UTRIKES: Nytt samarbete kan pressa Kina

2022 10 19

USA överväger att producera vapen tillsammans med Taiwan i syfte att öka trycket mot Kina. 

Spänningarna mellan Kina och Taiwan har ökat under de senaste månaderna.

Nu kommer information om att USA och Taiwan kan komma att tillverka vapen tillsammans.

Ett syfte med den eventuella samproduktionen ska vara att öka trycket mot regimen i Peking, uppger Nikkei Asia. 

Inleder en process

En av anledningarna till den gemensamma produktionen är att snabba på förflyttningen av vapen för att stärka Taiwans försvar mot Kina.

USA har godkänt vapenförsäljning till Taiwan för över 20 miljarder dollar sedan 2017 då Kina ökat det militära trycket gentemot Taiwan, rapporterar Reuters.

Väntas bistå med teknologi

Amerikanska försvarsföretag väntas förse taiwanesiska tillverkare med den teknologi som krävs för produktionen.

Samtidigt kan komponenter även tillverkas i Taiwan, som har en betydande industri till hjälp. 

Talesperson förklarar

En talesperson för USA:s utrikesdepartement förklarar att landet vill bistå med hjälp till Taiwan i största möjliga mån.

– USA tittar på alla möjligheter för att försäkra snabba förflyttningar av defensiva förmågor till Taiwan, säger han enligt Reuters.

Viktigt för Taiwans säkerhet

Talespersonen fortsätter med att förtydliga vikten av amerikansk hjälp när det gäller Taiwans förmåga att försvara sig.

– De Förenta Staternas snabba tillhandahållande av defensiva vapen till Taiwan är nödvändigt för Taiwans säkerhet och vi kommer fortsätta arbeta tillsammans med industrin för att stötta det målet.

Ökade spänningar

Kinas ledare Xi Jinping sade under söndagen att Kina aldrig kommer avsäga sig rätten använda kraft mot Taiwan, men att man söker en fredlig överenskommelse.

Taiwan svarade i veckan med att man inte kommer backa när det gäller landets suveränitet och kommer heller inte kompromissa vad gäller frihet och demokrati, rapporterar Reuters.

Uppgifterna om samproduktion av vapen kom efter det att USA:s utrikesminister Antony Blinken uttalade sig om att Kina söker återförening med Taiwan på en konferens under måndagen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen