UTRIKES: Oro för att homosexuella kan nekas sjukvård

2022 12 26

Homosexuella personer riskerar att nekas både sjukvård och rätten att boka hotellrum.

Det befarar oppositionen i Israel efter uttalanden kopplade till konservativa företrädare i Israels tillträdande högerregering.

Blivande ministern Orit Strook berättade i en radiointervju att vissa personers rätt till sjukvård kan begränsas.

Ska kunna neka vård

– Hon preciserade att läkare ska kunna vägra att vårda en patient om det går emot läkarens religiösa tro, rapporterar The Guardian.

– Så länge det finns tillräckligt många andra läkare som kan utföra tjänsten, framhåller den tillträdande ministern.

Baserat på hennes historik uppfattas det i Israel som att hon syftar på HBTQ-personer.

Nu går Israels president – som endast har en ceremoniell roll – ut och riktar hård kritik mot förslaget.

– De rasistiska uttalandena nyligen mot HBTQ-personer gör mig extremt oroad och bekymrad, säger president Isaac Herzog.

Presidenten tillhör Socialdemokraterna Labour.

Regeringsavtalet

– Retoriken skadar Israels demokratiska och moraliska värden, anser presidenten enligt tidningen.

Den aktuella ministern, Orit Strook, är känd för sin högerkonservativa hållning och tillhör ett högernationalistiskt parti som ingår i tillträdande premiärministern Benjamin Netanyahus nya regering.

Netanyahu uppger dock att hans regering inte utgör ett hot mot HBTQ-personer.

– Men kritikerna uppger att han är för svag för att kontrollera sina ultranationalistiska koalitionspartier, rapporterar The Guardian.

Den aktuella ministern betonar dock att förslaget om att läkare ska kunna säga nej till HBTQ-personer går i linje med regeringsöverenskommelsen.

Vägra hotellrum

Överenskommelsen handlar om att man ska kunna neka tjänster om det går emot tjänsteutförarens religiösa tro.

I söndags gick även den högerkonservativa politikern Simcha Rothman ut och sa att ytterligare ett kontroversiellt förslag ska bli verklighet.

– Hotellägare kommer att kunna vägra att ge rum till homosexuella, enligt Rothman uppger tidningen.

HBTQ-företrädare rasar.

– Politiker som vill knuffa tillbaka människor in i garderoberna har nu ministermakt, säger Ofer Newman, chef för Israels Gayungdomar.

Väldigt svag

Tidigare justitieministern säger att Netanyahu pressas av nationalisterna.

– Netanyahu är väldigt, väldigt svag.

– Han har inget val utan måste hantera extremstyrkorna. Varav en del är galningar, säger ex-ministern Beilin.

Foto: J. Sessler


“Fem minuter från diktatur” – dörren vidöppen för Ryssland

2025 11 18

Georgien har gjort en helomvändning från västvärlden.

Det regerande partiet, Georgian Dream, avser att förbjuda de tre största oppositionsgrupperna i landet. Flera av de senares representanter sitter redan i fängelse.

Förskjutningen mot ett enpartistyre har “chockat” Georgien och dess 3,7 miljoner invånare, uppger Reuters.

Efter att Sovjetunionen föll har landet aspirerat på att gå med i såväl EU som Nato.

Det är nu längre bort än någonsin.

Flera experter ifrågasätter om demokratin överhuvudtaget kommer att återhämta sig.

– Vi är nu fem minuter från att bli en enpartidiktatur, säger Sergi Kapanadze, tidigare biträdande utrikesminister och biträdande talman i det georgiska parlamentet, till Reuters.

"Dörren öppen för Ryssland"

Enligt Georgian Dream skyddar partiet landet från en opposition som kan leda landet in i ett nytt krig med Ryssland.

Det finns idag inga diplomatiska förbindelser mellan de två länderna. Däremot importerar Georgien omkring 45 procent av sin olja från Ryssland, en ökning från blott 8 procent 2012.

Enligt Ian Kelly, tidigare amerikansk ambassadör i Georgien, har väst “misslyckats” med att bygga upp en relation med Tbilisi.

Och det banar väg för Vladimir Putin.

– Georgien har öppnat dörrarna för Ryssland och Kina, säger Ian Kelly till Reuters.

EU-medlemskapet nästan kört

Georgien ansökte om medlemskap i EU i mars 2022 efter att Ryssland invaderat Ukraina.

I december samma år beviljades landet status som kandidatland.

Under fjolåret avbröts landets anslutningsprocess efter “den georgiska regeringens handlande, som strider mot de värden och principer som EU bygger på”, framhåller unionen i ett uttalande.

Tidigare i november förklarade EU att Georgien nu enbart är en kandidat på pappret. EU-ambassadören i Tbilisi har sagt att landet inte är på väg in i EU överhuvudtaget, rapporterar Reuters.

LÄS MER: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

"Håller på att förlora vårt land"

Förra året införde Georgien den uppmärksammade ”foreign agents”-lagen, som kräver att medier och organisationer som får över 20 procent av sin finansiering från utlandet registrerar sig som aktörer under ”utländskt inflytande”. 

Kritiker menar att lagen liknar rysk lagstiftning och används för att begränsa civilsamhället och tysta regimkritiker.

– Georgien har bara försvunnit, inte bara från det europeiska bordet, utan från den globala scenen. Vi håller på att förlora vårt land, säger Grigol Gegelia från oppositionspartiet Lelo som nu kan förbjudas.

LÄS MER: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 miljoner människor varnas för kinesisk attack

2025 11 19

Över 9 miljoner varnas för att Kina kan gå till anfall.

Diktaturen Kina blir allt mäktigare – och har en aggressiv retorik gentemot omvärlden.

Nu varnas 9,8 miljoner människor för en kinesisk invasion – och uppmanas att i händelse av krig aldrig tro på uppgifter om att Kina har vunnit.

Varnas för krig

Kina har vid upprepade tillfällen hotat med att ta kontroll över den självstyrande ön Taiwan – med våld, om så krävs.

Diktatorn Xi Jinping uppges ha gett militären en deadline: senast år 2027 ska den vara redo för en eventuell invasion av Taiwan, har BBC rapporterat.

Nu gör Taiwan allt för att förbereda sina medborgare, bland annat genom att ge ut en handbok om hur man ska agera i händelse av invasion eller annan kris.

I handboken uppmanas Taiwans medborgare bland annat att aldrig tro på uppgifter om att Kina har vunnit ett eventuellt krig, rapporterar Newsweek.

– Handboken säger till medborgarna att de, vid krig, inte ska tro på några påståenden om att regeringen har kapitulerat eller att nationen har besegrats, enligt tidningen.

Taiwaneser varnas också för användning av Kinatillverkade enheter och applikationer som kan ”utnyttjas av fienden” i krigs- eller krissituationer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande - "ni har förstört i 12 år"

”Om Kina fattar fel beslut…”

Handboken innehåller också råd om hur man hittar skyddsrum via mobilappar.

Medborgarna får även veta hur de ska agera om fiendenärvaro upptäcks under en konflikt.

I händelse av krig ska man också undvika att ta foton eller videor och dela dem online, enligt handboken. Den typen av information kan ”äventyra militära rörelser”.

– Detta häfte visar vår beslutsamhet att försvara oss, säger Lin Fei, biträdande generalsekreterare för Taiwans nationella säkerhetsråd, enligt tidningen.

– Människor vid Taiwansundet behöver förstå att det kommer att bli en enorm kostnad om Kina fattar fel beslut, eftersom det taiwanesiska folket har beslutsamheten och ett mycket tydligt engagemang i att försvara oss själva, och folk är villiga att vidta åtgärder för att skydda varandra, säger Lin Fei.

I handboken ges även råd om hur man ska hantera andra typer av katastrofer och krissituationer.

LÄS OCKSÅ: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: President of Russia Office resp Wikipedia List of ships of the People's Liberation Army Navy

Text: Redaktionen