UTRIKES: Polisen i Japan jagar människoattackerande apa

2022 07 19

Polisen patrullerar den japanska staden Yamaguchi i jakt på den aggressiva apan.

Lokalbefolkningen i Yamaguchi, västra Japan, har anledning att vara nervösa.

Det härjar nämligen en vild apa i staden som har skadat 14 invånare på blott tio dagar, rapporterar japanska The Mainichi.

Bet i halsen

För två dagar sedan blev en fyraårig flicka offer för apan.

Djuret öppnade en skärmdörr till en lägenhet på första våningen och rev flickan, som dock klarade sig med lindriga skador.

I närheten av samma lägenhet gav den sig också på fem andra personer – och bet dem bland annat i halsen.

Gav sig på bebis

Även ett försvarslöst spädbarn har råkat ut för den ilskna apan. 

Bebisen skadades illa efter att apan smugit sig in i familjens hem.

– Jag höll på att dammsuga när jag hörde mitt barn gråta, så jag vände mig om och såg att apan hade tagit henne i benen medan hon lekte på golvet. Det såg ut som om den försökte dra ut henne, säger mamman till lokala medier enligt The Guardian.

Lokalbefolkningen varnas

Gärningsapan beskrivs vara 40-50 centimeter hög. 

Polisen har höjt sin beredskap och gillrat fällor för att fånga det aggressiva djuret.

Lokalinvånarna har även varnats för att lämna sina fönster öppna, samtidigt som flygblad delas ut i staden som uppmuntrar människor att hålla utkik och vara på sin vakt.

Drabbat av ett flertal djurattacker

Enligt Japans public servicebolag NHK har ett fyrtiotal apor observerats i Yamaguchi sedan maj månad.

Om det inte vore illa nog med arga apor har Japan även drabbats av björnattacker i stora delar av landet de senaste åren.

Dessutom gick vildsvin till anfall och skadade ett halvt dussin personer i en park i Hiroshima förra året, skriver The Guardian.

På fri fot

Polisen fortsätter att patrullera Yamaguchi och spana efter apan.

Myndigheterna gör nu allt för att den ska fångas in så att stadens invånare kan andas ut.

Under tisdagen var den dock fortfarande på fri fot, enligt den brittiska tidningen.

Arkivfoto: J. Haughton

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen