nya Zeeland.

Evakuerades under dagen

Flera trupper fick en oväntad inledning på mästerskapet.

Under dagen fick hela flera olika landslagstrupper evakueras från sitt boende på grund av en brand i spelarhotellet.

Det är dock inte den enda anmärkningsvärda händelsen i samband med mästerskapet.

Bara timmar innan mästerskapet satte igång så skedde även en skjutning i värdstaden Auckland.

Två personer dog och flera skadades efter händelsen.

Det bekräftar Nya Zeeländsk polis via Twitter.

Foto: M. Bjork

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Sverige utklassar Europa – inget land är bättre

2026 08 24

Sverige krossar övriga medlemsländer i EU.

Ren utklassning.

Så beskrivs de svenska siffrorna i förhållande till EU-länderna när det gäller att sänka utsläpp från nya bilar. 

Av alla länder i hela unionen är det nämligen Sverige som fått ned koldioxidutsläppen från nyregistrerade bilar snabbast de senaste åren, rapporterar Vi Bilägare.

Jämfört med år 2000 har de svenska snittutsläppen rasat med hela 70 procent, från 200 gram koldioxid per kilometer till 59 gram per kilometer.

Planat ut efter matkskiftet

Den största minskningen skedde mellan 2019 och 2022. Därefter har minskningen planat ut. Enligt Vi Bilägare skulle det kunna bero på att regeringen ersatt den tidigare elbilsbonusen med en premie som inte kan utnyttjas av lika många hushåll.

– Minskningstakten har dämpats sedan 2022, bland annat till följd av att klimatbonusen avskaffades och elbilsförsäljningen bromsade in. Utsläppen har ändå fortsatt att minska, bland annat genom en ökad andel laddhybrider, säger branschorganisationen Mobility Swedens vd Jessica Alenius till bilmagasinet.

De enda länderna som kan utmana Sverige i statistiken är Danmark, Finland och Nederländerna som minskat sina utsläpp från nyregistrerade bilar med över 60 procent.

I Tyskland har man enbart lyckats få ned utsläppen med 36 procent och i Spanien och Italien är siffrorna så låga som 26 respektive 23 procent.

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Ny premie

Regeringens senaste elbilspremie öppnade i mars tidigare i år. Premien kritiserades när den infördes för att enbart omfatta vissa inomstgrupper i utvalda kommuner.

Bara drygt en fjärdedel av Sveriges 10,6 miljoner invånare bor i de kommuner som omfattas, och ännu färre uppfyller inkomstkravet, sade Carl-Erik Stjärnvall, hållbarhetsansarig på Riksförbundet M Sverige.

Hushåll som är berättigade stödet kan få upp till 46 800 kronor under en treårsperiod för att köpa en leasa en ny eller begagnad elbil.

 Jag är väldigt glad att den nya elbilspremien startar nu. Jag hoppas att många hushåll, inte minst barnfamiljer, ska kunna ta chansen att skaffa en elbil med hjälp av det här stödet, sade Johan Britz (L) i våras då han vikarierade som klimat- och miljöminister.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen