UTRIKES: Kris i Sydney – 30 000 evakueras

2022 07 04

Den australiensiska miljonstaden har drabbats extremt hårt av otroliga skyfall.

Enorma regnmängder fortsätter att slå rejält mot redan hårt utsatta Sydney, Australien.

Efter nya skyfall under natten till måndagen, svensk tid, har myndigheterna beordrat 30 000 människor att lämna staden med omedelbar verkan, rapporterar Sydney Morning Herald.

Motsvarande en månads skyfall

Skyfall med regn motsvarande en hel månad har redan fallit. Idag väntar man sig ytterligare 100-150 millimeter regn.

– Vi har åtminstone ett dygn kvar innan regnet avtar, men marken är mättad och floderna översvämmade. Det är farligt där ute, säger Carlene York, blåljusansvarig i delstaten New South Wales, till tidningen.

Armén skickar 100 soldater

Armén i Australien har ryckt ut med 100 soldater för att hjälpa till med nödvändiga operationer i den stormdrabbade staden, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Sedan igår kväll har räddningspersonal behövt rädda över 80 personer när nu skyfallen på östkusten är inne på sin tredje dag.

Vägar under vatten

Vägarna i staden har försvunnit under vatten och floden i Camden, en förort i sydvästra Sydney, har förvandlats till en sjö. 

Tv-bilder har visat hur husbilar har vält på grund av ovädret.

Hårt drabbad region

Australiens östkust har varit hårt drabbade av översvämningar de senaste 1,5 åren. I mars tidigare i år dog 20 personer när översvämningsvatten steg över hustaken och bilar sveptes bort från vägarna.

Vädersystemet över Sydney matas av varm och våt luft från närheten av ekvatorn, menar Kimberley Reid, atmosfärforskare vid Monash University.

Lär öka med 80 procent

Men eftersom nederbörden i regionen är så varierande är det svårt att koppla denna specifika händelse till klimatförändringar, säger hon.

– Men vår forskning av översvämningarna i Sydney i mars 2021 visade att liknande händelser över Sydney sannolikt skulle inträffa 80 procent oftare i slutet av 2000-talet, säger Kimerley Reid enligt AFP.

“Ingen tvekan”

Enligt New South Wales premiärminister Dominic Perrottet behöver landet förbereda sig på att omfattande översvämningar kan bli ett återkommande problem.

– Det råder ingen tvekan om att dessa händelser blir vanligare, sade han på en presskonferens.

“Måste anpassa oss”

Han tillade:

– Regeringar måste anpassa sig och se till att vi reagerar på den föränderliga miljö vi befinner oss i.

Foto: A. Pethybridge

Text: Redaktionen


17 sep 2025

Republikaner har fått nog: “Trött på Trump och JD”

2025 09 17

Flera republikanska senatorer har “tröttnat” på president Donald Trump.

Bakgrunden är att Trump hittills förhalat det tuffa och omtalade sanktionspaket mot Ryssland och länder som köper deras olja.

En av senatorerna som kritiserar presidenten ifrågasätter om Trump någonsin kommer att komma till skott.

– Jag är trött på Trump och JD (Vance, vicepresident, red. anm.) och deras kärleksaffär med Putin, säger en republikan, som begärt anonymitet, till The Hill.

Hotar två Natoländer

Igår ökade USA trycket på Ungern och Slovakien, två Natoländer som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland.

Beskedet kom kort efter att Trump meddelat att han är beredd att införa “massiva” sanktioner om alla Natoländer stoppar importen av rysk olja.

Om de inte gör det kommer det få konsekvenser, framhöll den republikanska senatorn och Trumpallierade Lindsey Graham på X igår.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

"Gör mig illamående"

Men underlåtenheten att agera underblåser “en växande desillusionering" bland flera republikaner i senaten, uppger The Hill.

Många av dem tror inte att Trump menar allvar med att hjälpa Ukraina. En hävdar att presidenten skickar “blandade budskap”

En annan av senatorerna pekar på att Ryssland förra veckan genomförde sin största flygattack hittills under kriget. Det tolkas som en stor provokation och ett “tydligt tecken” på att Putin inte räds konsekvenser från USA.

– De testar bara hur mycket vi är villiga att böja oss. Det gör mig illamående, säger senatorn till tidningen.

Kritiserade Nato

I helgen kritiserade Donald Trump Natoallierade för att inte vara mer engagerade i att besegra Ryssland.

– Som ni vet har Natos engagemang för seger varit långt mindre än 100 procent, och köpet av rysk olja har, av vissa, varit chockerande! Det försvagar avsevärt er förhandlingsposition och förhandlingsstyrka gentemot Ryssland. Hur som helst, jag är redo att “köra” när ni är det. Säg bara när, framhåller Trump på Truth Social.

LÄS MER: Rysk bransch i kris – konkurskaos

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Folk struntar i samma vägskylt – höga böter utfärdas

2025 09 15

Det finns en vägskylt som var tredje bilist helt tycks ignorera.

Och det är kanske en av de viktigaste av allihop.

Hela 31 procent av bilisterna struntar nämligen att hålla hastigheten när de passerar 30-skyltarna utanför landets skolor.

Det visar en ny granskning av Riksförbundet M Sverige.

– Det är fortfarande alldeles för många som kör för fort utanför skolor. Barnen är några av våra mest sårbara medtrafikanter och de måste respekteras. Av de uppmätta personbilarna kördes nästan var tredje över hastighetsgränsen 30 kilometer i timmen, säger Jacob Sidenvall från M Sverige i en kommentar.

"Ledsamt"

Siffran på 31 procent avser bara personbilar. Bland övriga fordon är statistiken än värre.

Till exempel struntar 52 procent av taxichaufförerna i 30-skyltarna. Bland lätta och tunga lastbilar är siffran 46 procent.

– Det är ledsamt att se, säger Jacob Sidenvall. 

– Yrkesförare måste se till att hålla hastighetsgränserna. Taxibilarna som kör kring skolor handlar ofta om färdtjänst för elever med olika typer av svårigheter, det är beklagligt att hastigheten så ofta är hög vid dessa körningar.

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Värst av alla

A-traktorförare är dock värst av allihop – 56 procent håller inte 30 utanför skolorna.

Av dessa höll 31 procent dessutom en hastighet över 36 kilometer i timmen, enligt M Sveriges rapport.

Det är en skarp påminnelse om att denna mycket förmånliga fordonstyp missbrukas. Föräldrarna måste vara garanten för att ungdomarnas A-traktorer inte kan överstiga 30 kilometer i timmen, säger Jacob Sidenwall.

Här är bötesskalan

För den som struntar i 30-skylten och åker fast gäller följande bötesskala:

  • 1–10 km över gränsen: 2 000 kronor
  • 11–15 km över gränsen:  2 400 kronor
  • 16–20 km över gränsen: 2 800 kronor
  • 21–25 km över gränsen: 3 200 kronor
  • 26–30 km över gränsen: 3 600 kronor
  • 31–35 km över gränsen: 4 000 kronor
  • 36 km/h över gränsen, och mer: Till åklagare

Källa: Riksförbundet M Sverige

Under den här veckan genomför Polismyndigheten en nationell trafikvecka och kommer ha högre närvaro ute på Sveriges vägar. Hela landet kommer att beröras.

Läs mer om det här: Viktigt polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

Foto: K. Eliason

Text: Redaktionen