UTRIKES: Militärt redo för krig

2022 10 10

Den statskontrolleradenyhetsbyrån KCNA skriver att Nordkorea är redo för ett anfall från väst.

Japanerna har larmat sin befolkning att ta skydd, Sydkoreas ledning har haft krismöten och västeuropeisk media har skrivit och spekulerat när den ena misilen efter den andra har avfyrats från Nordkorea.

Nu kommer nordkoreanerna själva med ett utspel där man tillstår att flera av den senaste tidens frekventa robotskjutningar har varit allvarligt menade styrkedemonstrationer:

Beslut från militär ledning

– Det var anfallsövningar av långdistansartilleriet av den koreanska folkarmén (KPA) den 6 och 8 oktober enligt beslut från den centrala militären Kommission från Koreas arbetarparti, framhåller den nordkoreanska statskontrollerade nyhetsbyrån KCNA på sin hemsida.

Man lägger ut orden ytterligare:

–  De skedde för att arrangera militära övningar för att neutralisera fiendens provokation för att klara av den allvarliga situationen på den koreanska halvön.

Vördnad för ledaren

På sedvanligt nordkoreanskt sätt uttrycker man sin vördnad över Kim Jung-Un som, enligt kanalen, ledde robotskjutningarna.

Och vad det verkar på formuleringarna har de varit tillfredsställande.

– Den respekterade kamraten Kim Jong Un berömde de pålitliga artilleristerna och stridspiloterna för att de till fullo uppvisade den utmärkta verkliga krigskapacitet som de stadigt förbättrade under de dagar då de förstärkte stridskraften och tapperheten och patriotismen som är utmärkande för KPA.

Kim Jung-Un belåten

Enligt nyhetsbyrån stod det klart vad ledaren tyckte:

– Han var nöjd med det faktum att de är helt förberedda ideologiskt, moraliskt, militärt och teknologiskt så att de på ett bra och korrekt sätt kan hantera ett plötsligt faktiskt krig.

Landet har inte gjort någon hemlighet av att man nu är en kärnvapenmakt. Så sent som i september justerade man sina lagar för att markera sin beredskap för strid med kärnvapen.

Parallellt har väst stärkt sin närvaro i området. Flera länder har hållit övningar till havs. Det i sin tur har Kim Jung-Un och hans ledning ansett vara förberedelser för framtida angrepp på landet.

Foto: T Evans

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen