UTRIKES: Nordkorea uppges ha avfyrat raketer

2022 07 11

Den isolerade diktaturen misstänks ha skjutit upp flera raketer i ännu ett olagligt vapentest.

Det hävdar Sydkoreas militär under söndagen, som har upptäckt misstänkta “flygbanor” som tros vara skott från nordkoreanskt artilleri, rapporterar Deutsche Welle. 

Amerikanska stridsflygplan på plats

Den misstänkta uppskjutningen kommer i samband med att att USA placerat ut stridsflygplan i Sydkorea för en gemensam övning med landet.

I Seoul höll presidentens nationella säkerhetstjänst ett möte om observationerna från Pyongyang och man “övervakar noga” situationen hos grannen i norr.

Upptäckte flygbanor

– Vår militär upptäckte [flera] flygbanor som misstänks vara [från] Nordkoreas raketuppskjutare, framhåller Sydkoreas stabschefer enligt Al Jazeera i ett uttalande.

Stärker övervakningen

Säkerhetstjänsten tillägger:

– Vår militär har stärkt övervakningen och vaksamheten och bibehållit en grundlig beredskapsställning samtidigt som den har behållit ett nära samarbete mellan USA och Sydkorea.

Ovanligt många vapentest

Uppskjutningarna ska ha inträffat utanför Nordkoreas västkust.

Enligt Al Jazeera har har Nordkorea i år genomfört ovanligt många vapentest, inklusive missiler med kärnvapenkapacitet som skulle kunna hota Sydkorea och Japan såväl som USA.

USA: “Snabbt och kraftfullt svar”

Det kommer även oroväckande signaler om att den nordkoreanska regimen för närvarande förbereder vad som skulle bli landets sjunde kärnvapentest.

Samtliga avfyrningar har varit olagliga enligt FN:s säkerhetsråds resolutioner.

Både Washington och Seoul har varnat för att en sådan provokation kommer att innebära ett “snabbt och kraftfullt” svar, skriver Deutsche Welle. 

Agerar efter kärnvapenhoten

Nordkoreas kärnvapenhot har fått Sydkorea att agera. 

För en dryg månad sedan beslöt Sydkoreas försvarsminister Lee Jong-Sup att landets huvudstad skulle trappa upp sin försvarskapacitet och utöka samarbetet med USA och Tokyo, skriver Al Jazeera.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Efterlängtade chips gör comeback – klassiker från 1980-talet

2025 01 16

Två saknade chipssorter från 2024 kommer nu att återvända till butikerna.

Det meddelar Estrella i ett pressmeddelande.

En av dem är en riktig klassiker.

– Båda gjorde kortare gästspel i fjol, och nu är det dags för dem att återta sina platser i snackshyllan, framhåller chipsjätten.

Klassiker från 1980-talet

Det handlar om populära “Dillskruvar” som framför allt gjorde succé vid lanseringen 1983 och sedan dess blivit något av en klassiker.

Från och till har den dock försvunnit från butikshyllorna, för att därefter återvända vid flera tillfällen.

Nu ska dillskruvarna förhoppningsvis bli kvar permanent.

– Genom åren har den fått trogna fans som till och med skapat en helt egen Facebookgrupp tillägnad skruvarna, förklarar Estrella och tillägger:

– Dillfavoriten är gjord av potatis som bakas, torkas och friteras för att uppnå perfekt form och krisp. Dillkryddan blir sedan pricken över i:et fulländar smakupplevelsen. Och inte nog med det, nu är skruvarna dessutom veganvänliga.

Dillskruvar och Västkustchips: Tryffel & Havssalt gör comeback. Foto: Estrella

"Limited edition"

Den andra chipssorten som återvänder är den som var en “limited edition” under våren 2024: Västkustchips Tryffel & Havssalt.

Efter att ha gjort succé under våren är den lyxiga smaken nu äntligen tillbaka och här för att stanna. Smaken av tryffel och havssalt är rik på umami och gifter sig perfekt med den milda svenska potatisen, skriver Estrella vidare.

Precis som dillskruvarna kommer även Västkustchips Tryffel & Havssalt att vara veganvänliga.

– Och certifierad med Svenskt Sigill för ett extra miljöansvar, adderar chipstillverkaren.

LÄS MER: Stoppad läsk gör comeback – var populär på 1980-talet

Säljs här

Dillskurvarna kommer i påsar om 80 gram och det rekommenderade cirkapriset blir 18,90 kronor.

Påsvikten för västkustchipsen blir 160 gram och kommer att kosta cirka 29,90 kronor per påse.

Chipssorterna väntas vara tillgängliga för försäljning från och med 20 januari och kommer att finnas i följande butiker och kedjor:

- Ica

- Coop

- Hemköp

- Willys

- City Gross

- Hemmakväll

- Foodora Market

- Välsorterade servicebutiker

Foto: Estrella

Text: Redaktionen


Zelensky varnar hela Europa: “Ni har ingen chans”

2025 01 16

Ukrainas president Volodymyr Zelensky varnar för att Vladimir Putin redan smider planer på att ta fler länder i Europa.

Om Ukraina inte vinner kriget kommer resten av Europa inte att ha en chans att stå emot Ryssland.

Då är det fritt fram för Kreml att invadera resten av kontinenten, enligt den ukrainska ledaren.

– Europa utan den ukrainska armén kommer inte att klara av den ryska armén, eftersom den är större sett till antal. Ryssland har fler vapen, fler människor och är [grymmare] än européerna, säger Zelensky till polska Onet.

"Har ingen chans"  

Zelenskys budskap är glasklart.   

– Utan den ukrainska armén har Europa tyvärr ingen chans mot Ryssland idag. Putin vet detta och pratar om det i sin krets. Därför, om Ukraina inte försvarar sig, kommer han snabbt att gå vidare. Detta är ett faktum. Jag är helt övertygad om detta.    

Volodymyr Zelensky säger även att Ukrainas allierade längst i väst fortfarande inte har förstått omfattningen av Putins expansionsambition, något som dock de nordiska och baltiska länderna samt Polen och Rumänien sedan länge accepterat.

– De vill inte erkänna sanningen om ryssarna. De kommer att gå längre. Punkt. 

Tillgång till en miljon soldater

Tidigare i januari sade Zelensky att Kyiv har tillgång till omkring en miljon soldater.

Det är överlägset den största armén i hela Europa, bortsett från Ryssland.

Sedan kriget inleddes för snart tre år sedan har minst 43 000 ukrainska soldater dödats och 370 000 skadats, enligt officiella siffror från Ukraina.

Uppskattningsvis består Rysslands förluster av 600 000 man, en siffra som inkluderar både dödade och sårade.

Samtidigt som Trump installeras

Zelenskys uttalande kommer i samma veva som Donald Trump bara är dagar från att installeras i Vita huset.

Den tillträdande presidenten i USA framhöll flera gånger under sin kampanj att han tänkt dra ned biståndet till Ukraina och avsluta kriget snabbt.

Många har spekulerat i att det skulle innebära ukrainska territoriella eftergifter till Ryssland, vilket Ukraina har förkastat.

– Detta uttalande innehåller svaret på alla frågor, för om du vet säkert att ryssarna kommer att gå längre… Varför inte stärka Ukraina så mycket som möjligt, öka produktionen hemma, för dina väpnade styrkor? säger Zelensky.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen