UTRIKES: Premiärminister larmar om invasion – har ringt Putin

2022 09 13

Väpnade strider har brutit ut mellan Armenien och Azerbajdzjan under natten till tisdagen.

Det rapporterar The Guardian med hänvisning till rysk media.

Striderna sker i bakgrund av att en flera decennier lång konflikt om det omtvistade territoriet Nagorno-Karabach åter har blossat upp.

Bekräftar offer

Azerbajdzjan har haft kontroll över området sedan 2020 men har nu bekräftat att offer skördats i styrkorna. 

Det finns än så länge inga motsvarande uttalanden om offer i Armeniens militär, men landet bekräftar att strider pågår.

Vädjar till Putin

Armeniens regering har i ett uttalande sagt att man åberopar ett samarbetsavtal med Ryssland. 

Man vädjar också till FN:s säkerhetsråd, rapporterar ryska Interfax.

Landets premiärminister Nikol Pashinyan har redan ringt Rysslands diktator Vladimir Putin för att diskutera den eskalerade konflikten.

Talat med Macron och Blinken

Han har även talat med Frankrikes president Emmanuel Macron och USA:s utrikesminister Antony Blinken, varav båda två uppmanat till ett omedelbart slut på striderna.

– President Macron ansåg att ytterligare upptrappning av spänningen var oacceptabel och betonade behovet av att trappa ned situationen, säger Pashinyan i ett pressmeddelande.

Skyller på varandra

De två länderna skyller på varandra, skriver The Guardian.

Enligt Azerbajdzjans försvarsministerium har armeniska styrkor flyttat in vapen på deras sida av gränsen.

– Flera positioner, skyddsrum och förstärkta punkter av Azerbajdzjans väpnade styrkor kom under intensiv beskjutning från vapen av olika kaliber, inklusive granatkastare, av enheter i den armeniska armén, framhåller ministeriet i ett uttalande.

Blandar in Erdoğanregimen

Landets utrikesminister Jeyhun Bayramov har även suttit i telefon med Turkiets motsvarighet Mevlüt Çavuşoğlu.

– Informerade om de senaste storskaliga militära provokationerna av Armenien, framhåller Bayramov på Twitter.

Armenien: Vi är invaderade

Armeniens försvarsdepartementet hävdar å sin sida att man blivit invaderade.

– Intensiv beskjutning fortsätter - startade som ett resultat av en storskalig provokation från den azerbajdzjanska sidan. Armeniens väpnade styrkor har lanserat en proportionerlig reaktion.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen