UTRIKES: Miljoner Iphone-användare kan få rätt till ersättning

2022 06 17

Apple kan behöva betala ut ersättning till miljoner Iphone-användare.

Teknikjätten Apple anklagas för att medvetet bromsa prestandan hos äldre telefoner – trots att man själva hävdar motsatsen.

Nu kräver Justin Gutmann, tidigare forskningschef vid Citizens Advice and Consumer Focus i Storbritannien, skadestånd på 768 miljoner pund, över sju miljarder svenska kronor, som ska betalas ut till 25 miljoner Iphone-konsumenter i landet, rapporterar BBC.

“Batterygate”

Bakgrunden är det som har fått namnet “Batterygate” i medierna. Allt startade med ett energihanteringsverktyg som släpptes i samband med en mjukvaruuppdatering i januari 2017. 

Uppdateringen skulle bekämpa problem med prestanda och förebygga att äldre modeller plötsligt skulle stänga av sig, skriver kanalen.

Rättsliga följder

Men istället för att mobilerna började gå snabbare anklagas Apple för att ha dolt att telefonernas batterier istället tvingades kämpa extra hårt för att klara av uppdateringen.

Nu kan ärendet få rättsliga konsekvenser och ge klirr i kassan för Iphone-användare.

– Istället för att göra det hedervärda och lagliga för sina kunder och erbjuda gratis ersättning, reparationstjänst eller kompensation, vilseledde Apple istället människor genom att dölja ett verktyg i mjukvaruuppdateringar som saktade ned deras enheter med upp till 58 procent, säger Justin Gutmann till BBC.

Företaget förnekar

Apple själva förnekar att de medvetet försämrar sina egna produkter över tid för att få användare att konsumera nya enheter.

– Vi har aldrig, och skulle aldrig, göra något för att avsiktligt förkorta livslängden för någon Apple-produkt, eller försämra användarupplevelsen för att driva kunduppdateringar, framhäver företaget i ett uttalande.

Liknande fall tidigare

Skadeståndskravet kommer två år efter att ett liknande fall ägt rum i USA 2020. Apple accepterade då att betala ut en förlikningssumma på 113 miljoner dollar till 34 amerikanska stater när en utredning skulle ge svar på om Apple medvetet orsakade batteriproblem i telefonerna, skriver CNN.

Kanalen skriver också att företaget i mars samma år tvingades betala upp till en halv miljard dollar för att lösa en grupptalan med samma typ av anklagelse.

Berörda modeller

Enligt BBC är det modellerna Iphone 6, 6 Plus, 6S 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus och Iphone X som omfattas av anspråket.

Kravet är ett så kallat "opt-out-krav", vilket innebär att kunder inte aktivt behöver ansluta till ärendet för att kunna ta del av skadeståndet.

Foto: D. Coffman

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen