UTRIKES: Oväntade beskedet – nobbar klimatmötet

2022 10 31

Den svenska opinionsbildaren och klimatkämpen Greta Thunberg står över klimatmötet i Egypten i november.

Det meddelade den snart 20-åriga stockholmaren vid signeringen av en hennes nya bok och en frågestund i Londons Southbank Centre under söndagen.

– Jag kommer inte till COP27 av många anledningar, men utrymmet för civilsamhället i år är extremt begränsat, framhöll den världskända svenskan vid mötet i den brittiska huvudstaden, enligt tidningen The Guardian.

27:e konferensen

Mötet i den egyptiska semesterorten Sharm-el-Sheikh inleds den 6 november och blir FN:s 27 klimatkonferens sedan mötena startades.

På flera av dem har Greta Thunberg varit en populär och omdebatterad gäst, men så alltså inte denna gång.

Förutom att hon framhöll att civilsamhällets plats under mötet blir för magert kom hon med kritik mot vad hon kallade för ”greenwashing”.

– Mötena används främst som en möjlighet för ledare och makthavare att få uppmärksamhet, bland annat med hjälp av många olika sorters greenwashing.

Och tillade hon:

– De (konferenserna) är egentligen inte menade att förändra hela systemet.

Skapar debatt trots frånvaro

Även om Thunberg inte kommer att vara på plats har hon inför COP27 skapat debatt. Tidigare har hon med anledning av valet av konferensland twittrat om sin solidaritet med dem, som hon kallat, ”samvetsfångar”, som hålls fängslade i Egypten.

Så sent som förra veckan fanns hon bland dem som kom med ett utspel mot COP27 i den egyptiska semesterorten. I det anklagades Greenpeace för att ”gröntvätta” den egyptiska regeringens image och avskräcka andra aktivister från att kraftfullt kritisera Egyptens usla människorättsagenda.

Parallellt berättade hon om sin nya bok, The Climate Book, som innehåller hundratalet texter från olika experter, däribland ekonomen Thomas Piketty, WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus och författaren Naomi Klein.

Behövs fler aktivister

Under signeringsmötet underströk hon att bokens mål är att vara ”pedagogisk”, att hon vill att fler engagerar sig i klimataktivism och att det är dags för ”drastiska förändringar”.

Intäkterna från boken kommer att gå till Greta Thunbergs stiftelse som delar ut pengar till organisationer som engagerar sig i miljöfrågor.

Foto: C. Shaw

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen