UTRIKES: Kvinna klädde ut sig till sjuksköterska – försökte kidnappa barn

2022 07 21

En falsk sjuksköterska var ute efter att sno hem barn från ett sjukhus i USA.

Den 14 juli förra veckan blev ingen vanlig dag på Riverside University Health System, ett sjukhus i Kalifornien ungefär en timme från centrala Los Angeles.

Sjukhusets personal tycktes ha blivit förstärkt av en ny sjuksköterska.

Men någonting var fel. Oerhört fel.

“Sjuksköterskan” var i själva verket en utklädd 23-årig kvinna med planer på att stjäla ett nyfött barn från sjukhusets förlossningsavdelning, rapporterar CNN.

Fick tag i barnet

Den falska sjuksköterskan var också nära att lyckas med sitt uppdrag.

Enligt områdets sheriff gick hon in i ett patientrum tillhörande två nyblivna föräldrar och deras nyfödda bebis.

– Kvinnan gick in i en patients sjukhusrum och identifierade sig som sjuksköterska. När hon var inne på patientens rum försökte hon ta deras nyfödda spädbarn, framhäver Riverside County Sherrif’s Department i ett pressmeddelande.

Flydde från sjukhuset

23-åringen kom så långt att hon hade bebisen i sin famn och försökte ta sig ut från sjukhuset, skriver CNN.

Hon konfronterades emellertid av övrig personal som anade ugglor i mossen.

Snabbt larmades säkerhetspersonal, samtidigt som den falska sköterskan flydde från platsen.

Greps av polis

Kvinnan kunde senare identifieras som en Jesenea Miron och hon hittades i sin bostad i Moreno Valley, i Kalifornien.

Enligt polisen upptäckte man samtidigt “föremål med bevisvärde”, uppger man i pressmeddelandet.

Borg på 1 miljon dollar

Hon står nu anklagad för grov kidnappning av barn samt grov barnstöld.

Miron själv påstår sig vara oskyldig, men kommer att behöva betala borgen på 1 miljon dollar för att slippa häktet.

Skärper säkerheten

Sjukhusets vd Jennifer Cruikshank har i ett uttalande förklarat att man samarbetar med sheriffen för att komma till botten med hur kvinnan lyckades få tillgång till patientrummen och komma åt barnet.

Sheriffen i området satte in extra personal utanför sjukhuset och säkerhetsprotokollen har skärpts, skriver CNN.

– [Sjukhuset] har flera lager av säkerhet för att skydda patienters och personals säkerhet och välbefinnande. Vi är tacksamma för dessa system och vår vaksamma personal som kunde ta fast den här misstänkte, säger Jennifer Cruikshank

Foto: MedicAlert UK

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Anstormning till Sverige efter jättehöjning

2026 09 03

– Jag har aldrig upplevt något liknande.

Orden kommer från Leif Sjöberg, som har arbetat på Circle K i Charlottenberg i 40 år.

Nu upplever bensinstationen en anstormning som saknar motstycke. Orsaken är att bensin- och dieselpriserna i Norge har stigit kraftigt.

Bränslepriserna har skjutit i höjden på andra sidan gränsen sedan tillfälliga skattelättnader på bensin och diesel löpte ut i tisdags.

På flera platser i Norge har dieselpriset stigit från omkring 21 till 29 kronor per liter. Bensinpriset har i sin tur ökat från omkring 20 till 27 kronor per liter.

Priserna vid pump har ökat betydligt mer än vad skattehöjningen i sig motiverar, rapporterar DinSide.

Smäller till i helgen

Nu flockas norrmän till Sverige, där bensinen är cirka 10 kronor billigare per liter och dieseln omkring 7 kronor billigare.

–  När jag tittar ut genom fönstret ser jag norska bilar köa för att tanka, säger Leif Sjöberg till DinSide.

– Jag förväntar mig att fredag ​​och lördag blir väldigt hektiska. Det blir den första helgen efter skattehöjningen, tillägger han.

LÄS MER: Kraftigt orderlyft för Volvo

Ryssland, Belarus och Turkiet

Regeringen har gått fram med flera tillfälliga sänkningar av skatten på bränsle, vilket har lett till att Sverige har fått bland de lägsta bränslepriserna i Europa. Endast Ryssland, Belarus och Turkiet har noterat lägre priser vid pump under 2026, rapporterar DinSide.

Den första tillfälliga skattesänkningen i Sverige gäller under perioden 1 maj–30 september 2026 och motsvarar cirka 0,4 kronor per liter för diesel och cirka 1 krona per liter för bensin.

Den andra gäller under perioden 1 juli–30 november 2026 och uppgår till 2 kronor och 40 öre per liter.

När de tillfälliga sänkningarna löper ut väntas bränslepriserna stiga.

ANDRA LÄSER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen