UTRIKES: Oro för att homosexuella kan nekas sjukvård

2022 12 26

Homosexuella personer riskerar att nekas både sjukvård och rätten att boka hotellrum.

Det befarar oppositionen i Israel efter uttalanden kopplade till konservativa företrädare i Israels tillträdande högerregering.

Blivande ministern Orit Strook berättade i en radiointervju att vissa personers rätt till sjukvård kan begränsas.

Ska kunna neka vård

– Hon preciserade att läkare ska kunna vägra att vårda en patient om det går emot läkarens religiösa tro, rapporterar The Guardian.

– Så länge det finns tillräckligt många andra läkare som kan utföra tjänsten, framhåller den tillträdande ministern.

Baserat på hennes historik uppfattas det i Israel som att hon syftar på HBTQ-personer.

Nu går Israels president – som endast har en ceremoniell roll – ut och riktar hård kritik mot förslaget.

– De rasistiska uttalandena nyligen mot HBTQ-personer gör mig extremt oroad och bekymrad, säger president Isaac Herzog.

Presidenten tillhör Socialdemokraterna Labour.

Regeringsavtalet

– Retoriken skadar Israels demokratiska och moraliska värden, anser presidenten enligt tidningen.

Den aktuella ministern, Orit Strook, är känd för sin högerkonservativa hållning och tillhör ett högernationalistiskt parti som ingår i tillträdande premiärministern Benjamin Netanyahus nya regering.

Netanyahu uppger dock att hans regering inte utgör ett hot mot HBTQ-personer.

– Men kritikerna uppger att han är för svag för att kontrollera sina ultranationalistiska koalitionspartier, rapporterar The Guardian.

Den aktuella ministern betonar dock att förslaget om att läkare ska kunna säga nej till HBTQ-personer går i linje med regeringsöverenskommelsen.

Vägra hotellrum

Överenskommelsen handlar om att man ska kunna neka tjänster om det går emot tjänsteutförarens religiösa tro.

I söndags gick även den högerkonservativa politikern Simcha Rothman ut och sa att ytterligare ett kontroversiellt förslag ska bli verklighet.

– Hotellägare kommer att kunna vägra att ge rum till homosexuella, enligt Rothman uppger tidningen.

HBTQ-företrädare rasar.

– Politiker som vill knuffa tillbaka människor in i garderoberna har nu ministermakt, säger Ofer Newman, chef för Israels Gayungdomar.

Väldigt svag

Tidigare justitieministern säger att Netanyahu pressas av nationalisterna.

– Netanyahu är väldigt, väldigt svag.

– Han har inget val utan måste hantera extremstyrkorna. Varav en del är galningar, säger ex-ministern Beilin.

Foto: J. Sessler


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


20 maj 2026

FHM går ut med virusvarning – sätter upp skyltar i Sverige

2026 05 20

Folkhälsomyndigheten har på onsdagen fattat beslut om att gå ut med viktig information.

Världshälsoorganisationen, WHO, har utfärdat internationellt nödläge.

Detta efter att 600 fall av ebola konstaterats under det utbrott som pågår i Kongo-Kinshasa och Uganda.

Enligt UD befinner sig omkring 200 svenskar i länderna som drabbats, skriver DN.

Nu agerar Folkhälsomyndigheten.

Skyltar kommer att sättas upp på svenska flygplatser för att uppmana resenärer att söka vård omedelbart om man uppvisar symtom.

Det går inte att helt utesluta importfall. Vid minsta symptom om man reser in från de här länderna ska man kontakta hälso- och sjukvården, säger socialminister Jakob Forssmed (KD), till SR.

Följer utvecklingen

Det pågående utbrottet bedöms av WHO som ett regionalt hot. Folkhälsomyndigheten, som i måndags gick ut med att man följer utvecklingen och kontinuerligt tar del av information från WHO, betraktar därför skyltkampanjen som en säkerhetsåtgärd.

– Ebolavirus smittar framförallt vid mycket nära kontakt med en sjuk person som har tydliga symtom, förklarar myndigheten.

Inget vaccin

Virusvarianten som orsakat det senaste utbrottet är den så kallade Bundibugyo. Den upptäcktes 2007 och har tidigare orsakat två andra smittutbrott.

Det finns inget vaccin eller behandling.

Majoriteten av svenskarna i de drabbade områdena befinner sig i Kongo-Kinshasa och Ugandas huvudstäder, enligt UD. 

Enligt Jakob Forssmed står Sverige rustat om viruset träffas på även på svensk mark. 

– Vi är ett referenslaboratorium i Europa för ebola, vi har möjligheter till diagnostik dygnet runt och vi har också kapacitet på våra högisoleringsvård som finns i Sverige. Därför är det viktigt att ha den här informationen på plats på flygplatserna, säger ministern.

Ebolasmittan är inte luftburen utan sprids framför allt när en sjuk person vårdas i hemmet eller på sjukhus utan skyddsåtgärder.

– Insjuknandet sker snabbt i influensaliknande symtom som hög feber, huvudvärk, halsont, mag- och tarmsymtom samt muskelsmärtor. I slutet av sjukdomsförloppet kan blödningar uppstå på huden och i inre organ, uppger Folkhälsomyndigheten.

Inkubationstiden är mellan 2-21 dagar.

Foto: Kjell-Olof Hedlund/Folkhälsomyndigheten resp C. Lendl

Text: Redaktionen