UTRIKES: Krossade ryssar retirerar i flip flop

2022 10 04

Ukrainas offensiv tvingar ryssar att dra sig tillbaka.

Staden Lyman har befriats. Från att ha ockuperats av Ryssland kommer nu rapporter om att Ukraina har återtagit landsdelen. 

– Ryssarna har dragit sig tillbaka. Vi bröt deras linjer och har förföljt dem sedan dess, säger enhetens befälhavare, den 26-årige amerikanske soldaten Rob Roy, till New York Times, som rapporterade om både ukrainska och utländska soldater på ett ypperligt humör. 

“Vi krossade dem!” 

För att än tydligare förklara insatsen tillade den 26-årige soldaten: 

– Rent ut sagt. Vi krossade dem! 

Ukrainas återtagande av staden tvingade de allt mer tilltufsade ryssarna att dra sig undan till något säkrare mark. 

Tidningen berättar att de ryska soldaterna beger sig 25 mil söderut, till staden Bakhmut. Där behöver Putins mannar stöttning. 

Retirerar i flip flop-tofflor 

Men frågan är i vilken utsträckning de är till någon hjälp. Rob Roys vittnesbörd talar om ryssar i skral form, undernärda och bärandes flip flop-tofflor. 

Även CNN:s utsända rapporterar om en oväntad stämning i Lyman: 

– Ett och annat rassel av skottlossning tränger igenom tystnaden. Några lokalbor dyker upp, cyklar, letar efter mat, förvirrade över vad som hänt. 

Parallellt kommer, skriver tidningen, inspel från USA:s regering, om hur man ska agera om Ryssland får fart på sina trupper igen och om Putin överväger taktiska kärnvapen. 

USA har sedan starten av konflikten utvecklat beredskapsplaner för att reagera.  

Man tillägger: 

Bland annat för att vara beredd inför möjligheten att Rysslands president ska ta till kärnvapen mot Ukraina och hur USA ska agera i samband med en sådan attack. 

Brottas med problem i Ryssland 

Vladimir Putin brottas också med bekymmer i Ryssland. Den ryska journalisten Marina Ovsyannikova, som tidigare protesterat mot kriget i rysk statskontrollerad tv, har satts i husarrest. 

Ovsyannikova sattes i husarrest fram till den 9 oktober av en domstol i Moskva efter att ha anklagats för att ha spridit falsk information om den ryska väpnade styrkan, framhöll ryska nyhetsbyrån TASS 

Foto: President of Ukraine resp President of Russia

Text: Redaktionen 


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen