UTRIKES: Musks oväntade vändning

2022 10 04

Miljardären Elon Musk verkar ha bytt fot igen och uppgifter gör gällande att han vill köpa Twitter.

Ena stunden vill miljardären, sydafrikansk-amerikanske Elon Musk shoppa sociala medier-plattformen Twitter. 

I nästa vill han det inte. Men nu har han ändrat sig igen. 

Priset: drygt 52 dollar per aktie. Eller annorlunda uttryckt; 44 miljarder dollar. 

Detta uppger Bloomberg. 

Aktien stoppades 

Uppgifterna gjorde att aktien stoppades för ett tag, varpå den öppnades för köp igen och stack i väg 18 procent, för att ånyo stängas i väntan på besked från företaget. 

Varken Musk eller San Francisco-baserade Twitter ville kommentera uppgifterna under tisdagen. 

Spekulationerna är många kring varför Space X-grundaren plötsligt har kommit på andra tankar, om det är för att undvika ställas inför skranket på grund av att han hade dragit sig ur affären. 

Kan bli märkligt ägande för Musk 

Musks förslag, att matcha de ursprungliga avtalsvillkoren, innebär att Twitter står inför en framtid under ledning av en miljardär som har tillbringat månader med att offentligt kritisera sin ledning och ifrågasätta dess värde, framhåller Bloomberg. 

Initialt visade Musk, som redan äger tio procent av aktierna i Twitter, intresse för ett Twitterköp i våras. Han ångrade sig därefter. Han menade att Twitter hade farit med osanning kring plattformens storlek. 

Tungt advokatartilleri 

Musk avslutade formellt avtalet i juli och Twitter stämde honom i Delaware Chancery Court för att tvinga honom att gå vidare med köpet, påpekar Bloomberg.  

Hittills har advokater på båda sidor framfört åsikter för att driva frågan till sin spets ur respektive synvinkel. Allt för att vinna en eventuell dust i rätten. 

Nu ser det ut som att någon rättegång inte behöver inledas. Om inte denna märkliga affär tar nya vändningar.  

Foto: B Jordan 

Text: Redaktionen 


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen